Porady dla podróżnych

pdf drukuj wyślij e-mailem

Cena biletu lotniczego

http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Bilet-lotniczy/Cena-biletu-lotniczego

Ostatnia aktualizacja: 2012-03-06

Cena biletu lotniczego

Na cenę biletu lotniczego zawsze składają się:

1. Taryfa przewoźnika – opłata, jaką przekazuje się liniom lotniczym za usługę. Jest ona ustalana wyłącznie przez linie lotnicze i może się kształtować na dowolnym poziomie.

2. Opłaty lotniskowe - środki, jakie linie lotnicze wnoszą na rzecz władz lotniska za korzystanie z jego infrastruktury.

3. Podatki rządowe – opłaty nakładane przez wszystkie państwa za korzystanie z ich przestrzeni powietrznej.

4. Opłata agencyjna- opłata na rzecz agenta za wystawienie biletu i opiekę nad rezerwacją. Warto zwrócić uwagę czy agent, który wystawia nasz bilet jest autoryzowany przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) - eSKY.pl taką autoryzację posiada.

W przypadku tanich linii lotniczych w skład całościowej ceny mogą wchodzić jeszcze inne opłaty, np.:

- opłata transakcyjna – naliczenie opłaty za płatność przelewem lub kartą kredytową,

- opłata za bagaż rejestrowany – większość tanich linii lotniczych pobiera dodatkową opłatę za przewóz bagażu rejestrowanego,

- opłata za odprawę na lotnisku – odkąd na stronach tanich linii lotniczych pojawiła się możliwość dokonania odprawy online, większość tych przewoźników pobiera dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku.

Dodatkowo tanie linie lotnicze pobierają opłaty za takie usługi jak:

- przewóz sprzętu sportowego

- dodatkowa przestrzeń na nogi w samolocie

- posiłki na pokładzie

- ubezpieczenie

Wykup powyższych usług nie jest obowiązkowy.

Czy cena zarezerwowanego biletu może ulec zmianie?

Tanie linie lotnicze

Najbardziej narażone na wzrost cen są rezerwacje wstępne na bilety sprzedawane w tanich liniach lotniczych, gdzie zmiany mogą następować w bardzo krótkim czasie, ponieważ linie te nie prowadzą systemu rezerwacyjnego w taki sposób jak przewoźnicy rejsowi. Tylko wykup biletu gwarantuje cenę oraz miejsce w samolocie.

Rejsowe linie lotnicze

W rejsowych liniach lotniczych zmiany są mniej dynamiczne. Podczas dokonywania rezerwacji zostaniesz poinformowany o ostatecznym terminie wykupu biletu w danej cenie. W tak zarezerwowanym bilecie lotniczym do momentu wykupu mogą jednak ulec zmianie kwoty opłat lotniskowych czy podatków.

Cena raz wykupionego i wystawionego (!) biletu nie może ulec zmianie.

Pamiętaj jednak o tym, że cena biletu lotniczego jest gwarantowana dopiero od momentu jego wystawienia, a nie od momentu złożenia rezerwacji wstępnej czy też momentu dokonania przelewu.

Aby zminimalizować ryzyko wzrostu ceny biletu w momencie jego rezerwacji, najlepiej używać jako środka płatniczego karty płatniczej. Przy jej użyciu bilet jest wystawiany w momencie obciążenia karty i już wtedy cena biletu jest zagwarantowana.

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSKY.pl S.A.

* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Cena biletu lotniczego

Link: http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Bilet-lotniczy/Cena-biletu-lotniczego