Menu

Montenegro Airlines

Reklama

Najlepsze okazje linii Montenegro Airlines na eSky

Cena za 1 osobę dorosłą w obie strony

Reklama

Dowiedz się więcej o Montenegro Airlines

Montenegro Airlines

Montenegro to narodowy przewoźnik Czarnogóry, który ma swoją siedzibę w porcie lotniczym w Podgoricy. Linia istnieje od 1994 roku, a pierwszy lot odbył się w maju 1997 na trasie Podgorica – Bari. Dziś Montenegro oferuje tanie loty na swoich stałych trasach oraz trasach sezonowych, których z roku na rok jest coraz więcej. Obecnie Montenegro lata m.in. do Paryża, Frankfurtu, Belgradu, Zurichu i Rzymu, a każdego roku od kwietnia do października także do Londynu, Dusseldorfu, Saint Petersburga i Lyonu. Dodatkowo, w okresach przed- i posezonowych przewoźnik oferuje liczne loty czarterowe do najważniejszych miast Europy.

Bagaż

Na pokładzie samolotu Montenegro wraz z pasażerem może znaleźć się jedna sztuka bagażu podręcznego o określonej wadze i wymiarach. Przed startem bagaż może zostać poddany kontroli na lotnisku w specjalnie przeznaczonych do tego koszach. Jeśli okaże się, że bagaż jest zbyt duży lub zbyt ciężki, będzie trzeba przepakować nadmierne wypełnienie do bagażu rejestrowanego. W ramach bagażu podręcznego przewoźnik dopuszcza również przewożenie , m.in. parasoli, urządzeń elektronicznych czy składanych wózków dla dzieci. W zależności od klasy rezerwacyjnej, można wziąć ze sobą różną ilość darmowego bagażu rejestrowanego. W klasie biznesowej oprócz bagażu podręcznego są to dwie sztuki, a w klasie ekonomicznej – jedna. W klasie biznesowej dopuszczalna maksymalna waga bagażu jest nieco większa.

Klasy rezerwacyjne

W Montenegro dostępne są dwie główne klasy rezerwacyjne: ekonomiczna i biznesowa. Jedną z głównych różnic między nimi jest maksymalna waga bagażu, który można ze sobą zabrać bez dodatkowych opłat – w klasie biznesowej bagaż może być cięższy. Przy rezerwacji lotu w klasie ekonomicznej pasażer może wybrać jedną z trzech taryf: Promo, EcoRes i EcoRelax. Dwie pierwsze taryfy są najbardziej atrakcyjne pod względem cenowym, jednak nakładają na podróżnego ograniczenia dotyczące zmiany oraz anulowania rezerwacji przed, w czasie i po odlocie. Wszystkie te opcje są dostępne w taryfie Eco Relax oraz klasie biznesowej. Dla pasażerów poniżej 24 lat i powyżej 60 lat najbardziej korzystna będzie taryfa EcoRelax, w której mogą zyskać do 20% zniżki na przelot.

Odprawa online

Odprawa online jest niedostępna w Montenegro, ale bez większych utrudnień można dokonać jej na lotnisku. Przewoźnik zachęca pasażerów do przybycia na lotnisko na dwie godziny przed startem, aby odprawa przebiegła sprawnie i aby zapobiec opóźnieniu lotów, które mogłoby spowodować dalszą zmianę rozkładu. Należy pamiętać, że bramki zamykają się na 30 minut przed startem, a pasażerowie, którzy nie zdążą przejść przez odprawę, nie będą mogli wejść na pokład.

Flota

Od roku 2000 flota Montenegro przechodzi stopniowy proces modernizacji. Proces ten rozpoczął się zakupem nowoczesnego modelu samolotu Fokker 100. Jego wyróżniającą cechą jest innowacyjny system nawigacji, pozwalający na lądowanie nawet przy zerowej widoczności. W miarę rozwoju linii i wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów, w 2007 roku przewoźnik zdecydował się na zakup większych maszyn – Embraer 195. Są one wyposażone w najnowszej technologii elektronikę, ergonomiczne wnętrze, a dodatkowo wyróżniają się dużą efektywnością i wydajnością. Technologia FADEC zastosowana w Embraerach 195 optymalizuje zużycie paliwa, co gwarantuje oszczędność oraz dłuższą żywotność silników. W ten sposób przewoźnik zapewnia swoim pasażerom przeloty w wyjątkowo komfortowej i zaawansowanej technologicznie flocie.

Port lotniczy Podgorica

Port lotniczy Podgorica jest jednym z dwóch międzynarodowych lotnisk w Czarnogórze, zlokalizowanym 12 km na południe od centrum Podgoricy. Początkowo składał się tylko z jednego terminala, jednak na początku XXI w. w związku ze zwiększonym ruchem rozpoczęto budowę nowego gmachu, a stary przeznaczono jedynie do obsługi drobnych lotów czarterowych. Od 2006 roku nowy terminal służy jako miejsce przylotów i odlotów nawet milionowi pasażerów rocznie. Jest to zaawansowany technologicznie, aluminiowo-szklany budynek. W środku znajduje się m.in. punkt sprzedaży Costa Coffee, sklep wolnocłowy, stoisko bankowe oraz kilka kiosków. Mimo, że lotnisko jest uważane za bezpieczne, na całym jego terenie rozmieszczono kamery monitoringu. Stary terminal został odnowiony i obecnie obsługuje m.in. loty VIP.

Posiłki

Na stronie przewoźnika nie są dostępne informacje dotyczące posiłków. Montenegro dopuszcza jednak wniesienie artykułów spożywczych na pokład samolotu, dlatego jeśli lot ma trwać dłużej niż kilka godzin, warto zabrać ze sobą coś do jedzenia lub odwiedzić przed odlotem lotniskowy sklepik wolnocłowy. W podobnych liniach lotniczych na pokładzie samolotów przeważnie dostępny jest barek z przekąskami, w którym można zaopatrzyć się w napoje oraz coś do przegryzienia. Niektóre linie dodatkowo oferują ciepłe posiłki, serwowane podczas lotów na dłuższych trasach – w takiej sytuacji należy zamówić posiłek przed odlotem.

Dodatkowe usługi

Loty z Montenegro można umilić sobie lekturą „Luxury Inflight magazin”. Jest to czasopismo wydawane na zlecenie przewoźnika, w językach chorwackim i angielskim, zawierające ciekawe informacje turystyczne i kulturalne. Dodatkową usługą w Montenegro jest program Frequent Flyer. Jego członkowie zyskują „mile powietrzne” za każdy przelot, które później mogą wymienić na darmowe bilety lotnicze. Przewoźnik na bieżąco aktualizuje specjalne oferty przelotów, które są szczególnie korzystne cenowo. Część biletów sprzedawana jest ze zniżką dla wszystkich pasażerów, a dodatkowe rabaty oraz tańsze bilety na innych trasach przysługują studentom i seniorom, którzy mogą liczyć nawet na 20% zniżki.