Długi weekend z dzieckiem

Minął ponad miesiąc wakacji. Jeszcze chwila i zarówno dzieci, jak i rodzice, będą intensywnie myśleć o powrocie do szkoły. Ale zanim to nastąpi, warto skorzystać z możliwości, jakie daje kalendarz. Wziąć dwa dni urlopu i wyjechać na przedłużony sierpniowy weekend. Niekoniecznie daleko, bez większego planowania, zapewnić dzieciom i sobie ostatni wakacyjny wyjazd tego roku. Dokąd jechać na samochodową wyprawę? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada, gdzie wybrać się, by przeżyć wielką rodzinną przygodę.

Wakacje dość jednoznacznie kojarzą się z pobytami nad wodą. Morze, jezioro, basen… typ zbiornika nie ma większego znaczenia, ważne jest, by zapewnił odpowiednią dawkę szaleństwa i dobrej zabawy. Dlaczego więc nie skorzystać z tego, że największy w Środkowej Europie aquapark znajduje się tuż za polską granicą? Na Słowacji, w sąsiedztwie miejscowości Liptowski Mikulasz na brzegu sztucznego jeziora – Liptowska Mara, tuż przy Tatrach Zachodnich i Niskich. Malownicza sceneria jest jednak prawie niezauważalna przez tych, którzy skupiają się na ilości oferowanych przez Tatralandię atrakcji. Wszystko tu dzieje się wokół źródła wody termalnej bijącego z głębokości ponad 2500 m i posiadającego średnią temperaturę 60°C, i lecznicze właściwości. Na tych wodach wybudowano 
11 basenów, ze średnią temperaturą w zbiorniku od 24 do 38°C, z takimi atrakcjami jak: tory pływackie; wodna ściana wspinaczkowa; siedziska z masażem; gejzery; wodne huśtawki… Same zjeżdżalnie są oszałamiające, najdłuższa ma 146 metrów, najbardziej stroma umożliwia „lot” o długości 35 metrów, raftingowa pozwala na szaleństwo na pontonach, twister powoduje, że kręci się w głowie, jest też taka, w której jedzie się w całkowitych ciemnościach, i taka, na której są sztuczne fale… w sumie jest ich 27 i zaspokajają zarówno potrzeby tych, nastawionych na skoki adrenaliny, jak i tych spragnionych spokojnych zjazdów z dziećmi. Nie wszyscy potrzebują całodziennego szaleństwa, relaks też jest niezbędny. A czy może być coś lepszego od wylegiwania się na leżaku w ogrodzie palmowym z pięknym widokiem na Tatry? Albo wizyta w jednej z 16 saun parowych? Lub masaż? To wszystko również dostępne jest dla gości odwiedzających Tatralandię. Kompleks czynny jest codziennie w godzinach między 9 a 22, karnety rodzinne kosztują od 42 euro za całodzienny pobyt. Serwis eSKY.pl oferuje noclegi w przyjemnych hotelach położonych w słowackich tatrach, cena za dobę dla  dwóch osób zaczyna się od 180 PLN.

Nie każda rodzina musi kochać wodę i szaleństwo w niej. Miłośnicy spacerów, przygody i wszelkiego rodzaju bodźców mocno wpływających na wyobraźnię powinni jechać w Sudety Środkowe, w okolice miasteczka Cieplice nad Metują czy wsi Adrszpach, tuż za polską granicą z Czechami. Tutejszy masyw górski w całości leży w granicach rezerwatu przyrody i jest niemałą atrakcją turystyczną. Dlaczego? Szlaki wędrowne są tu stosunkowo proste do przejścia, a formacje skalne, które stworzyła tu natura są absolutnie wyjątkowe. Co ciekawego można tu zobaczyć? Dwa niesamowite skalne miasta i trzy imponujące ruiny zamków. Adrszpaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu. Wiatr i woda wyrzeźbiły w tutejszych blokach z piaskowca kształty, które potrafią podziałać na wyobraźnię niejednej osoby. Dodatkowo skały są tu ułożone w porośnięte lasem labirynty. Wystarczy odrobina wyobraźni, by zobaczyć tu: Głowę cukru, Kochanków czy Starostę i Starościnę. Z kolei Cieplickie Skalne Miasto znajduje się w południowej części masywu i jest największym tego typu kompleksem w Czechach. Mniej znane niż Skały Adrszpaskie zapewnia osobom, które tu trafią niesamowite doznania zmysłowe. Jest bardziej dzikie, wyższe, mniej tu ludzi. W odróżnieniu od Skał Adrszpaskich, nie ma tu labiryntu, są raczej bloki ukształtowane w formę długich, uskokowych murów. Ci, którzy uruchomią wyobraźnię widzą: Rzeźnicki Topór, Skalną Narzeczoną, Wykałaczkę Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, Śpiącego Łabędzia. Pomiędzy jednym a drugim rezerwatem są jeszcze ruiny trzech zamków. W północno-wschodniej części, na zachód od Adrszpaskich Skał znajduje się zamek Adrszpach. Pomiędzy Cieplickimi Skałami a Cieplicami – zamek Střmen. Trzeci zamek – Skály – stoi na południowo-wschodnim cyplu masywu. Bilet wstępu do Skalnego Miasta dla osoby dorosłej kosztuje 60 czeskich koron, a dla dziecka 30. W serwisie eSKY.pl można zarezerwować hotel w miasteczku Cieplice lub jego okolicach już za 210 PLN za dobę dla dwóch osób. 

Ostatnia propozycja, jest i dla tych, którzy lubią wodę i dla tych, którzy spragnieni są spacerów i pobudzania wyobraźni, na rozmaite sposoby. Podróż na wschód, na Litwę, do Trockiego Historycznego Parku Narodowego. Biorąc pod uwagę naszą wspólną przeszłość historyczną, a także to, że jest to jedyne tego typu – bardzo mocno promujące dziedzictwo kulturowe – miejsce na Litwie, warto je odwiedzić. Walory krajobrazowe tej okolicy – około 20 proc. powierzchni Parku zajmuje woda znajdujących się tu 32 jezior – również zachęcają do wizyty tu. Najważniejszą część tego obszaru stanowi zespół zamków na wyspie i półwyspie (bilet wstępu do zamku kosztuje 12 litów dla osoby dorosłej i 6 dla dziecka) oraz trocka starówka, położona na wąskim półwyspie między jeziorami. Dodatkowo na terenie Parku jest około pięćdziesięciu starych budowli lub ich pozostałości przypominających o chlubnej i romantycznej przeszłości kraju. To wszystko otoczone jest zabytkami przyrody. Ukształtowane przez lodowiec łańcuchy wzgórz i pagórków poprzecinane są wąskimi i głębokimi lub szerokimi i płaskimi terenami. Na tutejszych jeziorach są liczne wyspy połączone ze sobą przesmykami – na największym jeziorze Galwe jest aż 21 wysp! Zatem poza szansą na poznanie historii, są tu też duże możliwości aktywnego wypoczynku – od wszelkiego rodzaju sportów wodnych, przez amatorskie wędkarstwo i rozrywki plażowe aż po szansę na spacer czy wycieczkę rowerową. Poprzez stronę www.esky.pl można zarezerwować nocleg w okolicy już za 135 PLN za dobę w pokoju dwuosobowym.


Źródło: eSKY.pl