Menu

Belavia loty z Warszawy do Ałmatów

Ałmaty

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: kazachski, rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +6
  Waluta: Tenge (KZT)

 • Dojazd z lotniska

  Około osiemnastu kilometrów od miasta znajduje się największy port lotniczy w Kazachstanie. Do Ałmatów dojechać możesz z niego kilkoma liniami autobusowymi - 79, 86, 92, 106.

 • Podróż koleją

  Chcąc podróżować z Ałmatów do stolicy kraju - Astany, możesz wybrać pociąg. Podróż trwa 20 godzin, a ponieważ szlak wiedzie głównie przez jednorodne stepy, lepiej wybrać podróż nocną, by nie marnować dnia.

 • Łudzące odległości

  Będąc w Kazachstanie, pamiętaj, aby nie do końca sugerować się odległościami podanymi w kilometrach. Często drogi są w kiepskim stanie i przejazd może zająć więcej czasu, niż mogłoby się wydawać.

Co warto zobaczyć w Ałmatach?

Ałmaty to największe miasto Kazachstanu, a także jego była stolica. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, u podnóża pasma górskiego Ałatau Zailijski. Mimo iż nie jest już stolicą, wciąż pozostaje niezwykle istotnym punktem na mapie kraju, szczególnie w zakresie nauki i kultury.

Ałmaty to zdecydowanie najbardziej eleganckie miasto w Kazachstanie. Są tu piękne, szerokie bulwary, dużo zieleni, a w oddali majaczą wspaniałe szczyty gór. Jeśli byłeś w Rosji, bardzo prawdopodobnym jest, że styl miasta wyda Ci się znajomy. Swoje bogactwo Ałmaty zawdzięczają prężnie działającemu przemysłowi naftowemu, dzięki czemu bez kompleksów mogą rywalizować z największymi europejskimi miastami.

Będąc w Ałmatach, warto wybrać się na jedno z pobliskich wzgórz, na które można dostać się w dogodny sposób kolejką. Będziesz podziwiał stąd panoramę miasta, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Znajdziesz tu wiele domków letniskowych, przy których często zbudowane są także sauny. W tych sprzyjających warunkach warto wybrać się na obiad lub kolację do jednej z obecnych tu restauracji.

W całym mieście znajdziesz wiele miejsc, do których warto zajrzeć, by coś zjeść. Na dania styku kuchni wschodnioeuropejskiej i azjatyckiej wstąp do Alashy przy ulicy Ospanova 20, do Tyubeteiki, której adres to Satpaeva 32/1 lub do Daredzhani, zlokalizowanej przy Kunaeva 85. Na kawę i ciastko zajrzyj do My Cafe przy Furmanova 128/104 lub, jeśli wolisz, do znanej, światowej sieciówki Hard Rock Cafe, którą znajdziesz przy Karasai Batyr 85.

Około trzydziestu kilometrów od miasta znajduje się jedno z piękniejszych miejsc w tej części kraju. Jest to wysokogórskie Jezioro Ałmatyńskie. Jego temperatura nie przekracza ośmiu stopni nawet latem, a zejście do wody jest niemożliwe. Widok jego turkusowej barwy pomiędzy szczytami jest jednak wart zobaczenia. Kazachowie i przyjezdni tłumnie przyjeżdżają tu zwłaszcza w weekendy, dlatego wycieczkę polecamy raczej w tygodniu.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Ałmaty

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Ałmaty