Menu

Aegean

Najlepsze okazje linii Aegean na eSky

Cena za 1 osobę dorosłą w obie strony

Aegean

Aegean jest największą linią lotniczą w Grecji pod względem liczby samolotów oraz liczby przewiezionych pasażerów (ponad 13 mln w 2017 roku). Po nazwą Aegean Aviaton linie lotnicze zostały założone w 1987 roku przez Antonisa i Nikolaosa Simigdalasa. Początkowo linie obsługiwały loty czarterowe głównie dla VIP-ów na samolotach Learjet. Pod nazwą obowiązującą do dzisiaj przewoźnik prowadzi swoją działalność od 1999 roku, od tego też czasu prowadzi indywidualną sprzedaż biletów lotniczych. 
W 2005 roku linie zaczęły współpracować w Lufthansą, w 2006 roku z portugalskimi liniami TAP, w 2008 roku z Brussels Airlines, a w 2010 roku przystąpiły do sojuszu Star Aliance. 
Od października 2013 roku przewoźnik jest właścicielem swojego największego krajowego rywala, linii Olympic Air, jednak obie linie zachowały własne nazwy, loga, odrębne samoloty i personel.
W siatce połączeń greckich linii jest większość europejskich lotnisk oraz porty w Egipcie, Izraelu i na Cyprze. W Polsce przewoźnik obecny jest na lotnisku w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.
Aegean Airlines były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane m.in. za punktualność. Podnadto linie zostały uznane przez Skytrax najlepszą regionalną linią lotniczą w Europie w 2018 roku. Tą nagrodę otrzymały po raz ósmy z rzędu, a dziewiąty w swojej historii.

Bagaż

W liniach lotniczych Aegean na pokład samolotu możesz zabrać bagaż podręczny. Jego wymiary i waga są określane prze linie lotnicze i mogą zmieniać się zależnie od klasy rezerwacyjnej czy trasy.
Bagaż rejestrowany w Aegean też musi mieć określone wymiary i wagę. Tu również wszystko zależy od klasy podróży i trasy.

Klasy rezerwacyjne

Pasażerowie klasy ekonomicznej siedzą w skórzanych fotelach. Podczas lotu serwowana im jest rozrywka, a jeden z kanałów podaje informacje na temat lotu i pokazuje na mapie pozycję samolotu. W trakcie podróży są częstowani przekąskami, kanapkami, lekkimi posiłkami, kawą i napojami bezalkoholowymi. Na trasach międzynarodowych wszyscy pasażerom serwowany jest bez dodatkowych opłat ciepły posiłek i napoje.
Podróżowanie tymi liniami w klasie biznes daje różne przywileje, m.in. na pokład samolotu wchodzi się osobnym wejściem i do 24 godz. przed odlotem można wybrać miejsce. Na pokładzie pasażerowie siedzą w komfortowych fotelach, dla zwiększenia wygody w każdym rzędzie jest pusty środkowy fotel. Pasażerowie biznes klasy otrzymują przed startem powitalnego drinka, w czasie lotu serwowany jest im bezpłatny ciepły posiłek, przystawki, czekoladki, kawa, alkohol, ciepłe ręczniki i gazety.

Odprawa online

Podróżując liniami lotniczymi Aegean Airlines od 48 godz. do 30 min. przed odlotem można się odprawić online i dokonać wyboru preferowanego miejsca na pokładzie z podświetlonych możliwych. Następnie należy wydrukować swoją kartę pokładową lub odebrać ją na swojej komórce za pomocą aplikacji mobilnej.

Flota

Flota greckiego przewoźnika Aegean Airlines składa się z samolotów typu Airbus A320, A321, A319, Dash 8-100, Dash8-Q400.

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa

Międzynarodowe lotnisko Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa położone jest w Spacie, 25 km na wschód od centrum greckiej stolicy. Jest to największy port lotniczy tego kraju. W terminalu głównym znajdują się bary, restauracje, sklepy, a w hali przylotów swoje placówki mają wypożyczalnie samochodów. Na terenie ateńskiego lotniska dostęp do bezprzewodowego internetu jest bezpłatny. Można też skorzystać z licznych kiosków internetowych.

Posiłki

Pasażerowie klasy ekonomicznej otrzymują w czasie lotu rozmaite przekąski, kanapki, lekkie posiłki, kawę i napoje bezalkoholowe. Na trasach międzynarodowych wszyscy pasażerowie otrzymują bezpłatnie ciepły posiłek i napoje.
Pasażerowie klasy biznes częstowani są na pokładzie przed startem powitalnym drinkiem, potem serwowane są im inne napoje alkoholowe, m.in. przewoźnik oferuje im szeroką gamę greckich win, przystawki, gorący posiłek kuchni greckiej, czekoladki, kawę.

Dodatkowe usługi

Na międzynarodowych lotach otwarty jest pokładowy sklepik, w którym w atrakcyjnych cenach można zakupić perfumy, kosmetyki, biżuterię, zegarków i inne artykuły znanych marek.