Linie lotnicze Ryanair

Promocje - Ryanair

Przylot doWylot zData wylotuCena / os. 
Ejlat, Izrael Kraków 2015-11-28 49 PLN Zobacz
Gdańsk, Polska Warszawa 2015-11-30 57 PLN Zobacz
Rzym, Włochy Warszawa 2015-11-30 59 PLN Zobacz
Warszawa, Polska Gdańsk 2015-11-30 85 PLN Zobacz
Wrocław, Polska Warszawa 2015-11-28 107 PLN Zobacz

Zobacz więcej promocji biletów

Podziel się ze znajomymi:
Ryanair
Rok założenia:
1985
Główna siedziba:
Dublin
Kod IATA:
FR
Flota:

Boeing 737-800

Oferta połączeń:

Europa, Afryka Północna

Wyloty z Polski:
Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
Historia Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na...

Więcej

Historia

Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na trasie Dublin - Londyn Luton. Z roku na rok liczba przewożonych pasażerów rosła. W 1991 roku, kiedy przewoźnik poniósł stratę, zarząd linii wdrożył program restrukturyzacji, za który odpowiadał Michael O'Leary. Dzięki swojej wizycie w USA, poznał model biznesowy linii niskobudżetowych. Po powrocie zaproponował przede wszystkim wprowadzenie krótkich tras, brak klasy biznes, ujednolicenie floty oraz usunięcie wszelkich bezpłatnych dodatków typu gazeta, posiłki. Zaproponował również przeniesienie operacji na lotniska podmiejskie, które nie pobierały tak wysokich opłat lotniskowych oraz operacyjnych jak lotniska międzynarodowe, dzięki czemu linie Ryanair mogłyby wprowadzić konkurencyjne ceny. Pomysł O'Learego został wprowadzony w życie i przyniósł rewelacyjne skutki. W 1992 roku linie lotnicze złożyły zamówienie na 45 samolotów marki Boeing 737-800. Dzisiaj flota linii składa się wyłącznie z tych samolotów. W 2000 roku linie lotnicze rozpoczęły sprzedawać bilety lotnicze przez Internet. Dziś tanie linie lotnicze Ryanair są największym w Europie niskokosztowym przewoźnikiem w zakresie lotnictwa cywilnego.

 

Sieć połączeń

Samoloty Ryanair kursują do 165 portów lotniczych na terenie Europy oraz Afryki Północnej (Maroko). Na rynku polskim irlandzkie linie obecne są od marca 2005 roku. Pierwszy lot odbył się z wrocławskich Strachowic na lotnisko Londyn - Stansted. W tym samym roku rozpoczęły się także przeloty na trasie Kraków - Londyn oraz Kraków - Glasgow. Na dzień dzisiejszy samoloty kursują z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Wrocławia.

Usługi

Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii uznali irlandzkie linie lotnicze za najbardziej punktualną linię lotniczą w Europie. Z dniem 20 maja 2009 Ryanair, jako pierwsze na świecie linie lotnicze zaprzestały odprawy bagażowo – biletowej przeprowadzanej na lotnisku na rzecz odprawy online. W chwili obecnej na wszystkich lotach obsługiwanych przez tego przewoźnika należy odprawiać się przez Internet.

Ryanair swoim pasażerom oferuje specjalną kartę, dzięki której zostają oni włączeni w specjalny program lojalnościowy. Posiadając kartę, przy płatności za przelot otrzymują konkretną ilość punktów, które zezwalają na późniejsze zniżki, a nawet darmowe przeloty. Mając taką kartę pasażerowie w razie konieczności mogą zaciągnąć kredyt w ramach linii Ryanair, przy płatności za bilet. Odsetki zaczynają być dopiero naliczane po 54 dniach od momentu zaciągnięcia kredytu. Karta działa także częściowo jak karta kredytowa i płatnicza, dzięki czemu można nią płacić za dowolne zakupy w miejscach oznaczonych logo "Visa".

Flota

Flota linii lotniczych Ryanair składa się wyłączenie z samolotów typu Boeing 737-800. W 2011 roku średni wiek floty przewoźnika, która liczy 272 samoloty, to 3.6 lat. Wedle władz linii flota Ryanair jest najnowszą i najbardziej ekologiczną w Europie.

Personel
4.8
Punktualność
4.8
Połączenia
4.8
Cena biletu
4.6
Komfort
4.1
Bagaż
4.1
Posiłki
3.6

Bardzo dobry 4.5

90% osób poleca te linie lotnicze

Nr 59 w rankingu linii lotniczych

Dodaj opinię Wszystkie opinie (2141)

Trwa ładowanie opinii
 1. polecam
  5

  pozytywna

  2015-11-25 | Roman Florczykowski, Ostrołęka

  jak na tanie linie lotnicze super

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 2. polecam
  5

  Rayanair

  2015-11-25 | Justyna W., Poznań

  Bardzo się cieszę, że są takie linie jak Ryanair. Tanie bilety i wielość połączeń sprawia, że chce się z nich korzystać. Po raz pierwszy zdarzyło mi się niemal godzinne opóźnienie odlotu z Dublina, ale to niezależnie od linii więc wybaczalne ;) Wszystko zostało nadrobione w powietrzu i do celu doleciałam jedynie z 5 min. opóźnieniem. Załoga dobrze wyszkolona i miła. Dziękuję pilotom za każdorazowe bezproblemowe lądowanie :)

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 3. polecam
  5

  Lot

  2015-11-24 | Małgorzata Grązka, Lubichowo

  Samolot ok , komfort także , miło ciepło przyjemnie nic do zarzucenia.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 4. polecam
  4

  linia nie czeka na pasażerów

  2015-11-23 | Ewa Bryl, Gdańsk

  Linia Ryanair - obsługa w samolocie, jedzenie etc. w porządku. Jedynym problemem jest to, że pomimo posiadania karty pokładowej linia nie czeka ani 5 minut na spóźnionych pasażerów. Spóźnienie nie wynika z winy pasażera, tylko w opóźnienia w podróży autobusowej - zamiast 75 min autobus jechał ponad 3 godziny. Przez to na bramce byłam 3 minuty przez oficjalnym czasem odlotu, ale bramkę już zamknięto i nie wpuszczono pasażera. W tym dniu kilkanaście innych osób nie zdążyło na samoloty. Natomiast przebukowanie biletu kosztujące 100 funtów uważam w tej sytuacji za drogie.

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 5. polecam
  5

  super

  2015-11-22 | Maria Szawłowska, Bolełsawiec

  Wszystko sprawnie bez żadnych problemów punktualnie miły personel polecam :-)

  Przydatna opinia? Tak / Nie

Pozostałe irlandzkie linie lotnicze: