Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest największym, najnowocześniejszym i najlepszym obiektem tego typu w Polsce. Położony jest w dzielnicy Włochy, osiedle Okęcie, 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. W 1934 r. prezydent I. Mościcki uroczyście otworzył lotnisko wojskowe i cywilne pod nazwą Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Od 2009 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego port ten zarejestrowany jest pod nazwą Lotnisko Chopina. Obecnie port posiada dwa terminale:
Terminal A - główny terminal
Terminal General Aviation - dedykowany pasażerom i załogom samolotów, które mają inne przeznaczenie niż regularny i czarterowy ruch lotniczy. Z terminalu mogą korzystać użytkownicy helikopterów, samolotów sanitarnych oraz powietrznych taksówek.
Regularne i tanie linie lotnicze zapewniają około 100 stałych połączeń na terenie kraju oraz na świecie: do Ameryki Północnej, Afryki, Azji i Europy. Największą popularnością wśród pasażerów cieszą się kierunki: Londyn, Paryż, Frankfurt, Amsterdam. W połączeniach krajowych pasażerowie najczęściej podróżują do Gdańska, Krakowa i Wrocławia. W 2015 r. port odprawił ponad 11,2 mln pasażerów, a liczba operacji lotniczych wyniosła łącznie ponad 124,7 tyś.
W 2013 roku port lotniczy po raz czwarty otrzymał tytuł "Ambasadora Polskiej Gospodarki" oraz wyróżnienie w kategorii "Kreator Rozwiązań XXI w.". Konkurs jest organizowany przez Business Centre Club pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych.
W styczniu 2015 r. uznane zostało za najlepsze w Polsce w plebiscycie miesięcznia Travelle Poland - to już druga tego typu nagroda dla warszawskiego portu.
W październiku 2015 r. Fundacja Integracja przyznała mu potwierdzający dostępność architektoniczną dla osób z niepełnosprawnością certyfikat "Obiekt bez barier" - pierwszy tego typu w Polsce dla obiektu komunikacyjnego.
W pobliżu lotniska jest wiele hoteli, m.in. B&B Hotel Warszawa-Okęcie oraz Courtyard Warsaw Airport.
Lotnisko Chopina w Warszawie
Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa
Pociąg
Połączenie kolejowe to najlepszy sposób dotarcia na Lotnisko Chopina. Przejazd z centrum Warszawy wynosi 20-25 min. Stacja kolejowa znajduje się w pirsie południowym, tuż obok terminalu autobusowego. Transport kolejowy obsługuje dwóch operatorów - Szybka Kolej Miejska oraz Koleje Mazowieckie.
Szybka Kolej Miejska (SKM)
Linia S2: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Ochota – Warszawa Śródmieście – Warszawa Powiśle – Warszawa Stadion – Warszawa Wschodnia – Warszawa Rembertów – Warszawa Wesoła – Warszawa Wola Grzybowska – Sulejówek – SULEJÓWEK MIŁOSNA.
Linia S3: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga – Warszawa Toruńska – Warszawa Żerań – Warszawa Płudy – Warszawa Choszczówka – Legionowo – LEGIONOWO PIASKI/WIELISZEW.
Osoby, które chcą dostać się do centrum miasta mogą skorzystać z obu linii - zarówno stacja Dworzec Centralny, jak i Śródmieście znajdują się w centrum (stacje oddalone są od siebie około 200 m). Natomiast osobom, które planują przesiadki na pociągi dalekobieżne polecamy skorzystać z linii S3, która zatrzymuje się bezpośrednio na Dworcu Głównym (Warszawa Centralna).
Bilety
Dojazd do Lotniska Chopina odbywa się na podstawie taryfy biletowej ZTM. Przystanki w pobliżu lotniska położone są w 1 strefie biletowej.
Bilety można nabyć:
- w Punkcie Obsługi Pasażerów w hali przylotów,
- w automatach biletowych zlokalizowanych na przystankach autobusowych oraz przy wejściu na stację kolejową,
- w automatach biletowych w pociągach SKM oraz w niektórych autobusach,
- u kierowcy autobusu.
