Długi weekend majowy w liczbach. Raport eSKY.pl

Majówka już za kilka dni. Czy Polacy skorzystają z niej i wyjadą odpocząć na kilka dni? Czy w kontekście tego, że na kilka dni przed długim weekendem miała miejsce kanonizacja Jana Pawła II i przy tej okazji liczba rezerwacji biletów do Rzymu zwiększyła się o 73 proc. w stosunku do roku ubiegłego, wyjazdów na majówkę będzie w tym roku mniej? Czy mimo masowych podróży do Wiecznego Miasta jest też zainteresowanie innymi kierunkami? Zostajemy w kraju? Czy wybieramy się za granicę? I ile to kosztuje?

- W tym roku okres majówkowy jest dość wyjątkowy. Bardzo dużo osób poleciało do Rzymu na kanonizację, a to oznacza, że na długi weekend już się nie wybiorą. Część tych osób przedłużyła sobie pobyt w Rzymie, lub przeniosła się do innych włoskich miast, by odpocząć z dala od ogromnej liczby pielgrzymów, którzy na kilka dni zagościli w Watykanie. – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Nie oznacza to jednak, że nie ma rezerwacji typowo majówkowych, jednak ich liczba wzrosła zaledwie o 5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Najbardziej popularne kierunki majowych wyjazdów – z transportem samolotowym – to:

Londyn
Barcelona
Paryż
Mediolan
Lizbona
Malaga
Wszystkie wyjazdy były planowane z dużym – kilkumiesięcznym – wyprzedzeniem. W przypadku osób korzystających z usług linii regularnych z największym wyprzedzeniem rezerwowali bilety ci, którzy wybierają się ma majówkę do Londynu – 100 dni wcześniej. Natomiast jeśli chodzi o bilety tanich linii to z największym wyprzedzeniem rezerwowano te na podróż do Paryża – 117 dni. Rok wcześniej to wyprzedzenie było mniejsze, ale i ceny biletów były wyższe.

Jak wygląda dokładna analiza: ceny vs. wyprzedzenie z jakim dokonano zakupu?

Średni koszt podróży do Londynu na pokładzie regularnych linii lotniczych to 905 PLN, przed rokiem było to 1170 PLN (czyli o 23 proc. więcej), ale i wyprzedzenie, z którym zostały one zakupione rok temu było dużo mniejsze bo nie 100 a 62 dni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Mediolanu, do którego w tym roku bilety na przelot liniami regularnymi kupowano średnio z 59 dniowym wyprzedzeniem, a w roku ubiegłym było to zaledwie 27 dni przed podróżą. I tak w 2014 średnia cena biletu to 960 PLN, natomiast w roku ubiegłym 1263 PLN (czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem). Tak dużej różnicy w cenie nie ma w przypadku lotów chociażby do Barcelony, gdzie bilety w tym roku kupowano z 96 dniowym wyprzedzeniem – ich średnia cena to 1369 PLN, a rok temu z 83 dniowym – 1395 PLN (zaledwie 2 proc. różnica).

Podobnie jest w przypadku biletów zakupionych na przelot tanimi liniami. Wystarczy spojrzeć na Paryż, do którego podróż planowano z największym wyprzedzeniem – wspomniane już 117 dni, bilet do tego miasta kosztował średnio 613 PLN, natomiast rok temu – gdy to wyprzedzenie było mniejsze 57 dni – za bilet płacono 639 PLN (o 4 proc. więcej). Podobna sytuacja jest w przypadku Mediolanu – w tym roku bilety zakupiono z wyprzedzeniem 76 dniowym i kosztowały one 613 PLN, rok temu wyprzedzenie było zaledwie 46 dniowe i kosztowały one 640 PLN (również o 4 proc. więcej).

- Dlaczego taką wagę przywiązujemy do tego, kiedy kupione są bilety? Bo chcemy podkreślić, że jeżeli ktoś zaplanował wyjazd majówkowy odpowiednio wcześniej to zapłacił za niego nawet o jedną czwartą mniej niż w roku ubiegłym, a to niemało – zaznacza Łukasz Neska z eSKY.pl.

Koszt noclegu?

Jak kształtują się koszty noclegów w miastach, w których Polacy chcą spędzić majówkę? Wśród wymienionych najpopularniejszych miast najdroższa jest Malaga – średni koszt noclegu to 389 PLN, na drugim miejscu znajduje się Paryż – 264 PLN, a potem kolejno:

Londyn – 257 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób
Barcelona – 227 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób
Mediolan – 133 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób
Lizbona – 130 PLN koszt doby hotelowej dla dwóch osób
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że 85 proc. noclegów rezerwowanych w Maladze dotyczyło hoteli 4 gwiazdkowych. Stąd ich wyższy koszt niż w pozostałych miastach, gdzie przeważały rezerwacje w obiektach 3 gwiazdkowych, a w przypadku Paryża i Barcelony znaczna część też miejsc 2 gwiazdkowych.

Majówka to moment, gdy popularne są nie tylko podróże lotnicze. Wiele osób decyduje się na wyjazd do jednej ze stolic sąsiadujących z Polską państw i na spędzenie tam kilku wolnych dni. Stąd duża popularność Budapesztu, Berlina, Pragi czy Wiednia, do których można dojechać stosunkowo szybko, a koszt podróży nie być wysoki – na przykład, gdy jednym środkiem transportu podróżuje grupa znajomych. W części tych miast, można też znaleźć noclegi w bardzo dobrych cenach:

Budapeszt średni koszt noclegu to 72 PLN
Berlin średni koszt noclegu to 112 PLN
Praga średni koszt noclegu to 350 PLN
Wiedeń średni koszt noclegu to 395 PLN
Tu też należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku Wiednia jak i Pragi 90 proc. rezerwacji było zrobionych w obiektach 4 gwiazdkowych. Natomiast 60 proc. osób jadących do Berlina czy Budapesztu zatrzyma się w obiektach o standardzie 3 gwiazdkowym. 

Ważne jest to, że liczba rezerwacji obiektów hotelowych na czas majówki zwiększyła się o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.


Źródło: eSKY.pl