Język urzędowy: polski
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Złoty (PLN)
W poznańskiej Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych królów Polski - Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego.
W średniowieczu zamiast kamienic przy rynku stały kolorowe budy, w których można było kupić solone lub wędzone ryby, świece i przedmioty codziennego użytku.
W średniowieczu zamiast kamienic przy rynku stały kolorowe budy, w których można było kupić solone lub wędzone ryby, świece i przedmioty codziennego użytku.Tu nauczysz się poznańskiej gwary, zobaczysz, jak wypiekane są Rogale Świętomarcińskie oraz poznasz historię miasta w pigułce. Atrakcja dla dzieci i dorosłych.
Poznań położony jest w zachodniej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim. Jedno z najstarszych miast w kraju. Badania archeologiczne wskazują na pierwsze ślady ludzi na tym terenie już w epoce paleolitu. Wiadomo, że byli to łowcy reniferów.
Pierwsi osadnicy pojawili się tu pomiędzy V a IV wiekiem p.n.e. Zdaniem historyków to właśnie w Poznaniu mógł nastąpić chrzest Polski w 966 roku. Zanim jednak do tego doszło, na tym terenie żyli Polanie - lud słowiański, od którego pochodzą takie zwyczaje jak wiosenne porządki, malowanie pisanek, a nawet kolędowanie, dzisiaj kojarzone wyłącznie z chrześcijańskimi tradycjami.
Najbardziej znany symbol Poznania to dwa koziołki, które bodą się codziennie w południe na wieży ratusza. Po raz pierwszy pojawiły się tu w 1551 roku. Charakterystyczne dla miasta są również kolorowe kamieniczki, gdzieniegdzie pokryte szkicami malarzy.
Znajduje się tu również najmłodszy zamek w Europie - Zamek Cesarski wybudowano w 1910 roku dla króla Prus, Wilhelma II. W 1939 roku rozpoczęto remont - miała to być siedziba Adolfa Hitlera. Wiele pomieszczeń przebudowano i zmieniono ich funkcję. Zamek zwiedzać można zarówno w dzień, jak i nocą. Pałac Górków, renesansowa rezydencja magnacka, dziś jest siedzibą Muzeum Archeologicznego. Na dachu budowli znajdował się dawniej taras z altaną oraz… sadzawka z rybkami.
Po całym dniu zwiedzania odpocząć można w Parku Cytadela. Wśród zieleni znajdziemy zabudowania forteczne, cmentarze, pomnik upamiętniający żołnierzy walczących o Poznań w 1945 roku czy Muzeum Uzbrojenia, mieszczące się w pozostałościach Fortu Winiary z XIX wieku.
Na prawdziwy polski obiad warto wybrać się do restauracji Wiejskie Jadło. W menu klasyczne pierogi, żurek w chlebie, gołąbki czy kaczka z jabłkami. Z kolei Klubokawiarnia Proletaryat serwuje podróż do przeszłości. Przenosi gości w epokę PRL-u, i to nie tylko dzięki wystrojowi. W menu, obok wszelkich alkoholi, znajdują się obowiązkowe zagryzki - słonina, ogórki kiszone, śledź czy chleb ze smalcem.
Zurych Poznań