Menu

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej w spółce eSky.pl S.A. za rok podatkowy 2022

Publikacja niniejszego sprawozdania służy wypełnieniu obowiązku nałożonego na Spółkę na mocy art. 27c ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

  1. Wstęp

    Spółka eSky.pl S.A. (dalej: „Spółka”) z siedzibą w Katowicach to internetowe biuro podróży, prowadzące sprzedaż biletów lotniczych, hoteli i innych produktów turystycznych.

    Niniejsza Informacja o realizowanej Strategii podatkowej została sporządzona w oparciu o przepisy art. 27c ustawy o CIT i przedstawia:

    1. informacje o stosowanych przez podatnika:
      1. procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
      2. dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej,
    2. informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej[1], z podziałem na podatki, których dotyczą,
    3. informacje o:
      1. transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
      2. planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,
    4. informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
      1. ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
      2. interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
      3. wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o VAT[2],
      4. wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym[3],
    5. informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy o PIT[4] oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

    - z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

  2. Elementy informacji o realizowanej Strategii podatkowej

    1. Procesy i procedury podatkowe

      Informacje o stosowanych przez podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłową realizację (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT)

      Spółka realizuje wykonywanie przez nią obowiązków podatkowych poprzez przestrzeganie wewnętrznych procedur podatkowych, dotyczących w szczególności obszarów wymagających dochowania należytej staranności przez Spółkę jako podatnika z zakresu podatków zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich dotyczących Spółki, jak też innych obszarów wymagających dodatkowej weryfikacji w celu ustalenia prawidłowego sposobu opodatkowania.

      Zarząd Spółki oraz osoby nadzorujące rozliczenia podatkowe Spółki dokładają starań, aby proces zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniał ich prawidłową realizację.

      W tym celu funkcja podatkowa i obowiązki w obszarze podatkowym zostały powierzone osobom posiadającym adekwatne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę. Personel realizujący oraz nadzorujący funkcję podatkową w Spółce cechuje się profesjonalizmem oraz etyką zawodową.

      W Spółce w roku podatkowym 2022 stosowano liczne procedury i instrukcje – bezpośrednio lub pośrednio nawiązujące do aspektów podatkowych. Procedury te stanowiły narzędzia wspomagające proces zarządzania funkcją podatkową i pozwoliły na prawidłowe i terminowe wywiązywanie się z realizacji obowiązków podatkowych. Przyjęte procedury, jak i zaimplementowane procesy, zostały przy tym dostosowane do charakteru branży, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

    2. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej

      Informacje o stosowanych przez podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT)

      Spółka w okresie, którego dotyczy niniejsze sprawozdanie nie stosowała oraz nie uczestniczyła w żadnych dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

    3. Realizacja obowiązków podatkowych, w tym informacje o schematach podatkowych

      Informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą (art. 27c ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT)

      Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i realizuje swoje obowiązki podatkowe w zakresie podatków i opłat w obszarach:

      • CIT,
      • VAT,
      • PIT (w charakterze płatnika),
      • podatku u źródła (w charakterze płatnika),
      • podatku od czynności cywilnoprawnych (możliwe sporadyczne występowanie).

      Spółka realizuje obowiązki podatkowe w zakresie, w jakim zostały one na nią nałożone przez obowiązujące przepisy prawa, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, przy wykorzystaniu zasobów własnych, jak również przy korzystaniu ze wsparcia zewnętrznych podmiotów.

      W okresie, którego dotyczy sprawozdanie, Spółka złożyła dwie informacje o realizowanych schematach podatkowych, które dotyczyły podatku dochodowego od osób prawnych.

    4. Transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi

      Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o CIT)

      W okresie sprawozdawczym Spółka dokonała następujących transakcji przekraczających 5% sumy bilansowej aktywów (wartość transakcji ustalona zgodnie z art 11l ustawy o CIT):

      • sprzedaż innych usług (kategoria transakcji kontrolowanej 1006) – dwie transakcje,
      • zakup innych usług (kategoria transakcji kontrolowanej 2106),
      • uzyskanie gwarancji lub poręczenia (kategoria transakcji kontrolowanej 2203),
      • transakcja związana z udzieleniem finansowania (kategoria transakcji kontrolowanej 1201).
    5. Planowane lub podejmowane działania restrukturyzacyjne

      Informacje o planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o CIT)

      Spółka w okresie sprawozdawczym nie dokonywała żadnych działań restrukturyzacyjnych. Spółka rozważała (i nadal rozważa) połączenie z innymi polskimi podmiotami z grupy kapitałowej, natomiast w roku podatkowym 2022 nie były wykonywane żadne działania mające na celu realizację tego połączenia.

    6. Złożone wnioski

      1. o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w roku podatkowym 2022 wniosku o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

      2. o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o CIT)

        Spółka złożyła w roku podatkowym 2022 cztery wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.

        Wnioski złożone przez Spółkę dotyczyły:

        • obowiązków Spółki jako płatnika w zakresie rozliczania benefitu pracowniczego eSky Wallet
        • możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków na usługi doradcze
        • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wydatków na usługi doradcze
        • momentu wykazania w kosztach uzyskania przychodów nakładów poniesionych na stworzenie funkcjonalności bazowych wynikających z potrzeb specyfiki biznesowej Grupy eSky
      3. o wydanie wiążącej informacji stawkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o VAT (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w roku podatkowym 2022 wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT.

      4. o wydanie wiążącej informacji akcyzowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. d ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w roku podatkowym 2022 wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

    7. Rozliczenia podatkowe w rajach podatkowych

      Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

      Spółka w okresie sprawozdawczym nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

      Celem doprecyzowania, Spółka wskazuje, że dokonywała ona transakcji usługowych z podmiotami mającymi siedzibę w kraju mającym status kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową, jednakże nie powodowały one żadnych obowiązków podatkowych po stronie Spółki na tych terytoriach.


[1]Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1540 ze zm.).

[2]Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 685 ze zm.).

[3]Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 722 ze zm.).

[4]Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 1128 ze zm.).