Porady dla podróżnych

pdf drukuj wyślij e-mailem

Niepełnosprawni

http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Szczegolne-kategorie-pasazerow/Niepelnosprawni

Ostatnia aktualizacja: 2011-08-19

Niepełnosprawni

Pasażerowie niepełnosprawni mogą liczyć na odpowiednie udogodnienia i asystę podczas podróży lotniczych  – na lotniskach i w samolotach.

Większość usług i udogodnień, z jakich mogą korzystać niepełnosprawni jest bezpłatna. Informacje zamieszczone poniżej są jedynie zbiorem najistotniejszych danych dotyczących podróży samolotem. Szczegółowe  informacje dotyczące przewozu osób niepełnosprawnych są oczywiście dostępne w regulaminach konkretnych linii lotniczych.

Wszystkie udogodnienia z jakich mogą korzystać pasażerowie niepełnosprawni lub o ograniczonej mobilności muszą stosować się do treści Rozporządzenia UE nr 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 o prawach pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Większość linii lotniczych oferuje możliwość skorzystania z usługi opieki specjalnej:

- pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu,

- pomoc przy rozlokowaniu bagażu,

- pomoc przy dotarciu do bramki wyjścia itd.,

- możliwość podstawienia wózka inwalidzkiego.

Osoba niepełnosprawna podróżująca sama musi być zdolna do wykonania następujących czynności:

- samodzielnie skorzystać z toalety

- samodzielnie spożywać posiłek

- samodzielnie zaaplikować sobie odpowiednie lekarstwa

- samodzielnie założyć i korzystać z maski tlenowej

W przypadku, kiedy stan pasażera lub poziom niepełnosprawności nie pozwala na dopełnienie któregoś z powyższych punktów, w większości przypadków pasażerowi musi towarzyszyć inna osoba, która musi mieć ukończone 16 lat i być w pełni sprawna.

Posiadanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego możliwość odbycia podróży jest wymagane:

- w przypadku niepełnosprawności umysłowej, kiedy pasażerowi nie towarzyszy osoba innego pasażera,

- w przypadku, gdy stan zdrowia i/lub poziom niepełnosprawności jest niestabilny lub postępuje,

- w przypadku przewozu pełnych strzykawek lub płynnych leków,

- w przypadku niedawno przebytej choroby lub operacji.

Wzór zaświadczenia, jeśli jest wymagane, dostarczają zwykle linie lotnicze. Wypełnia je lekarz, po czym przekazuje się je liniom lotniczym. Konsultanci naszego Telefonicznego Centrum Obsługi są w stanie podać szczegółowe informacje na temat wymogów zaświadczeń lekarskich w danych liniach. Niektóre rejsowe linie lotnicze oferują na wybranych trasach zniżki dla osób niepełnosprawnych.

Pamiętaj:

- ze względów bezpieczeństwa linie lotnicze ograniczają ilość wszystkich osób niepełnosprawnych na pokładzie (od 3 do 5 osób w zależności od trasy i przewoźnika). Wliczają się w to także pasażerowie niepełnosprawni podróżujący z asystą innego pasażera. Ważne jest zatem, aby w miarę wcześnie dokonać rezerwacji i przekazać informacje o niepełnosprawności,

- pasażerowie niepełnosprawni ze względu na przepisy bezpieczeństwa nie mogą zajmować niektórych  miejsc w samolocie (np. przy wyjściach awaryjnych) – obsługa lotu pomoże pasażerom przy zajmowaniu odpowiednich miejsc,

- przed wylotem osoby niepełnosprawne powinny zapoznać się z opinią lekarza na temat możliwości odbycia podróży na danej trasie.

Powiadomienie linii o niepełnosprawności pasażera

- powiadom linie lotnicze o fakcie przelotu osoby niepełnosprawnej przynajmniej na  48 godzin przed planowanym wylotem,

- poinformuj linie lotnicze o niepełnosprawności pasażera zarówno w przypadku osób podróżujących na wózkach inwalidzkich, jak i osób niewidomych i niedowidzących podróżujących z lub bez psa przewodnika, osób o ograniczonej zdolności mowy i osób niesłyszących,

- podaj informację, czy pasażer może sam wchodzić i schodzić po schodach,

- podaj informację o konieczności zaopatrzenia w tlen oraz o posiadanym wszczepionym rozruszniku serca, o przewożonych lekach, o przewozie koncentratora tlenu itd.

Przewóz wózków inwalidzkich

Linie lotnicze pozwalają na zabranie ze sobą w podróż własnego wózka inwalidzkiego. Nie zawsze jednak jest możliwość zabrania takiego wózka na pokład samolotu, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli fotel przekracza rozmiary pozwalające na swobodny przejazd na pokładzie samolotu, zostaje on odprawiony jako bagaż bezpłatnie, a linie lotnicze dostarczają odpowiednich rozmiarów fotel na pokładzie samolotu.

Uwaga:

Jeśli podróżujący pasażer zabiera ze sobą własny wózek inwalidzki, zaleca się podanie jego wagi oraz rozmiarów, a także informacji o tym, czy wózek się składa. Jeśli fotel inwalidzki jest napędzany silnikiem elektrycznym, niektóre linie lotnicze mogą odmówić jego przewiezienia lub konieczne może być dodatkowe jego zabezpieczenie w luku bagażowym.

W przypadku wózków elektrycznych należy koniecznie podać informacje, czy wózek jest napędzany za pomocą akumulatorów suchych czy wypełnionych płynnym elektrolitem.  W przypadku tych drugich nie będzie możliwości  zabrania fotela na pokład samolotu, a baterie muszą mieć wyraźne oznaczenie, że akumulator jest fabrycznie wyposażony w zabezpieczenia zapobiegające wyciekom elektrolitu.

Linie lotnicze oprócz wózków inwalidzkich bezpłatnie przewożą kule lekarskie, balkoniki i laski.

Jeśli istnieje taka potrzeba, odpowiedni wózek może być zapewniony bezpłatnie, także na lotnisku. Jeśli zostało to wcześniej zgłoszone, wózek będzie oczekiwał w specjalnym punkcie pomocy specjalnej na lotnisku.

By uzyskać dokładne informacje dotyczące konkretnych linii lotniczych i rodzaju niepełnosprawności oraz informacje o przepisach dotyczących przewozu wózków inwalidzkich lub  innych urządzeń ułatwiających poruszanie się, najlepiej skontaktować się z naszym Telefonicznym Centrum Obsługi.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSKY.pl S.A.

* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Niepełnosprawni

Link: http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Szczegolne-kategorie-pasazerow/Niepelnosprawni