Menu

Ryanair loty z Wilna do Norymbergi

Norymberga

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: niemiecki
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Na jarmark

  W okresie przedświątecznym na rynku głównym w Norymbedze odbywa się Nurnberger Christkindlesmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Każdego roku odwiedzają go ponad dwa miliony gości.

 • Instagramowe mosty

  Miasto słynie z pięknej architektury, którą doskonale można sfotografować z mostów w centrum. Szczególnie oblegany jest ten w okolicach dawnego szpitala Heilig-Geist-Spital.

 • Dla widoków

  Jeżeli uwielbiasz wysokość i piękne widoki, wybierz się na położoną na wzgórzu zamkowym wieżę Sinnwell Turm. W tym budynku z drugiej połowu XIII wieku znajdziesz również ciekawą wystawę dotyczącą historii tego miejsca.

Co ciekawego zobaczyć w Norymberdze?

Norymberga, ze względu na swoją przedwojenną historię, przez lata owiana była złą sławą. Obecnie miasto wyrasta na ciekawe turystyczne miejsce, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zobaczyć, będąc w Bawarii.

Pełna uroku, zabytkowych budynków oraz klimatycznych mostów Norymberga jest drugim największym miastem w regionie. Jej zwiedzanie warto rozpocząć od Nürnberg-Mitte - tętniącego życiem centrum miasta. Chociaż w okresie II wojny światowej zabudowania starówki zostały zniszczone w 90 proc., współcześnie miejsce to pieczołowicie odbudowano. Na starym mieście uwagę przykuwają także piękne romańsko-gotyckie i gotyckie kościoły św. Wawrzyńca (Lorenzkirche), św. Sebalda (Sebalduskirche) oraz imponujący, XIV-wieczny Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche). Stamtąd warto skierować się na widoczne w oddali wzgórze zamkowe, czyli Kaiserburg, gdzie można poczuć atmosferę średniowiecznego grodu i zobaczyć piękną panoramę miasta.

Jeżeli lubisz rękodzieło, koniecznie udaj się na Handwerkerhof przy Königstraße. Tam, w cieniu potężnej wieży, w małych tradycyjnych domkach kupisz m.in. biżuterię, ceramikę, bombki choinkowe, drewniane zabawki. Norymberga to także duży wybór muzeów. Znawcy i miłośnicy historii zacząć powinni od Ehemaliges Reichsparteitagsgelände, czyli byłych obiektów partii nazistowskiej oraz Centrum Dokumentacji Trzeciej Rzeszy. Wielbiciele nowoczesnej architektury i sztuki nie mogą natomiast pominąć wizyty w Neues Museum. Przy Albrecht-Dürer-Straße 39 znajduje się natomiast, pełniący funkcję muzeum, dom Albrechta Dürera, najwybitniejszego niemieckiego artysty renesansowego. W okolicy tej można podziwiać także typowe, niezwykle malownicze budownictwo pruskie, np. przy Weissgerbergasse.

Dla zaspokojenia głodu spróbuj regionalnego street foodu. Drei im Weckla, tj. trzy białe kiełbaski na ciepło serwowane w bułce z musztardą kupisz w wielu budkach w  mieście, ale także w regionalnych restauracjach. W porze obiadu skuś się na tradycyjne dania, np. golonkę, frankońską zupę ziemniaczaną (Frankische Kartoffelsuppe) czy Nürnberger Rostbratwürste, czyli przypieczone na ruszcie 9-centymetrowe cienkie kiełbaski z kiszoną kapustą, chrzanem lub sałatką ziemniaczaną (Kartoffel Salat). Najlepsze miejsca do degustacji to lokale Zum Gulden Stern, czyli miejsce serwujące kiełbaski od 1419 r., Behringer Bratwursthäusle leżące na starym mieście, a także Albrecht Durer Stube czy Altstadthof Braeustueberl.

Przydatne informacje o lotniskach

Wilno Norymberga