Menu

Ryanair loty z Tallinna do Pafos

Pafos

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: grecki, turecki
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Najpiękniejsze mozaiki

  W parku archeologicznym zobaczysz doskonale zachowane starożytne mozaiki. Niektóre budynki odkryto dopiero częściowo. Nie zapomnij zabrać wody, ponieważ czeka Cię spory spacer.

 • Niespełniona miłość?

  Jeśli kochasz kogoś bez wzajemności, odwiedź kościółek Agios Agapitikos. Weź trochę ziemi z jego wnętrza, w zamian zostawiając monetę. Dodaj ziemię do napoju osoby, która kochasz. Podobno działa…

 • Krótkie banany

  Takie banany skosztujesz tylko na Cyprze. Choć uprawia się je na dużą skalę, prawie cała produkcja trafia na lokalny rynek, ponieważ zgodnie z europejskimi standardami są… za krótkie.

Co warto zobaczyć w Pafos?

Bogini miłości, Afrodyta, narodziła się z morskiej piany właśnie u wybrzeży Pafos. Przynajmniej taką wersję podaje mitologia grecka. Pozostałości po starożytnych czasach można znaleźć tu na każdym kroku. Pafos zostało założone prawdopodobnie w początkach XIV w. p.n.e. Już dwa wieki później wybudowano tu świątynię Afrodyty, której kult był zawsze silny na Cyprze.

Ogromna liczba zabytków sprawiła, że miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z miejsc, gdzie najlepiej czuć ducha przeszłości, są Grobowce Królewskie - starożytny kompleks około stu podziemnych grobowców wykutych w litej skale. Na ścianach zachowały się fragmenty fresków przedstawiające życie ówczesnych mieszkańców Pafos. Nazwa jest jednak myląca - to nie królów chowano na terenie tej nekropolii, ale lokalnych arystokratów i namiestników rządzących wyspą.

Jeśli wybierasz się na wakacje we wrześniu, przygotuj się na festiwale wina. Zarówno w Pafos, jak i okolicznych miasteczkach, organizowane są kilkudniowe imprezy, podczas których można próbować win z lokalnych plantacji. Oczywiście to również świetna okazja na zakup oryginalnych prezentów.

Gdy zgłodniejesz, wybierz knajpkę, w której serwują meze. To uczta składająca się z kilku dań, oczywiście w znacznie zmniejszonych porcjach. Dzięki temu za jednym razem można skosztować wielu lokalnych przysmaków i wybrać  swoje ulubione. Na talerzach podawane są różne rodzaje mięs, owoce morza, sałatki, owoce. O meze zapytaj w Sidayes przy Tasou Markou Avenu. Z kolei jeśli trafisz do Ristorante Bacco przy Queen Verenikis, zamów baraninę - to bardzo popularne mięso, lokalni kucharze doszli do perfekcji w jego przyrządzaniu.

A co jeść w trakcie zwiedzania? Wypatruj przydomowych plantacji winorośli. Za drobną opłatą, a czasami za sam uśmiech, dostaniesz kiść dorodnych, świeżo zerwanych winogron. Dojrzewające w cypryjskim słońcu smakują jak nigdzie indziej!

Przydatne informacje o lotniskach

Tallinn Pafos