Linie lotnicze Ryanair

Promocje - Ryanair

Przylot doWylot zData wylotuCena / os. 
Gdańsk, Polska Warszawa 2015-08-31 83 PLN Zobacz
Warszawa, Polska Gdańsk 2015-08-31 113 PLN Zobacz
Wrocław, Polska Warszawa 2015-08-31 113 PLN Zobacz
Oslo, Norwegia Gdańsk 2015-08-29 157 PLN Zobacz
Weeze, Niemcy Bydgoszcz 2015-08-31 220 PLN Zobacz

Zobacz więcej promocji biletów

Podziel się ze znajomymi:
Ryanair
Rok założenia:
1985
Główna siedziba:
Dublin
Kod IATA:
FR
Flota:

Boeing 737-800

Oferta połączeń:

Europa, Afryka Północna

Wyloty z Polski:
Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
Historia Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na...

Więcej

Historia

Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na trasie Dublin - Londyn Luton. Z roku na rok liczba przewożonych pasażerów rosła. W 1991 roku, kiedy przewoźnik poniósł stratę, zarząd linii wdrożył program restrukturyzacji, za który odpowiadał Michael O'Leary. Dzięki swojej wizycie w USA, poznał model biznesowy linii niskobudżetowych. Po powrocie zaproponował przede wszystkim wprowadzenie krótkich tras, brak klasy biznes, ujednolicenie floty oraz usunięcie wszelkich bezpłatnych dodatków typu gazeta, posiłki. Zaproponował również przeniesienie operacji na lotniska podmiejskie, które nie pobierały tak wysokich opłat lotniskowych oraz operacyjnych jak lotniska międzynarodowe, dzięki czemu linie Ryanair mogłyby wprowadzić konkurencyjne ceny. Pomysł O'Learego został wprowadzony w życie i przyniósł rewelacyjne skutki. W 1992 roku linie lotnicze złożyły zamówienie na 45 samolotów marki Boeing 737-800. Dzisiaj flota linii składa się wyłącznie z tych samolotów. W 2000 roku linie lotnicze rozpoczęły sprzedawać bilety lotnicze przez Internet. Dziś tanie linie lotnicze Ryanair są największym w Europie niskokosztowym przewoźnikiem w zakresie lotnictwa cywilnego.

 

Sieć połączeń

Samoloty Ryanair kursują do 165 portów lotniczych na terenie Europy oraz Afryki Północnej (Maroko). Na rynku polskim irlandzkie linie obecne są od marca 2005 roku. Pierwszy lot odbył się z wrocławskich Strachowic na lotnisko Londyn - Stansted. W tym samym roku rozpoczęły się także przeloty na trasie Kraków - Londyn oraz Kraków - Glasgow. Na dzień dzisiejszy samoloty kursują z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Wrocławia.

Usługi

Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii uznali irlandzkie linie lotnicze za najbardziej punktualną linię lotniczą w Europie. Z dniem 20 maja 2009 Ryanair, jako pierwsze na świecie linie lotnicze zaprzestały odprawy bagażowo – biletowej przeprowadzanej na lotnisku na rzecz odprawy online. W chwili obecnej na wszystkich lotach obsługiwanych przez tego przewoźnika należy odprawiać się przez Internet.

Ryanair swoim pasażerom oferuje specjalną kartę, dzięki której zostają oni włączeni w specjalny program lojalnościowy. Posiadając kartę, przy płatności za przelot otrzymują konkretną ilość punktów, które zezwalają na późniejsze zniżki, a nawet darmowe przeloty. Mając taką kartę pasażerowie w razie konieczności mogą zaciągnąć kredyt w ramach linii Ryanair, przy płatności za bilet. Odsetki zaczynają być dopiero naliczane po 54 dniach od momentu zaciągnięcia kredytu. Karta działa także częściowo jak karta kredytowa i płatnicza, dzięki czemu można nią płacić za dowolne zakupy w miejscach oznaczonych logo "Visa".

Flota

Flota linii lotniczych Ryanair składa się wyłączenie z samolotów typu Boeing 737-800. W 2011 roku średni wiek floty przewoźnika, która liczy 272 samoloty, to 3.6 lat. Wedle władz linii flota Ryanair jest najnowszą i najbardziej ekologiczną w Europie.

Personel
4.8
Punktualność
4.8
Połączenia
4.8
Cena biletu
4.6
Komfort
4.1
Bagaż
4.1
Posiłki
3.6

Dobry 4.4

90% osób poleca te linie lotnicze

Nr 57 w rankingu linii lotniczych

Dodaj opinię Wszystkie opinie (2073)

Trwa ładowanie opinii
 1. nie polecam
  3

  Ryanair czyli jarmark na skrzydłach

  2015-08-25 | Antoni Pelc, Poznań

  Linie dobre na krótkie odcinki (1-1,5 h) dla kogoś tylko z bagażem podręcznym. Każda inna opcja to już prawdziwa desperacja... Personel średnio-kiepski. Wyszkolony w upychaniu bagaży między nogi i pod siedzenia. Linii nie stać na podanie szklanki wody podróżnym w czasie lotu w ramach ceny biletu, natomiast samolot wprost "zawalony" jest bzdurnymi gadżetami, które personel skrzętnie "wciska" podróżnym oraz fantami które skrzętnie oferuje do nabycia.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 2. nie polecam
  3

  Najgorsze linie lotnicze

  2015-08-24 | Róża Sz., Kórnik

  Linie lotnicze są tanie i to jest główna zaleta. Więcej nie ma. Za bagaż trzeba dopłacać, więc radzę bardzo skrupulatnie mierzyć i ważyć wszystko w domu, obsługa jak wszędzie - uprzejma i profesjonalna, ale to pewnie zależy od ekipy. Mimo to dobijające są opóźnienia, nie tłumaczenie dlaczego są i jak długo trzeba będzie jeszcze czekać. do norm należy stłoczenie pasażerów w dusznym pomieszczeniu po odprawie i trzymanie ich ponad 50 min w bardzo nerwowej atmosferze bez udzielania jakichkolwiek informacji, jak chce się latać tymi liniami to trzeba się uzbroić w cierpliwość. W porównaniu do innych tanich połączeń, którymi latałam, nie polecam. Warto wybrać innego przewoźnika, jeśli jest taka możliwość.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 3. polecam
  6

  wspaniale

  2015-08-18 | Alicja Szumańska, Nowy Dwór Maz

  Rynair -będę latała z nimi. Miła obsługa. Czysto,wygodnie,punktualnie,bez problemów. Przyloty o5 minut krócej. Lot komfortowy.Zaskakująca niska cena,piękne widoki z okien na polską ziemię,a pobyt w chmurach zachwycający.Polecam loty tą linią. Można zwiedzić miasta Wrocław, Gdańsk przy małych kosztach i krótkim czasie podróży.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 4. polecam
  6

  Linie Ryanair

  2015-08-18 | Anna Mielnicka, Kadzidło

  Uważam linie za godne polecenia pod względem dostępności cenowej jak również obsługi i komfortu.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 5. polecam
  5

  linie lotnicze Ryanair

  2015-08-17 | Beata Mieszczak , Mikołów

  Przyjemny lot obsługa a powrót nawet przed czasem

  Przydatna opinia? Tak / Nie

Pozostałe irlandzkie linie lotnicze: