Linie lotnicze Ryanair

Promocje - Ryanair

Przylot doWylot zData wylotuCena / os. 
Gdańsk, Polska Warszawa 2015-04-20 9 PLN Zobacz
Warszawa, Polska Gdańsk 2015-04-16 9 PLN Zobacz
Wrocław, Polska Warszawa 2015-04-22 19 PLN Zobacz
Oslo, Norwegia Warszawa 2015-04-29 19 PLN Zobacz
Sztokholm, Szwecja Warszawa 2015-04-16 40 PLN Zobacz

Zobacz więcej promocji biletów

Podziel się ze znajomymi:
Ryanair
Rok założenia:
1985
Główna siedziba:
Dublin
Kod IATA:
FR
Flota:

Boeing 737-800

Oferta połączeń:

Europa, Afryka Północna

Wyloty z Polski:
Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
Historia Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na...

Więcej

Historia

Ryanair to irlandzkie tanie linie lotnicze, mające swą główną siedzibę w Dublinie. Powstały w 1985 roku z inicjatywy rodziny Ryanów: Christy'ego Ryana, Liama Lonergana - właściciela irlandzkiego tour-operatora "Club Tavel" oraz irlandzkiego biznesmena Tony'ego Ryana - założyciela firmy Guinness Peat Aviation. Pierwsze loty linie lotnicze odbywały samolotem Embraer Bandeirante. Bilety lotnicze sprzedawane były na trasie Waterford - Londyn Gatwick. W rok później Ryanair zaczął latać na trasie Dublin - Londyn Luton. Z roku na rok liczba przewożonych pasażerów rosła. W 1991 roku, kiedy przewoźnik poniósł stratę, zarząd linii wdrożył program restrukturyzacji, za który odpowiadał Michael O'Leary. Dzięki swojej wizycie w USA, poznał model biznesowy linii niskobudżetowych. Po powrocie zaproponował przede wszystkim wprowadzenie krótkich tras, brak klasy biznes, ujednolicenie floty oraz usunięcie wszelkich bezpłatnych dodatków typu gazeta, posiłki. Zaproponował również przeniesienie operacji na lotniska podmiejskie, które nie pobierały tak wysokich opłat lotniskowych oraz operacyjnych jak lotniska międzynarodowe, dzięki czemu linie Ryanair mogłyby wprowadzić konkurencyjne ceny. Pomysł O'Learego został wprowadzony w życie i przyniósł rewelacyjne skutki. W 1992 roku linie lotnicze złożyły zamówienie na 45 samolotów marki Boeing 737-800. Dzisiaj flota linii składa się wyłącznie z tych samolotów. W 2000 roku linie lotnicze rozpoczęły sprzedawać bilety lotnicze przez Internet. Dziś tanie linie lotnicze Ryanair są największym w Europie niskokosztowym przewoźnikiem w zakresie lotnictwa cywilnego.

 

Sieć połączeń

Samoloty Ryanair kursują do 165 portów lotniczych na terenie Europy oraz Afryki Północnej (Maroko). Na rynku polskim irlandzkie linie obecne są od marca 2005 roku. Pierwszy lot odbył się z wrocławskich Strachowic na lotnisko Londyn - Stansted. W tym samym roku rozpoczęły się także przeloty na trasie Kraków - Londyn oraz Kraków - Glasgow. Na dzień dzisiejszy samoloty kursują z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina oraz Wrocławia.

Usługi

Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii uznali irlandzkie linie lotnicze za najbardziej punktualną linię lotniczą w Europie. Z dniem 20 maja 2009 Ryanair, jako pierwsze na świecie linie lotnicze zaprzestały odprawy bagażowo – biletowej przeprowadzanej na lotnisku na rzecz odprawy online. W chwili obecnej na wszystkich lotach obsługiwanych przez tego przewoźnika należy odprawiać się przez Internet.

Ryanair swoim pasażerom oferuje specjalną kartę, dzięki której zostają oni włączeni w specjalny program lojalnościowy. Posiadając kartę, przy płatności za przelot otrzymują konkretną ilość punktów, które zezwalają na późniejsze zniżki, a nawet darmowe przeloty. Mając taką kartę pasażerowie w razie konieczności mogą zaciągnąć kredyt w ramach linii Ryanair, przy płatności za bilet. Odsetki zaczynają być dopiero naliczane po 54 dniach od momentu zaciągnięcia kredytu. Karta działa także częściowo jak karta kredytowa i płatnicza, dzięki czemu można nią płacić za dowolne zakupy w miejscach oznaczonych logo "Visa".

Flota

Flota linii lotniczych Ryanair składa się wyłączenie z samolotów typu Boeing 737-800. W 2011 roku średni wiek floty przewoźnika, która liczy 272 samoloty, to 3.6 lat. Wedle władz linii flota Ryanair jest najnowszą i najbardziej ekologiczną w Europie.

Personel
4.8
Punktualność
4.8
Połączenia
4.8
Cena biletu
4.5
Komfort
4.1
Bagaż
4.1
Posiłki
3.6

Dobry 4.4

89% osób poleca te linie lotnicze

Nr 53 w rankingu linii lotniczych

Dodaj opinię Wszystkie opinie (1953)

Trwa ładowanie opinii
 1. polecam
  4

  Opinia

  2015-03-26 | Marta, Krakow

  OK

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 2. polecam
  5

  tanie linie

  2015-03-24 | Zofia Brzeska, Łódź

  Tak, Ryanair to faktycznie tanie i dobre linie lotnicze. Najczęściej to latam nimi do Dublina ( wtedy rewelacja!!!, zawsze jest pracownik ze znajomością jęz. polskiego) Ale teraz linie wprowadziły że podstawowe informacje o bezpieczeństwie i locie puszczane są z taśmy w jęz. polskim. To dobry pomysł. Zawsze dobra obsługa, zawsze miła atmosfera na pokładzie. Teraz leciałam do Manchesteru Ryanairem i jestem bardzo zadowolona. Chciałabym aby Ryanair wrócił z pełną ofertą lotów do Łodzi na lotnisko Reymonta. Byłoby super!

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 3. polecam
  4

  Kraków-London Stansted

  2015-03-20 | Antoni Łuszczkiewicz, Kraków

  Generalnie w porządku, komfort w związku z tym że tanie linie to nie ma co wymagać, ale jakiś cukierek na czas startu i lądowania mógłby być :)

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 4. polecam
  5

  warto

  2015-03-19 | Halina Gruszka, Dzianisz

  Rewelacja głownie ze względu na cenę biletu, bo już sam bagaż rejestrowany w niektórych przypadkach jest droższy niż bilet. Personel miły, fachowy, uśmiechnięty. Komfort dobry, wszystko bez problemu, punktualnie i na wysokim poziomie. Polecam

  Przydatna opinia? Tak / Nie

 5. polecam
  6

  ekonomiczne loty

  2015-03-19 | Joanna Szczepańska, Nysa

  Lot tani, ale spełnił swe zadanie. Znalazłam się w odpowiednim miejscu i o czasie. Polecam!

  Przydatna opinia? Tak / Nie

Pozostałe irlandzkie linie lotnicze: