Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Jak przygotować się do podróży samolotem? Przede wszystkim dobrze się spakować! Wiele osób podróżuje jedynie z bagażem podręcznym. Jest to rozwiązanie, które pozwala nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czas – po przylocie nie musimy czekać na walizki. Jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Eksperci serwisu www.esky.pl przekonują, że stosując się do kilku zasad unikniemy niepotrzebnego stresu i problemów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Jakie wymiary ma bagaż podręczny?
Linie lotnicze pozwalają pasażerom zabrać na pokład samolotu przeważnie po jednym bagażu podręcznym. Zazwyczaj walizka lub plecak mogą mieć ok. 50x40x20 cm (wymiary te uwzględniają kółka i uchwyty) i ważyć między 8 a 10 kg.

Uwaga! Zanim zaczniesz przygotowania do wylotu, sprawdź szczegółowe informacje na temat dopuszczalnych wymiarów bagażu w poszczególnych liniach lotniczych.


Co zabrać do bagażu podręcznego?
Zasada jest prosta – pakujemy to, co niezbędne. Jeśli przewozimy leki, żywność, napoje lub kosmetyki, to koniecznie musimy dostosować się do obowiązujących limitów ilościowych i objętościowych. W większości przypadków na pokład samolotu można wnieść:
•    napoje alkoholowe o maks. zawartości alkoholu 70%, w opak. do 100 ml; limity te nie dotyczą alkoholu kupowanego w strefie bezcłowej,
•    kosmetyki w opak. do 100 ml, umieszczone w przezroczystej torbie o pojemności 1 l,
•    żywność i napoje – produkty płynne (np. jogurt, galaretkę) przewozimy na takiej samej zasadzie jak kosmetyki; pokarm dla niemowląt nie podlega limitom,
•    wybrane sprzęty medyczne, np. ciśnieniomierz,
•    niezbędne na czas podróży leki ogólnodostępne, jak i te na receptę (leki w płynie nie podlegają limitom).
W przypadku kosmetyków warto zaopatrzyć się w ich próbki/miniaturki lub kupić produkty typu 2w1. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to można przelać, np. fluid czy balsam do małych plastikowych butelek i słoików, które kupimy w drogerii. Warto mieć także przy sobie chusteczki nawilżające, które pomogą się nam odświeżyć po podróży i zastąpią żel antybakteryjny.
Do bagażu podręcznego nie pakujemy m.in. niebezpiecznych przedmiotów o ostrych zakończeniach, produktów łatwopalnych, broni oraz jej imitacji. Jeśli chcemy przewieźć alkohol lub wyroby tytoniowe, to przed podróżą należy sprawdzić przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego się udajemy.

Jak spakować bagaż podręczny?
Wiemy już co można, a czego nie można przewozić na pokładzie samolotu. A jak spakować bagaż podręczny, aby dobrze wykorzystać jego powierzchnię? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:
•    na spodzie bagażu umieszczamy buty, grubszą odzież i rzeczy, które nie będą nam potrzebne w trakcie lotu,
•    na wierzchu bagażu kładziemy przezroczyste torebki z kosmetykami, lekami, żywnością i napojami, a także sprzęt elektroniczny,
•    rolujemy odzież i układamy ciasno przy sobie (zajmuje mniej miejsca),
•    wykorzystujemy każdą przestrzeń bagażu, np. w butach można umieścić zrolowane skarpety, woreczki z biżuterią, a szczotkę owinąć w bluzkę.
W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących przewozu danych rzeczy najlepiej sprawdzić spis przedmiotów, które można ze sobą zabrać do samolotu. Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego można także zapoznać się z przykładową listą przedmiotów dozwolonych i niedozwolonych w bagażu podręcznym.

Tanie linie lotnicze zazwyczaj zabraniają zabierania na pokład samolotu dodatkowych przedmiotów, dlatego wszystkie wyżej wspomniane akcesoria muszą zostać zapakowane do jednego bagażu podręcznego.