Menu

Ukraine International loty z Warszawy do Ankary

Ankara

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: turecki
  Strefa czasowa: UTC +3
  Waluta: Lira turecka (TRY)

 • Komunikacja miejska

  Komunikacja opiera się na metrze, które składa się z jednej linii podziemnej, dwóch linii naziemnych oraz lekkiej kolei Ankaray. Ponadto miasto posiada rozbudowany system komunikacji autobusowej, która pokrywa niemal cały jego obszar.

 • Gdzie się zatrzymać?

  Ankara jest jednym z najważniejszych miast w Turcji, więc posiada bogatą bazę hotelową (ponad 200 obiektów). Najważniejszymi, idealnymi do zatrzymania się, dzielnicami są Çankaya, Kavaklıdere, Ulus i Kızılay.

 • Czego spróbować?

  Koniecznie spróbuj: Ankara Döner (kebab serwowany z cebulą, szpinakiem i sałatką), Beypazarı kurusu (bułeczki pochodzące z pobliskiego miasta Beypazarı), antrykotu podawanego w chlebie lub kokoreç (szaszłyk z podrobów). Ponadto znajdziemy tu wiele restauracji serwujących dania rybne.

Co warto zobaczyć w Ankarze?

Ankara to stolica Turcji i drugie pod względem liczby mieszkańców miasto kraju. Dokładna data jej założenia jest nieznana, ale przypuszcza się, że już w paleolicie istniała na jej terenie zamieszkała osada. Mimo położenia w centrum górzystej krainy, jest łatwo osiągalna nie tylko droga lotniczą, ale też koleją i samochodem.

Co robić w Ankarze?

Na początek warto wybrać się do parku Kuğulu i zrelaksować się przy herbacie oraz lokalnych pierożkach. Aby zobaczyć nowoczesną twarz Ankary, należy udać się do Atakule, wieży górującej nad miastem, z której szczytu można podziwiać jego panoramę. Wielbiciele takich widoków powinni udać się także do dzielnicy Keçiören, by skorzystać z okazji i przejechać się kolejką gondolową. W trakcie tej przejażdżki można podziwiać całą okolicę, która dosłownie leży u stóp.

Nie można także zapomnieć o Atatürk Orman Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi, czyli miejskim zoo oraz kompleksie farm, który powstał w latach 20. XX wieku z inicjatywy tureckiego męża stanu Mustafy Kemala Atatürka.

Miejsca warte odwiedzenia

Koniecznie zobacz najsłynniejsze zabytki Ankary – meczet i grób Hacı Bayrama, rzymskie łaźnie czy Kolumnę Juliana. Wszystkie te obiekty położone niedaleko siebie i dobrym pomysłem jest urządzenie sobie spaceru, w trakcie którego można je poznać.

W trakcie spaceru można przystanąć przy rzymskich łaźniach, zbudowanych w III w. przez cesarza Karakallę i poświęconych Asklepiosowi. Choć do dziś przetrwały zaledwie ich piwnice oraz parter, to nawet w postaci ruin robią duże wrażenie na turystach.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest mauzoleum i muzeum Mustafy Kemala Atatürka, czyli ojca współczesnej Turcji. Człowieka, który dowodził wojskami tureckimi w trakcie Wojny o niepodległość tuż po zakończeniu I wojny światowej i uratował swój kraj przed upadkiem. Muzeum przybliża najnowszą historię Turcji, podobnie jak Muzeum Wojny o Niepodległość, które mieści się w danym budynku parlamentu. Otwarte zostało 23 kwietnia 1963 roku jako Muzeum Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji. W stulecie urodzin Atatürka, w 1981 roku, muzeum zostało przekształcone w placówkę poświęconą wojennej historii kraju.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Ankara

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Ankara