Linie lotnicze Ryanair

Promocje - Ryanair

Przylot doWylot zData wylotuCena / os. 
Wrocław, Polska Warszawa 2015-01-31 83 PLN Zobacz
Warszawa, Polska Gdańsk 2015-01-29 107 PLN Zobacz
Gdańsk, Polska Warszawa 2015-01-29 107 PLN Zobacz
Oslo, Norwegia Gdańsk 2015-01-28 155 PLN Zobacz
Bruksela, Belgia Warszawa 2015-01-29 155 PLN Zobacz

Zobacz więcej promocji biletów

Podziel się ze znajomymi:
Ryanair
Rok założenia:
1985
Główna siedziba:
Dublin
Kod IATA:
FR
Flota:

Boeing 737-800

Oferta połączeń:

Europa, Afryka Północna

Wyloty z Polski:
Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
Historia Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na...

Więcej

Historia

Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na trasie Dublin - Londyn Luton. Z roku na rok liczba przewożonych pasażerów rosła. W 1991 roku, kiedy przewoźnik poniósł stratę, zarząd linii wdrożył program restrukturyzacji, za który odpowiadał Michael O'Leary. Dzięki swojej wizycie w USA, poznał model biznesowy linii niskobudżetowych. Po powrocie zaproponował przede wszystkim wprowadzenie krótkich tras, brak klasy biznes, ujednolicenie floty oraz usunięcie wszelkich bezpłatnych dodatków typu gazeta, posiłki. Zaproponował również przeniesienie operacji na lotniska podmiejskie, które nie pobierały tak wysokich opłat lotniskowych oraz operacyjnych jak lotniska międzynarodowe, dzięki czemu linie Ryanair mogłyby wprowadzić konkurencyjne ceny. Pomysł O'Learego został wprowadzony w życie i przyniósł rewelacyjne skutki. W 1992 roku linie lotnicze złożyły zamówienie na 45 samolotów marki Boeing 737-800. Dzisiaj flota linii składa się wyłącznie z tych samolotów. W 2000 roku linie lotnicze rozpoczęły sprzedawać bilety lotnicze przez Internet. Dziś tanie linie lotnicze Ryanair są największym w Europie niskokosztowym przewoźnikiem w zakresie lotnictwa cywilnego.

 

Sieć połączeń

Samoloty Ryanair kursują do 165 portów lotniczych na terenie Europy oraz Afryki Północnej (Maroko). Na rynku polskim irlandzkie linie obecne są od marca 2005 roku. Pierwszy lot odbył się z wrocławskich Strachowic na lotnisko Londyn - Stansted. W tym samym roku rozpoczęły się także przeloty na trasie Kraków - Londyn oraz Kraków - Glasgow. Na dzień dzisiejszy samoloty kursują z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Wrocławia.

Usługi

Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii uznali irlandzkie linie lotnicze za najbardziej punktualną linię lotniczą w Europie. Z dniem 20 maja 2009 Ryanair, jako pierwsze na świecie linie lotnicze zaprzestały odprawy bagażowo – biletowej przeprowadzanej na lotnisku na rzecz odprawy online. W chwili obecnej na wszystkich lotach obsługiwanych przez tego przewoźnika należy odprawiać się przez Internet.

Ryanair swoim pasażerom oferuje specjalną kartę, dzięki której zostają oni włączeni w specjalny program lojalnościowy. Posiadając kartę, przy płatności za przelot otrzymują konkretną ilość punktów, które zezwalają na późniejsze zniżki, a nawet darmowe przeloty. Mając taką kartę pasażerowie w razie konieczności mogą zaciągnąć kredyt w ramach linii Ryanair, przy płatności za bilet. Odsetki zaczynają być dopiero naliczane po 54 dniach od momentu zaciągnięcia kredytu. Karta działa także częściowo jak karta kredytowa i płatnicza, dzięki czemu można nią płacić za dowolne zakupy w miejscach oznaczonych logo "Visa".

Flota

Flota linii lotniczych Ryanair składa się wyłączenie z samolotów typu Boeing 737-800. W 2011 roku średni wiek floty przewoźnika, która liczy 272 samoloty, to 3.6 lat. Wedle władz linii flota Ryanair jest najnowszą i najbardziej ekologiczną w Europie.

Personel
4.7
Punktualność
4.8
Połączenia
4.8
Cena biletu
4.5
Komfort
4.1
Bagaż
4.1
Posiłki
3.6

Dobry 4.4

89% osób poleca te linie lotnicze

Nr 53 w rankingu linii lotniczych

Dodaj opinię Wszystkie opinie (1897)

Trwa ładowanie opinii
 1. polecam
  4

  Całokształt

  2015-01-25 | Monika Marszałkowska, Oława

  Ogólnie linie te przypadły mi do gustu, prócz dosyć wysokich cen nie mam zastrzeżeń.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 2. polecam
  4

  samolot

  2015-01-23 | adrian krupa, swidnik

  linie punktualne do tej pory się nie zawiodłem

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 3. polecam
  4

  RYANAIR cię dowiezie

  2015-01-23 | Paweł Przekaziński, Konstancin-Jeziorna

  Komfort za taką cenę biletów w bardzo korzystnym stosunku. Mało miejsca na nogi, ale w powrotnej drodze spostrzeżenia z przylotu, w dwóch rzędach na środku można leżeć. Zajmuje te miejsca w powrotnej drodze ( nie ma kompletu pasażerów ) i cały czas śpię. Jest OK.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 4. nie polecam
  4

  Mieszane uczucia

  2015-01-22 | rafael, madryt

  Mam mieszane uczucia. Pierwszy raz spotkałem się z tym że musiałem szukać drukarki, tylko po to by wydrukować sobie kartę pokładową na 48godz przed powrotem.... a jak byłem na wsi bez internetu i drukarki? mam dopłacać 70Euro za to ? raczej nie polecimy już razem.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 5. polecam
  4

  to moja linia

  2015-01-22 | Romuald Łabuda, Zielona Góra

  Jak wielu pasażerów nie lubie przepłacać dlatego wybieram do podrózy do Anglii tą właśnie linię. Miła obsługa, w miare punktualne loty no i możliwość taniego lotu z dużym wyborem i wyprzedzeniem zakupu biletu. Sam komfort nie jest pewnie najlepszy, ale dwie godziny mozna wytrzymać. Specyfika lotu sprawia, że na pokładzie stale sie coś dzieje i nie jest nudno, obsługa miła, dyspozycyjna, no i wprowadzenie nr miejsc spowodowało, że nie siedzę jak wcześniej w ogonie przy toalecie. Polecam wszystkim normalnym pasażerom. W lutym znowu lecę tym razem z wnukiem.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

Pozostałe irlandzkie linie lotnicze: