Azja traci na popularności przez koronawirusa

Polacy wstrzymują się z podróżami do krajów azjatyckich. Jak koronawirus wpłynął na nasze plany podróżnicze?

Zainteresowanie podróżami do krajów azjatyckich w Polsce stale rośnie: w 2019 roku liczba rezerwacji w serwisie eSky.pl do samych Chin wzrosła o 13,5% w porównaniu do 2018 roku. Po ogłoszeniu informacji o epidemii zaobserwowaliśmy pierwsze zmiany w zainteresowaniu. W styczniu 2020 roku liczba rezerwacji do Państwa Środka spadła łącznie o 30%. Sytuację pogłębiły linie lotnicze, które zdecydowały się na zawieszenie lotów do niektórych chińskich miast.

Co ciekawe – mimo małej liczby osób zakażonych – koronawirus wpłynął nie tylko na ruch turystyczny w Chinach, ale także w Tajlandii, Wietnamie oraz Japonii. Z danych serwisu eSky.pl zaobserwowano dwucyfrowe spadki w liczbie rezerwacji do tych krajów. Epidemia koronawirusa z Wuhan pokrzyżowała plany podróżnicze nie od razu. Wraz z rozprzestrzenianiem się w mediach informacji o epidemii, podróżnicy stopniowo zaczęli zmieniać swoje plany. Eksperci eSky zanotowali, że liczba rezerwacji zaczęła zmniejszać się dopiero na początku lutego. Świadczy to o tym, że podróżujący bacznie obserwowali informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a informacje o nowych przypadkach zakażeń decydowały o ich planach podróżniczych. 

Z posiadanych przez serwis eSky.pl informacji wynika, że trend spadkowy najprawdopodobniej będzie się utrzymywał przez jakiś czas. Powodem są między innymi zawieszone loty do wielu chińskich miast, ale również oświadczenia WHO o groźnej epidemii, jak i duże spekulacje dotyczące rzeczywistej liczby osób zakażonych. 

Widzimy duży potencjał w rynku azjatyckim. Z posiadanych danych możemy śmiało powiedzieć, że kraje azjatyckie stają się coraz popularniejsze i coraz częściej pojawiają się na mapie podróżniczej Polaków. Wierzymy, że ruch lotniczy do Azji wróci do normy, a tymczasem zachęcamy do sprawdzenia innych atrakcyjnych kierunków na całym świecie  — komentuje Jakub Bajorski, Product Implementation Director z Grupy eSky.

Pamiętaj o tym przed podróżą

Eksperci eSky.pl zalecają rozważne planowanie podróży. W przypadku wyjazdów turystycznych warto wybierać alternatywne kierunki podróży. Niezależnie od tego, gdzie podróżujemy, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Podstawowa czystość rąk na największych lotniskach świata pozwala podróżującym zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto zainwestować również w płyny dezynfekcyjne, które łatwo można przewozić nawet w bagażu podręcznym.