Menu

Azul loty z Warszawy do Curitiby

Curitiba

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: portugalski
  Strefa czasowa: UTC-3 (lato), UTC-2 (zima)
  Waluta: Real brazylijski (BRL)

 • Owca zamiast kosiarki

  W drugiej połowie XX wieku, po raz pierwszy w Ameryce Południowej, do strzyżenia parków, zamiast kosiarek, zaczęto wykorzystywać owce. Zwierzęta pasły się, jednocześnie pielęgnując trawniki.

 • Rower na niedzielę

  Jeśli planujesz wypożyczyć rower i zwiedzić tak okolicę, zrób to w niedzielę. W tym dniu skrajny pas drogi, znajdujący się najbliżej chodnika, jest przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów.

 • Makatki w cerkwi

  W Parque Tingui zobaczysz Ukrainę. Można zwiedzić cerkiew, podziwiać ludowe makatki i poznać historię emigrantów z Ukrainy, którzy przybyli do Kurytyby w poszukiwaniu lepszego życia.

Co ciekawego zobaczyć w Kurytybie?

Zielone miasto, w którym spotkały się europejskie nacje. Włosi żyją tu obok Niemców, Polacy razem z Ukraińcami. Mała Europa w Brazylii.

Kurytyba znajduje się na południu Brazylii. Miasto założono w połowie XVII wieku, ale główny jego rozwój przypadł na przełom XIX i XX wieku, gdy przybyło tu wielu osadników z Włoch, Niemiec i Polski. Brazylijski rząd oddawał za darmo ziemię pod uprawę rolnikom. Kurytybę nazywa się najbardziej europejskim miastem w Ameryce Południowej.

Jedno z najbardziej zielonych miast świata i jedno z czystszych w Brazylii. W parku Jana Pawła II zaaranżowano skansen z chatami pierwszych emigrantów z Polski. Niektóre z nich uzupełnione są o oryginalne elementy wyposażenia domów - meble, narzędzia, obrazy itp. Tuż obok parku zjesz najlepsze pierogi w Kurytybie. Zajrzyj do Tadeu Rei do Pierogi. Gotuje je emigrant z Polski, który dzięki swojemu kunsztowi kulinarnemu stał się celebrytą.

W Parque das Pedreiras z kolei znajduje się Opera Arame, czyli opera z drutu - konstrukcja zatopiona w kamieniołomie, bujnie porośnięta roślinnością. Opera otoczona jest stawem z kolorowymi rybami, a obok szumi potężny wodospad.

W starej części miasta, przy Rua Jose Bonifacio co niedzielę odbywa się jarmark. Znajdziesz tu dosłownie wszystko - od pamiątek z Kurytyby, przez rękodzieło lokalnych rzemieślników, po miód i  inne smakołyki. Zazwyczaj odbywa się tu jednocześnie zjazd starych samochodów.

Pasjonujesz się motoryzacją? Koniecznie zajrzyj do Memorial da Seguranca no Transporte. Dowiesz się wszystkiego, co związane jest z bezpieczeństwem na drogach. Od tego, jak zbudowane są ulice, po konstrukcję hamulców. Weźmiesz udział w symulacji wypadku i spróbujesz poprowadzić autobus.

Z dzieckiem wybierz się do Bosque Alemano, rozległego parku nawiązującego do niemieckich tradycji. Podczas, gdy dzieci słuchają w tutejszej bibliotece bajek, dorośli mogą odpocząć przy pysznych ciastkach. Pełno tu także drzew i leśnych ścieżek, po których dzieciaki chętnie biegają. 

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Curitiba

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Curitiba