Infolinia: 801 420 303

Jak spakować bagaż rejestrowany do lotu?

Jak spakować bagaż rejestrowany do lotu?

Bagaż rejestrowany (główny, odprawiany) przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Po przybyciu na lotnisko możesz go przekazać liniom lotniczym podczas odprawy biletowo-bagażowej (tzw. check-in) lub poprzez nadanie go w specjalnym punkcie zrzutu bagażu (tzw. baggage drop-off point).

Od momentu przyjęcia bagażu i założenia specjalnej zawieszki – linie lotnicze przejmują odpowiedzialność za Twój bagaż. Ty otrzymujesz drugą część wywieszki, która najczęściej jest przyklejona do karty pokładowej. Stanowi ona podstawę do identyfikacji bagażu po przylocie oraz reklamacji w przypadku jego uszkodzenia lub zagubienia.

Jakie wymiary ma bagaż rejestrowany?

Dopuszczalny limit wagowy i ilościowy ustalają indywidualnie linie lotnicze (sprawdź szczegółowe informacje dotyczące wagi i rozmiaru bagażu rejestrowanego).

Wymiar uzależniony jest od rodzaju połączenia, klasy rezerwacyjnej oraz trasy, najczęściej:

158 cm to maksymalny wymiar bagażu rejestrowanego dla większości linii lotniczych; obliczany jest na podstawie sumy 3 krawędzi bagażu
20-32 kg to przedział wagowy dla tanich i rejsowych linii lotniczych
1-4 sztuk to zazwyczaj dozwolona liczba sztuk bagażu rejestrowanego

Czego nie mogę zabrać w bagażu rejestrowanym?

Z uwagi na bezpieczeństwo bagaż rejestrowany podlega pewnym ograniczeniom. Bez względu na wybraną przez nas linię lotniczą, każdego pasażera obowiązuje zakaz przewożenia w bagażu głównym materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, takich jak np. alkohol powyżej 70%, sztuczne ognie, pojemniki zawierające paliwo do zapalniczek oraz atrapy urządzeń wybuchowych. Ponadto, nie można zabierać substancji chemicznych i toksycznych, m.in. trucizny-w tym trutki na myszy i szczury, pistolety z gazem łzawiącym, żrące chemikalia, farby i rozpuszczalniki, turystyczne butle gazowe itp. (czytaj więcej na temat dozwolonych i zabronionych przedmiotów w samolocie)

Pamiętaj! 
Wartościowe oraz delikatne przedmioty, np. laptop, aparat fotograficzny, pieniądze, biżuterię, dokumenty zabierz ze sobą do bagażu podręcznym ze względu na ryzyko uszkodzenia lub zagubienia.

Bagaż specjalny

Jeśli chcesz przewieźć duży, o nietypowych kształtach lub narażony na uszkodzenie bagaż (np. rower, deska surfingowa, snowboard, narty, instrumenty muzyczne itp.) będziesz musiał zgłosić ten fakt przed wylotem (najpóźniej 48 h przed odlotem). W takiej sytuacji skontaktuj się z naszym Telefonicznym Centrum Obsługi - konsultant pomoże Ci w dopełnieniu odpowiednich formalności (dowiedz się więcej o bagażu specjalnym).

Tanie linie lotnicze

Tani przewoźnicy najczęściej naliczają dodatkową opłatę za bagaż rejestrowany. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie bagażu – zaznacz taką opcję podczas rezerwacji lotu. Kwota opłaty za przewóz bagażu rejestrowanego zostanie wliczona w końcową cenę lotu przed zakończeniem procesu rezerwacji.

