Menu

Wizz Air loty z Wenecji do Timiszoary

Timiszoara

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: rumuński
  Strefa czasowa: UTC+3 (lato), UTC+2 (zima)
  Waluta: Lej (RON)

 • Latarnie uliczne i konne tramwaje

  Timisoara była drugim na świecie miastem, po Nowym Jorku, w którym pojawiły się elektryczne latarnie na ulicach, a także drugim w Europie, które wprowadziło konne tramwaje.

 • Centrum kultury

  Timisoara w 2016 roku została wybrana na Europejską Stolicę Kultury na rok 2021. W mieście odbędzie się wtedy mnóstwo koncertów, festiwali i konferencji promujących jego kulturę i historię.

 • Mały Wiedeń

  Architektura Timisoary to połączenie sztuki secesyjnej z budownictwem przywodzącym na myśl epokę Habsburgów. Ze względu na podobieństwo do stolicy Austrii nazywana jest Małym Wiedniem.

Co warto zobaczyć w Timisoarze?

Timisoara, ze względu na dogodne położenie, zawsze pełniła ważną rolę w historii. W jej najnowszej części zapisała się jako "pierwsze wolne miasto", dlatego, że w tym miejscu w grudniu 1989 roku rozpoczął się w Rumunii bunt przeciw reżimowi komunistycznego przywódcy Nicolae Ceaușescu. W wyniku tych wydarzeń, prezydent został obalony. Dziś miasto jest trzecim pod względem ludności miastem Rumunii, stanowi ważny węzeł komunikacyjny i ośrodek przemysłowy, jest także centrum ekonomicznego i kulturalnego życia zachodniej części kraju.

Architektura Timisoary to mieszanka Art Nouveau oraz stylu charakterystycznego dla epoki Habsburgów. Zbudowana jest wokół pięknych, miejskich placów, parków i ogrodów. Im bliżej centrum miasta się znajdujemy, tym większe wrażenie wywiera. Warto odwiedzić dzielnicę fabryczną, z wyjątkowymi budynkami, które niestety lata świetności mają już za sobą, jednak jeśli zechcemy, z pewnością dostrzeżemy w nich prawdziwe piękno. Timisoara jest miastem akademickim, co można odczuć na każdym kroku. Czuć w nim pozytywną energię, codziennie dzieje się coś ciekawego, niezależnie od tego, czy jest weekend, czy środek tygodnia.

Jest to miasto wielokulturowe, mieszkają w nim mniejszości niemieckie, węgierskie czy serbskie, znajdują się tam też instytucje kultury, szerzące wiedzę na temat tych narodowości. Podczas wizyty w Timisoarze, tak jak i w pozostałych częściach Rumunii, warto spróbować tamtejszych win, których produkcja ma tam wielowiekową tradycję. Rumuńskie winnice znane są na całym świecie, a rozsiane są po całym kraju, od Morza Czarnego, przez wyżyny aż do Karpat.

Polecamy także zwrócić uwagę na sztukę uliczną w Timisoarze, na budynkach i mostach podziwiać można mnóstwo murali i grafik, którym poświęcono nawet międzynarodowy festiwal. Z pewnością jest to zatem miasto niedoceniane, które warto wpisać na swoją listę miejsc godnych odwiedzenia.

Przydatne informacje o lotniskach

Wenecja Timiszoara

Popularne linie latające na trasie Wenecja - Timiszoara