Menu

GOL loty z Rio de Janeiro do Brasilii

Pokaż filtry

Brasilia

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC-3 (lato), UTC-2 (zima)
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Zmotoryzowane zwiedzanie

  Projektanci miasta zakładali, że w przyszłości wszyscy będą mieli samochody i zrezygnują z pieszego poruszania się do mieście. Ponieważ nie ma tu chodników i niewiele jest przejść dla pieszych podstawowym środkiem komunikacji są autobusy, metro lub własne auto.

 • Widok na fantastyczną wyspę

  Jeżeli chcesz zobaczyć ciekawą panoramę miasta, udaj się na stojącą przy Eixo Monumental wieżę telewizyjną Torre de TV. W tym nowym budynku, na wysokości 80 metrów, znajduje się punkt widokowy z restauracją, na niższym poziomie jest natomiast galeria sztuki.

 • Nad wodę

  Podczas budowy miasta stworzono sztuczny zbiornik wodny, czyli jezioro Paranoá. Obecnie jest to ulubione miejsce mieszkańców stolicy, w którym mogą uprawiać sporty wodne, odpocząć, grillować lub skorzystać z oferty restauracji i barów zlokalizowanych przy brzegu.

Co ciekawego zobaczyć w Brasília?

Położona na rozległym płaskowyżu, około 1000 kilometrów od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego stolica Brazylii powstała w latach 50. XX wieku w zaledwie 41 miesięcy. Mimo swojej krótkiej historii jest miejscem z bogatą ofertą kulturalną, doskonałą atmosferą i niezwykle serdecznymi mieszkańcami.

Architektura tego miasta uznawana jest za arcydzieło modernizmu XX wieku i wpisana została na międzynarodową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Zgodnie z założeniami urbanistycznymi jej plan widziany z góry ma nawiązywać do kształtu lecącego ptaka. „Głowę” Brasíli stanowią budynki rządowe, sądy, katedra Matki Bożej z Aparecidy oraz ambasady, „korpus” to budynki szkół, kościołów, sklepów i obiektów sportowych, natomiast skrzydła to dzielnice mieszkalne. W panoramie miasta dominują wieżowce oraz bloki mieszkalne o prostej, wręcz futurystycznej formie, do budowy których wykorzystano materiały takie jak stal, beton, szkło i marmur. Brazylijczycy nazywają je fantastyczną wyspą, czyli ilha da fantasia, gdyż powstało pośrodku pustej przestrzeni.

Głównym turystycznym miejscem brazylijskiej stolicy jest oś Eixo Monumental, przy której zlokalizowany jest Plac Trzech Władz, czyli Praça dos Trés Poderes z kongresem (Congresso Nacional), pałacem prezydenckim (Palácio do Planalto) i Sądem Najwyższym (Supremo Tribunal Federal), a także panteonem (Panteão) i makietą miasta. Przy Alei Ministerstw (Esplanada dos Ministérios) wybudowano natomiast, stanowiącą jedną z najciekawszych dzieł architektury nowoczesnej i symbol miasta, katedrę Matki Bożej z Aparecidy. Co ważne – wstęp do tej świątyni jest bezpłatny. W okolicy znajduje się również Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional Nacional Leonel de Moura Brizola), Pałac Sprawiedliwości (Palácio da Justiça), Teatr Narodowy (Teatro Nacional) oraz Muzeum Narodowe (Museu Nacional Honestino Guimarães).

Brasília, będąca domem dla osób pochodzących z różnych regionów kraju, nie ma typowej kuchni lokalnej. W zlokalizowanych głównie w części mieszkalnej miasta (np. przy ulicy CLS 405) restauracjach, popularnych lokalach z jedzeniem na wagę czy barach serwowane są więc dania charakterystyczne dla innych miejscowości. Wśród nich najbardziej popularne są acarajé, czyli smażone kulki z ciasta fasolowego z krewetkami, ceviche – sałatki z owocami morza oraz mięso z rusztu, czyli churrasco. Doskonałą kuchnię brazylijską znajdziesz m.in. w Taypá Sabores Del Perú przy Quadra Shis Qi 17, Kiosky da Rosa przy Quadra 1303 oraz w Feitico Mineiro przy Setor Stn.

Przydatne informacje o lotniskach

Rio de Janeiro Brasilia

Popularne linie latające na trasie Rio de Janeiro - Brasilia