Raport eSky dotyczący letnich podróży Polaków

Serwis turystyczny eSky podsumował wakacje 2018, zwracając uwagę na preferencje podróżujących Polaków: ulubione europejskie i światowe kierunki, średnie koszty biletów lotniczych oraz najchętniej wybierane lotniska. Z zebranych danych wynika, że w tym roku pobyt rodaków na zagranicznych wojażach skrócił się z 11 do 10 dni, mimo że średnie ceny biletów spadły o 13% względem roku 2017 tj. ze 156 do 136 EUR. Choć tegoroczna aura sprzyjała spędzaniu urlopów w kraju, co trzeci Polak poza granice kraju wyjeżdżał nie po to by wypoczywać, lecz do pracy.

Choć pogoda w tym roku zdecydowanie zachęcała do pozostania nad polskim morzem, jeziorami czy w górach, wielu Polaków chętnie wybrało się także w zagraniczne podróże. Do najchętniej wybieranych europejskich kierunków w tym roku należały: Włochy - 11% podróżnych wybrało ten kraj, Hiszpania  - 8% wyjeżdzających zagranicę Polaków, a także Grecja - 5%, Francja  - 4%, Portugalia - 2%, Chorwacja - 2% oraz Malta 1%. Coraz większą popularność zyskują kierunki: Bułgaria – wzrost o 70% w stosunku do zeszłego roku oraz Albania wzrost o 27% w stosunku do ubiegłego roku. Po kilkuletniej przerwie rosnącym zainteresowaniem cieszą się także loty do Turcji i Tunezji.

Podczas minionych wakacji nieznacznie spadła liczba odwiedzających Hiszpanię – głównie turystów z Wielkiej Brytanii i z Niemiec. Przez ostatnie lata kraj ten cieszył się niesłabnącą popularnością, przez co ceny hoteli stale rosły. W tym roku hiszpańscy hotelarze przeszacowali ceny, a wielu  wybierało korzystniejszą ofertę noclegową w Turcji czy w Tunezji. W Polsce zaś rzadziej decydowano się na urlop w Grecji, a powróciło z kolei zainteresowanie Turcją. Więcej osób wybrało również Albanię jako kierunek charterowy. Polskie Linie Lotnicze LOT poszerzyły ofertę lotów do destynacji stricte turystycznych – do Chorwacji (Split, Dubrovnik, Zadar) oraz do Czarnogóry. Dzięki temu m.in. w Chorwacji oferta organizowania wycieczek samolotem samodzielnie stała się konkurencyjna względem podróży samolotem charterowym - komentuje Jacek Skrzypkowski, Product Manager Grupy eSky.

Jak wynika z danych serwisu eSky, podróżujący w wakacje Polacy najchętniej latają do krajów europejskich, loty międzykontynentalne są zaś w głównej mierze do Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wśród popularnych krajów kontynentu azjatyckiego Polacy najchętniej wybierają Tajlandię, Indonezję – w tym wyspę Bali - i nieco mniej odległe Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Tanieją bilety lotnicze – chętnie szukamy okazji

W okresie wakacyjnym polscy podróżni płacili za przelot w dwie strony średnio ok. 136 EUR (ok. 600 PLN), jednak cena biletu zależała nie tylko od wybranego kierunku, ale także od tego, z jakim wyprzedzeniem podróżni zdecydowali się bilet zakupić. Za najdroższe bilety nabyte w okresie wakacyjnym w serwisie eSky turyści zapłacili ok. 6,5 tys. EUR (ok. 28 tys. PLN). Najwięcej rezerwacji wakacyjnych wyjazdów dokonano zaś ok. 50 dni przed planowanym wylotem tj. w czerwcu i lipcu.

Wśród klientów eSky dużą popularnością cieszyły się pakiety łączone „lot+hotel”, kupiono ich 8 razy więcej niż w 2017. Ponad 1/3 użytkowników portalu zdecydowała się również na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Oznacza to, że Polacy są coraz bardziej świadomymi podróżnikami i dbają o komfort spędzania urlopu bez zbędnych zmartwień dotyczących noclegu, kosztów leczenia czy utraty bagażu.

Wakacje poza Polską ale… w pracy

Dla wielu Polaków letni urlop to także okazja do sezonowej pracy, odwiedzin rodziny i znajomych pracujących na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech czy w krajach skandynawskich. Polacy najczęściej latali w wakacje do Wielkiej Brytanii (20% podróżujących), Niemiec (10%), Norwegii (7%), Szwecji (6%) i Holandii (4%).