Menu

Lufthansa loty z Wrocławia do Bilbao

Bilbao

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: hiszpański
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Święto miasta

  Każdego roku przez dziewięć sierpniowych dni w Bilbao obchodzone jest Aste Nagusia (wielki tydzień). W tym czasie na ulicach miasta odbywają się koncerty, przedstawienia i parady. 

 • Dla widoków

  Jeżeli chcesz zobaczyć Bilbao z ciekawej perspektywy, wejdź po schodach Mallona z Plaza Unamuno do Parque Etxebarria. Koniecznie zabierz ze sobą aparat!

 • Na pchli targ

  W każdą pierwszą sobotę miesiąca na ulicy Dos de Mayo odbywa się targ staroci. Nawet jeśli nie chcesz kupować antyków, książek czy ubrań z drugiej ręki, wybierz się tam z aparatem.

Co warto zobaczyć w Bilbao?

Bilbao jest stolicą położonej na terytorium północnej Hiszpanii baskijskiej prowincji Bizkaia. To bogate miasto przyciąga nowoczesną architekturą, szeroką ofertą kulturalną i najlepszymi na świecie restauracjami. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w Kraju Basków?

Bilbao bywa nazywane stolicą dobrego designu. Nic w tym dziwnego, bowiem od lat 90. XX wieku w mieście tym powstało kilka nietuzinkowych budynków zaprojektowanych przez najlepszych architektów świata. Budynkiem symbolem jest stojąca nad brzegiem rzeki Nervion siedziba Muzeum Guggenheima projektu Franka Ghery’ego. Nawet jeżeli nie lubisz nowoczesnej architektury, koniecznie się tam wybierz. Warto również zobaczyć miejskie centrum kultury, które ze starych składów wina w nowoczesną budowlę przekształcił Philippe Starck oraz niecodzienne stacje metra pomysłu Alhódiga Bilbao i Normana Fostera.

Niezwykle ciekawie prezentuje się również najstarsza część miasta, czyli Stare Miasto (Casco Viejo). Jest to serce miasta, w którym znajdują się nie tylko zabytki, ale także hotele, restauracje, sklepy przy Gran Via oraz muzea, np. Museo de Bellas Artes. Dzielnica ta określana bywa mianem „Siedmiu ulic” (Las Siete Calles), gdyż z Plaza Nueva, przy którym usytuowana jest katedra Santiago, odchodzi gwieździście siedem najstarszych miejskich dróg. Pod miastem znajduje się warty zobaczenia stalowy most Vizcaya, który wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Co należy skosztować w Bilbao? Na pewno tradycyjne przekąski pinxos, które dostępne są w każdym lokalu w mieście. Warto wybrać się na rajd po barach, np. po ulicy Heros, i spróbować ich jak najwięcej, popijając lekko gazowanym, białym i wytrwanym winem txacoli lub czerwonym crianza. Ciekawym miejscem jest także Mercado de la Ribera, targowisko, na którym można nie tylko kupić świeże produkty, ale także zjeść w jednej z licznych knajpek. W kawiarniach koniecznie zapytaj o deser etxeko biskotxa z migdałowo-budyniowym kremem. Gdzie zjeść? Świetne rekomendacje mają restauracje Blueizar, Nido Bilbao oraz Arandia de Julen.

Przydatne informacje o lotniskach

Wrocław Bilbao

Popularne linie latające na trasie Wrocław - Bilbao