Menu

Blue Air

Reklama

Sprawdź okazje lotów w eSky

Cena za 1 osobę dorosłą w obie strony

Reklama

Dowiedz się więcej o Blue Air

Blue Air

Blue Air to dawna rumuńska tania linia lotnicza, która istniała do 2022 roku. Był to największy przewoźnik na terenie Rumunii, obsługujący loty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Głównym portem lotniczym Blue Air było lotnisko Bukareszt-Otopeni (Henri Coandă International Airport), znajdujące się 16,5 km od Bukaresztu. Zagraniczne huby Blue Air były zlokalizowane w Turynie, Liverpoolu oraz Larnace. Marka oferowała loty do ponad 100 miejsc w Europie oraz na Bliskim Wschodzie (m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch czy Egiptu) oraz loty czarterowe.

W styczniu 2016 roku Blue Air została członkiem IATA, czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, a kilka miesięcy wcześniej otrzymała certyfikat IOSA, potwierdzający stosowanie przez markę najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Bagaż

Niezależnie od wybranej klasy rezerwacyjnej pasażerowie Blue Air mogli wnieść na pokład samolotu jeden bagaż podręczny w cenie biletu. Linia rekomendowała zabranie do bagażu kabinowego cennych przedmiotów, dokumentów oraz sprzętu elektronicznego, który mógłby ulec zniszczeniu w luku bagażowym samolotu. Torebka bądź torba na aparat/laptopa miały znajdować się w bagażu podręcznym.

Zgodnie z przepisami firmy każdy pasażer mógł posiadać do 4 sztuk bagażu rejestrowanego. Jego dopuszczalna waga zależała od wybranej klasy rezerwacyjnej. Opłata za bagaż mogła się różnić w zależności od daty lotu (w sezonie ceny są zazwyczaj wyższe). Osobom wybierającym loty krajowe w Rumunii przysługiwał jeden darmowy bagaż rejestrowany o najmniejszych dopuszczalnych przez przewoźnika  wymiarach i wadze.

Klasy rezerwacyjne

Blue Air oferowało 3 klasy rezerwacyjne: Light, Classic oraz Premium, we wszystkich przysługuje darmowa odprawa. Bilet w klasie Light obejmował najniższe ceny biletów oraz jeden bagaż podręczny w cenie. Classic była przeznaczona dla osób, które podróżują dodatkowo z małym bagażem rejestrowanym i chcą zarezerwować sobie miejsce w samolocie. Pasażerowie wybierający tę klasę otrzymywali także zniżki na opłaty naliczane przy zmianie daty lub trasy podróży. W przypadku klasy Premium pasażerowie mogli zabrać ze sobą nieco cięższy bagaż rejestrowany, nie mmieli naliczanych opłat za zmiany w rezerwacji lotu, mogli zarezerwować miejsca z większą przestrzenią na nogi, a także (na większości trasach) otrzymywali bezpłatny posiłek. Blue Air posiadała także w swojej ofercie klasę Territorial Continuity na trasie Alghero-Rzym-Alghero (korzyści dla pasażerów to m.in. darmowe napoje, brak opłat za zmiany w rezerwacji, mały bagaż rejestrowany w cenie).

Odprawa online

Darmowa odprawa online była możliwa na 30 dni przed wylotem, jednak należało pamiętać, by wykonać ją najpóźniej na 12 godzin przez planowaną podróżą. W przypadku zmian w rezerwacji biletu należało także ponownie przeprowadzić odprawę. Odprawa online była możliwa prawie na wszystkich trasach obsługiwanych przez Blue Air. Wyjątkiem były m.in. loty z Lizbony, Palma de Mallorca czy Tel Awiwu. Osoby, które wybierały osobistą odprawę, stawiały się na lotnisku na 2 godziny przed lotem.

Flota

W skład floty Blue Air wchodziło ok. 30 wąskokadłubowych samolotów pasażerskich Boeing 737 z serii 737-300, 737-400, 737-500, 737-700 oraz 737-800. Charakterystyczne biało-niebieskie maszyny liczyły od 120 do 189 miejsc. W zależności od modelu samolotu jego prędkość przelotowa wynosiła między 785 a 823 km/h.

W 2017 roku marka ogłosiła, że złożyła zamówienie na kilkanaście samolotów Boeing 737 MAX 8, które weszły do floty w drugim kwartale 2019 roku.

Lotnisko Bukareszt-Otopeni w Otopeni

Główną siedzibą linii był port lotniczy Bukareszt-Otopeni (Henri Coandă International Airport) w Otopeni. Jest to największe lotnisko w Rumunii, obsługujące loty krajowe oraz międzynarodowe. Między terminalami kursują bezpłatne autobusy. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie lotniska znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, kafejki internetowe, a nawet kaplica. Wszelkie tablice informacyjne dla pasażerów są napisane w dwóch językach – rumuńskim oraz angielskim.

Odległość lotniska od Bukaresztu wynosi 16,5 km. Turyści mogą tę trasę pokonać koleją, autobusem (przystanek docelowy Gara de Nord), taksówką lub wypożyczonym na terenie lotniska samochodem (do Bukaresztu dojedziemy trasą międzynarodową DN1).

Posiłki

Blue Air oferowało swoim pasażerom słodycze, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a także ciepłe i zimne dania. Oferta przewoźnika zależała od trasy lotu. Na niektórych z nich pasażerowie otrzymywali darmowe przekąski i napoje. Większe posiłki były dostępne na dłuższych trasach, a także podczas lotów z/do Bukaresztu lub Sybina. Posiłki można było zarezerwować zarówno na pokładzie samolotu, jak i wcześniej – podczas rezerwacji biletu na lot.

Dodatkowe atrakcje

Podczas podróży samolotem pasażerowie mogli oddać się lekturze czasopisma pokładowego „beBlueAir”. Warto wiedzieć, że klienci Blue Air mogli uczestniczyć w programie lojalnościowym MyBlue, w którym pasażerowie otrzymywali specjalne punkty za każdy przelot liniami przewoźnika. Punkty te można było wykorzystać podczas zakupów kolejnych biletów lotniczych w Blue Air, dzięki czemu ich cena była niższa. Przewoźnik posiadał także zintegrowany system rezerwacji biletów, który umożliwiał klientom jednoczesną rezerwację biletu na lot, jak i transportu. Oferta ta obejmowała przewóz pasażerów z Konstancy lub Braszowa na lotnisko Bukareszt-Otopeni.