Menu

SAS loty z Warszawy do Bodo

Bodo

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Miasto muzyki

  W sierpniu Bodø staje się mekką muzyków. Organizowane są tu wtedy dwa festiwale muzyczne – Parkenfestivalen i Nordland Musikkfestuke, które przyciągają tysiące melomanów.

 • Gdzie jest słońce?

  Ponieważ Bodø znajduje się za kołem podbiegunowym, w pierwszych dwóch tygodniach czerwca słońce świeci tu przez całą dobę. Natomiast noc polarna trwa od początku grudnia do 10 stycznia.

 • Muzeum Bodø

  Zajrzyj do Nordlandsmuseet, muzeum w centrum miasta, mieszczącym się w budynku z 1903 roku. Poznasz tu historię miasta oraz dzieje i kulturę mieszkających tu Lapończyków.

Co warto zobaczyć w Bodø

Tutejsza wieś otrzymała prawa miejskie na początku XX wieku. Przez lata dołączano do miasteczka kolejne sąsiednie wioski, aż rozrosło się do dzisiejszych rozmiarów. Podczas ataku Luftwaffe w 1940 roku zniszczeniu uległy domy ponad połowy mieszkańców. Z pomocą ruszył szwedzki rząd, który wybudował ponad 100 mieszkań w domach ciasno do siebie przylegających. Charakterystyczny obszar nazywanym jest Svenskebyen - szwedzkim miastem. Znajduje się w samym sercu Bodø.

W słoneczny dzień koniecznie wybierz się na spacer wzdłuż wybrzeża, by z bliska przyjrzeć się rorbu – czerwonym rybackim domkom. W porcie możesz usiąść na ławce i podziwiać cumujące tu kutry rybackie i jachty. Stąd wyruszają również łódki na dwie pobliskie, niezamieszkały wyspy, które chronią port przed sztormami – Litle Hjartoya oraz Store Hjartoya. Przy ładnej pogodzie przyjemnie się tam spaceruje.

Najstarsza zachowana świątynia w mieście to Bodin kirke, kościół znajdujący się w jego południowo-zachodniej części. Biały, kamienny kościół został zbudowany w 1240 roku jako kościół jednonawowy. Transept dobudowano w 1785 roku. Wewnątrz budynku zobaczysz ołtarz z XIV wieku oraz drewniane rzeźby z przełomu XV i XVI wieku. Ambona została wybudowana w XVII wieku.

Twoją pasją jest lotnictwo? Dobrze trafiłeś. W Norsk Luftfartsmuseum zobaczysz ogromną wystawę samolotów wojskowych, wśród nich szpiegowskie U-2, CF-104 Starfighter czy Spitfire. Koniecznie wejdź na wieżę kontroli lotów, z której roztacza się wspaniały widok nie tylko na lotnisko, ale również na całe miasto. Możesz też polatać na symulatorze.

Gdy zgłodniejesz, zajrzyj do Bryggerikaia przy Sjoegata 1. Polecamy doskonałego pieczonego halibuta z brokułami czy nord-norsk fiskesuppe, norweską zupę rybną. Ceny są tu jednak dość wysokie. Tanio i równie smacznie, w domowym klimacie, zjesz w Løvolds Kafeteria przy Tollbugata 9. W menu, obok pełnych dań, oferowany jest również duży wybór przystawek. Polecamy to rozwiązanie, jeśli chcesz spróbować wielu rzeczy i nie stracić majątku.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Bodo

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Bodo