 • W większości tanich linii lotniczych maksymalna waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego wynosi 32 kg. Nawet jeśli podróżny opłacił dodatkowe kilogramy nadbagażu, pojedynczy bagaż nie może przekroczyć tej wagi.
 • Opłacony bagaż przekraczający limity wagowe lub rozmiarowe uznawany jest za nadbagaż lub bagaż specjalny i podlega opłatom dodatkowym.
 • Bagaż rejestrowany nie można rezerwować dla niemowląt oraz dzieci do lat 2.
 • Nie można dzielić limitów wagowych między bagażami.
  Przykład: Jeśli dwie osoby zabierają bagaże o wadze maks. 15 kg każdy, to w takiej sytuacji nie mogą zabrać jednego bagażu o wadze 20 kg i jednego o wadze10 kg (za wyjątkiem linii easyJet, gdzie można dzielić limity wagowe między pasażerami)
 • Nie można łączyć limitów wagowych bagaży.
  Przykład: Jeśli dwie osoby podróżują razem i mają wykupiony bagaż o maks. wadze 15 kg każdy, nie mogą zabrać jednego bagażu ważącego 30 kg.
 • Dopuszczalną wagę bagażu dla konkretnych przewoźników lotniczych znajdziesz na stronach zawierających Regulamin.

Rejsowe linie lotnicze

 • Bagaż rejestrowany w większości przypadków jest ujęty w cenie lotu, wyjątkiem jest linia KLM i Air France, które wprowadziły opłaty za bagaż.
 • Limity wagowe oraz ilościowe różnią się w zależności od klasy lotu (ekonomiczna, biznesowa, pierwsza) oraz trasy lotu.
 • Bagaż przekraczający dopuszczone limity uznawany zostaje za nadbagaż i musi być opłacony według cennika.

Ograniczenia dotyczące bagażu

Zanim jednak przystąpisz do wkładania rzeczy do walizki:

 • sprawdź, jakie warunki przewozu bagażu obowiązują w Twojej linii lotniczej (czytaj więcej o dozwolonej wadze, rozmiarom oraz liczbie bagażu najpopularniejszych przewoźników)
 • upewnij się, jakie przedmioty możesz przewozić w bagażu podręcznym, a jakie w rejestrowanym. Listę przedmiotów zabronionych oraz dozwolonych do przewozu znajdziesz tutaj.
 • pamiętaj o ograniczeniach w przewozie płynów, żelów oraz aerozoli. Przewożone w bagażu podręcznym kosmetyki, napoje lub inne płyny muszą znajdować się w pojemnikach do 100 ml, które należy umieścić w jednym przezroczystym, plastikowym opakowaniu. Każdy pasażer może zabrać ze sobą na pokład w sumie 1 l płynów. Jeśli chcesz zabrać kosmetyki w większych opakowaniach, spakuj je do bagażu rejestrowanego.

Zasady pakowania bagażu

Przygotowując bagaż do lotu pamiętaj o kilku zasadach:

 • biżuterię, mały sprzęt elektroniczny, pieniądze, klucze, lekarstwa, dokumenty oraz inne rzeczy wartościowe zawsze pakuj do bagażu podręcznego (czytaj więcej o: bagażu podręcznym)
 • zabezpiecz przedmioty delikatne i kruche; owiń je delikatną tkaniną lub papierem,
 • zważ bagaż przed zabraniem go na lotnisko, aby uniknąć płacenia opłaty za nadbagaż,
 • zadbaj, aby bagaż rejestrowany nie został uszkodzony podczas transportu – dobrze zamknij i zabezpiecz swoje walizki, torby czy plecak, używając do tego specjalnej folii, taśm lub pokrowców,
 • usuń wszystkie etykiety nadania bagażu z poprzednich podróży. Ich pozostawienie może spowodować nadanie bagażu na inne lotnisko.
 • oznacz każdy nadawany bagaż swoimi danymi teleadresowymi za pomocą przywieszki, którą możesz otrzymać w trakcie odprawy biletowo-bagażowej,
 • aby zapobiec pomyłce przy odbiorze bagażu, oznacz swoją walizkę jakimś charakterystycznym znakiem - wstążeczką, naklejką itp.

Zobacz również:

  

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSKY.pl S.A.

Pomóż nam ulepszyć ten artykuł
Anuluj

Dziękujemy za pomoc

Twoja opinia pomoże name tworzyć lepsze i bardziej dopasowane artykuły.

Życzymy udanego dnia,
Zespół eSKY.pl

Chwilowo nie mogliśmy przesłać Twoich sugestii

Wyślij ponownie lub spróbuj później.

Twój agent id to: