Menu

Tanie linie lotnicze

 • Ponad 950 linii lotniczych
 • Ryanair, easyJet, Wizz Air
 • PLL LOT, Lufthansa
 • Najtańsze loty

Gdzie latają tanie linie lotnicze?

Oferta tanich linii lotniczych skierowana jest do osób, które nie mogą lub nie chcą wydawać dużo na podróże, a zaoszczędzone pieniądze wolą wydać w inny sposób.

 • Siatka połączeń tanich linii lotniczych jest dość mocno rozbudowana, a dodatkowo niektóre linie współpracują z innymi, dzięki czemu mogą oferować tanie bilety lotnicze do najdalszych zakątków świata, nawzajem uzupełniając swoje siatki połączeń. Lądujące na polskich lotniskach tanie linie lotnicze obsługują przede wszystkim europejskie kierunki.

 • Samoloty docierają do najpopularniejszych miast i kurortów, głównie nadmorskich. Warto pamiętać, że tanie linie lotnicze są bardzo mocno skupione na rentowności, dlatego część połączeń oferowana jest wyłącznie w sezonie wakacyjnym, gdy jest właściwie pewne, że linii oferującej tanie loty, uda się wypełnić pasażerami cały samolot.

 • Jeśli dane miasto ma kilka lotnisk, jest prawie pewne, że tanie linie lotnicze lądować będą na tym bardziej oddalonym od centrum miasta. Wiąże się to z kosztami – im bliżej centrum miasta port lotniczy się znajduje, tym opłaty lotniskowe są wyższe.

Ranking linii lotniczych

  Linia lotnicza Ceny biletów Komfort Punktualność Personel Ocena ogólna Liczba opinii
1. Ryanair Ryanair (FR) 4 3.6 4 4.3 3.9 23104
2. Wizz Air Wizz Air (W6) 3.9 3.8 4.1 4.5 4 12351
3. LOT LOT (LO) 3.4 3.9 3.9 4.4 3.9 2848
4. Lufthansa Lufthansa (LH) 3.6 4.1 4.1 4.5 4.1 1940
5. easyJet easyJet (U2) 3.9 3.7 3.9 4.3 3.9 3167
6. KLM KLM (KL) 3.6 4.1 4.1 4.5 4.1 577
7. Air France Air France (AF) 3.6 3.8 4 4.3 3.9 446
8. Qatar Airways Qatar Airways (QR) 4 4.3 4.5 4.7 4.4 245
9. Norwegian Air Shuttle Norwegian Air Shuttle (DY) 3.9 4 4.2 4.4 4.1 432
10. British Airways British Airways (BA) 3.6 3.8 4 4.2 3.9 485

Które linie lotnicze są najtańsze?

Analizując ceny biletów lotniczych warto brać pod uwagę również inne koszty niż tylko cenę biletu.

 • W takich liniach lotniczych, płacąc za podróż, nie mamy wliczonego w cenę bagażu rejestrowanego ani żadnych dodatkowych usług na pokładzie czy przed wejściem do samolotu. Ponieważ lotniska obsługiwane przez tanie linie lotnicze często znajdują się na obrzeżach lub wręcz kilkadziesiąt kilometrów poza granicami miasta.

 • Warto sprawdzić, ile będzie nas kosztować transport z lotniska do hotelu. W skrajnych przypadkach może on okazać się droższy niż podróż samolotem na inne lotnisko. Dlatego też warto zawsze zastanowić się, jaki będzie całkowity koszt podróży.

 • Oczywiście, można kupić tanie bilety w tanich liniach lotniczych i na podróż wydać naprawdę niewiele. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie – jeśli nie jest to konieczne, nie warto brać bagażu rejestrowanego, za który trzeba dodatkowo zapłacić. Większość kosmetyków można kupić po przylocie.

Promocje linii lotniczych

Ceny biletów bardzo często się zmieniają. Dzięki temu można polować na najtańsze bilety lotnicze.

 • Zmiany te spowodowane są różnymi czynnikami – może to być sezon, zainteresowanie innych pasażerów czy zmiany w wysokości opłat lotniskowych. Niektórzy podróżni, którym starcza cierpliwości, znajdują wyjątkowe oferty, stanowiące czasem nawet 10 proc. wyjściowej ceny biletu.

 • Zmienność cen może mieć również jeszcze jedną przyczynę, na którą czekają wszyscy łowcy okazji. To promocje linii lotniczych, które prowadzone są okresowo, w związku z jakimś wydarzeniem lub bez zupełnie zapowiedzi i bez specjalnej okazji. Takie promocje linie lotnicze LOT organizują np. w każdą środę. Wtedy obniżane są ceny lotów na wybranych trasach.

 • Również tanie linie lotnicze organizują promocje biletów lotniczych, podczas których niektóre loty można kupić nawet za kilkanaście złotych. Niemal zawsze pewna pula tanich biletów lotniczych oferowana jest tuż po otwarciu nowej trasy. Warto być czujnym na takie wydarzenia, ponieważ podczas promocji biletów lotniczych bilety wyprzedają się bardzo szybko.

Tanie linie lotnicze w Polsce

 • W ostatnich latach latanie samolotami stało się bardzo popularną formą transportu. Zawdzięczamy to przede wszystkim bogatej ofercie tanich linii lotniczych, którymi dotrzeć można do niemal każdego zakątka Europy, a nawet jeszcze dalej. Z każdego polskiego portu lotniczego odlatują samoloty przynajmniej jednej taniej linii lotniczej.

 • Najpopularniejsze tanie linie lotnicze w Polsce to Wizz Air i Ryanair. Pierwsze pochodzą z Węgier, natomiast drugie to irlandzka firma. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ oprócz europejskich tras, obsługują również połączenia krajowe.

 • W Polsce lata także kilka innych tanich linii lotniczych, m.in. skandynawski Norwegian, niemiecki Eurowings należący do grupy Lufthansa czy brytyjskie tanie linie lotnicze  easyJet. Nie zdziw się więc, jeśli szukając jakiegoś połączenia w wyszukiwarce zobaczysz ofertę takich linii lotniczych.

 • Które linie lotnicze są najbezpieczniejsze?

  Standard na pokładach samolotów nie jest jednakowy. Poziom komfortu pasażerów uzależniony jest zarówno od linii lotniczej, jak i klasy podróży. Fotele mogą być szersze, a miejsca na nogi może być więcej. Nie ma to jednak żadnego związku z bezpieczeństwem. Wszystkie samoloty przed wzniesieniem się w powietrze muszą spełnić takie same warunki, by być dopuszczonymi do lotu. Dotyczy to oczywiście również samolotów tanich linii lotniczych. Przed każdym startem badane są te same parametry, a maszyny poddawane są takim samym okresowym kontrolom. Różne organizacje i firmy regularnie publikują rankingi bezpieczeństwa w liniach lotniczych. Brane pod uwagę są różne parametry, dlatego wyniki tych rankingów nie zawsze są zbieżne. Od lat jednak czołówka najbezpieczniejszych linii lotniczych jest mniej więcej taka sama, wśród nich znajdują się również tanie linie lotnicze.

 • Gdzie szukać tanich linii lotniczych?

  Każdy chciałby podróżować tanio, szybko i wygodnie. Z reguły połączyć da się tylko dwa z tych warunków. Jeśli jednak podróż ma trwać do kilku godzin, warto przecierpieć brak wygód i wybrać lot z oferty tanich linii lotniczych. Gdzie ich szukać? Najlepiej tam, gdzie najtańszych lotów szukają łowcy okazji. Mowa oczywiście o wyszukiwarkach lotów, które w jednym miejscu pokazują wyniki dla wszystkich linii lotniczych. Wystarczy wybrać interesujące nas miasto wylotu i przylotu oraz określić termin, w którym chcemy podróżować. Wyszukiwarka przeskanuje aktualne oferty kilkuset przewoźników, w tym również tanich linii lotniczych, i pokaże najtańszy sposób na pokonanie trasy. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że za jednym zamachem można i sprawdzić ofertę wszystkich tanich linii lotniczych na dany dzień na tej trasie, jak i porównać ofertę w najbliższych dniach. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można znaleźć najtańsze i najwygodniejsze połączenia lotnicze.