W pociągach SKM linii S2 i S3, na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina honorowane są wszystkie bilety Kolei Mazowieckich, w tym także Bilet Lotniskowy. Podróżujący, którzy dysponują Biletem Lotniskowym Kolei Mazowieckich, mogą również skorzystać ze wszystkich środków komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM) na obszarze 1 strefy biletowej. Przed wejściem do pojazdu komunikacji miejskiej, należy w sposób trwały i czytelny zapisać na bilecie godzinę – od tego momentu bilet będzie ważny przez 60 min.
Koleje Mazowieckie
Linia KLM: WARSZAWA LOTNISKO CHOPINA – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Wschodnia - Warszawa Toruńska – Warszawa Płudy – Legionowo – Legionowo Przystanek – Chotomów – Nowy Dwór Mazowiecki – MODLIN
Bilety
1.) Bilety można zakupić w biletomacie, usytuowanym obok budynku stacji.
2.) Ponadto, bilety można nabyć za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash.
3.) Każdy podróżny, który nie posiada ważnego biletu na przejazd lub posiada bilet niezalegalizowany/nieaktywowany zobowiązany jest zaraz po wejściu udać się do kierownika pociągu w celu nabycia, zalegalizowania lub aktywowania biletu.
4.) Przejazd pociągami Kolei Mazowieckich odbywa się na podstawie biletów Kolei Mazowieckich. W pociągach honorowane są także bilety ZTM na wymienionych zasadach:
a.) Wspólny bilet ZTM-KM-WKD
W pociągach Kolei Mazowieckich w obrębie 1 i 2 strefy biletowej ZTM ważne są także bilety ZTM: dobowe, weekendowe, weekendowe grupowe, bilet seniora, bilety dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci, 90-dniowe, 30-dniowe.
b.) Wzajemne honorowanie biletów na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina
W pociągach Kolei Mazowieckich, kursujących tylko na linii KML, na odcinku Warszawa Płudy - Warszawa Lotnisko Chopina, honorowane są wszystkie bilety z taryfy ZTM (również bilety jednorazowe przesiadkowe i czasowe).
Osoby, które mają niezalegalizowany / nieaktywowany bilet ZTM, zobowiązane są zaraz po wejściu udać się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania lub aktywowania biletu.
Autobus
Dojazd na Lotnisko Chopina zapewnia 5 linii autobusowych ZTM Warszawa. Łącząc port lotniczy z dzielnicami Warszawy przejeżdżają przez najważniejsze węzły komunikacyjne miasta.
Linia 148
Kursuje codziennie w godzinach 04:35 - 22:35
Trasa: Lotnisko Chopina – Ursynów – Praga
przez: Żwirki I Wigury – Nowoursynowska - Most Siekierkowski - Grochowska
Linia 175
Kursuje codziennie w godzinach 04:27 - 22:58
Trasa: Lotnisko-Chopina – Centrum
przez: ul. Żwirki I Wigury - Al.Jerozolimskie (Dworzec Centralny) - Krakowskie Przedmieście - Pl.Piłsudskiego
Linia 188
Kursuje codziennie w godzinach 04:47 - 23:18
Trasa: Lotnisko – Chopina – Centrum (przystanek Metro Politechnika) – Praga Południe (Wiatraczna)
przez: Żwirki i Wigury - Al.Armii Ludowej - Al.Stanów Zjednoczonych – Szaserów – Makowska (UWAGA: trasa tymczasowo zmieniona - objazd Mostu Łazienkowskiego)
Linia 331
Kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach 06:13 - 17:54
Trasa: Lotnisko-Chopina – Metro Wilanowska
przez: Narkiewicza, Wirażowa, Poleczki, Łączyny, Puławska, Al. Wilanowska
Linia nocna N32
Kursuje codziennie w godzinach 23:15 - 04:49
Trasa: Lotnisko Chopina - Dworzec Centralny
Autobusy dalekobieżne
Terminal dla autokarów znajduje się na wysokości pirsu południowego na poziomie przylotów. Posiada 21 terminali, a strefa oczekiwania dla pasażerów jest zadaszona.
Postój taksówek znajduje się naprzeciwko hali przylotów. Połączenia z lotniskiem prowadzą wszystkie większe korporacje taksówkowe rozlokowane w miastach położonych w zasięgu lotniska w Warszawie. Port lotniczy Chopina rekomenduje trzy firmy taksówkowe, które oferują usługi przewozowe. Są to: Ele Taxi, Super Taxi oraz Sawa Taxi.
Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej:
Ele Taxi: +48 22 811 11 11
Super Taxi +48 22 196 22
Sawa Taxi +48 22 644 44 44
Koszt przejazdu z lotniska do centrum Warszawy wynosi około 40 PLN. Cenniki zrzeszonych taksówkarzy umieszczone są na szybie pojazdu.
Lotnisko Chopina położone jest 10 km na południowy zachód od centrum stolicy, przy ul. Żwirki i Wigury 1. Aby dotrzeć do portu należy z Al. Jerozolimskich skręcić w ul. Raszyńską (droga nr 634). Ulica zmienia swoją nazwę na Żwirki i Wigura i prowadzi prosto do portu. Jadąc z południa należy z Al. Krakowskiej skręcić w ul. 17 Stycznia, a następnie ul. Żwirki i Wigury, na której znajduje się lotnisko.
Współrzędne do systemów nawigacji samochodowych GPS:
Niepełnosprawni – lotnisko przystosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych, posiada certyfikat "Obiektu bez barier" – Terminal A wyposażony jest w specjalne toalety oraz windy, niektóre stanowiska check-in mają obniżone blaty, tak aby mogły do nich dosięgnąć osoby na wózkach, są w nich też zainstalowane tzw. pętle indukcyjne, które ułatwiają kontakt z obsługą korzystającym z aparatow słuchowych osobom niedosłyszącym.
Bagaż – 27 skrytek bagażowych różnej wielkości znajduje się na poziomie przylotów przed Terminalem A, tuż za przystankiem komunikacji miejskiej. W zależności od rozmiaru skrytki, koszt przechowania bagażu wynosi 12-15 PLN/dobę. Automat przyjmuje jedynie monety (1, 2 oraz 5 PLN) i nie wydaje reszty. Maksymalny czas przechowania wynosi 72 h.
Zdrowie - na lotnisku znajduje się punkt pierwszej pomocy medycznej. Lekarz dyżurny dostępny pod nr tel.: +48 22 650 2444.
Internet - pasażerowie mogą skorzystać z bezpłatnych kiosków internetowych.
STREFA OGÓLNODOSTĘPNA
Informacja turystyczna – punkt informacji turystycznej można odnaleźć na poziomie przylotów.
Gastronomia – poziom przyloty - Flying Bistro (czynne 24 h), Mc Cafe (czynne od 5:00-23:00), McDonalds (czynne od 5:00-23:00); poziom odloty - Bread&Co (czynne od 4:00-22:00), Bricco Cafe (czynne od 5:00-23:00), Cheers!Bar (czynne 24 h), Chiefs (czynne od 5:00-23:00), Illy (czynne 24 h), McDonalds (czynne od 5:00-23:00), Misa (czynne od 6:00-20:00), Papaya (czynne od 4:00-22:00), The Flame (czynne od 4:00-22:00).
Zakupy – sklepy wolnocłowe znajdują się w hali odlotów i w Strefie Shengen, np. Aelia Duty Free otwarty jest od pierwszego do ostatniego lotu. Sklepy spożywcze, salony prasowe dostępne są na obu poziomach: przylotów i odlotów, na poziomie przylotów otwarta jest kwiaciarnia w godzinach 4:00-23:00, na poziomie odlotów znajdują się m.in. sklepy z pamiątkami, biżuterią, kosmetykami, odzieżowe, z elektroniką, perfumeria i sklep dla dzieci.
Finanse - na lotnisku rozlokowane są bankomaty BZ WBK (poziom odlotów), PKO BP (poziom przylotów) Pekao SA (poziom przylotów i odlotów) oraz Euronet (poziom przylotów; strefa pasażerska; hala odbioru bagażu). Kantory znajdują się na obu poziomach, natomiast oddział banku Pekao SA mieści się na poziomie odlotów.
Wynajem samochodów - punkty 8 agencji oferujących usługę wynajmu samochodów dostępne są w hali przylotów Terminalu A. Możliwy kontakt telefoniczny:
Avis +48 22 572 65 65, +48 22 650 48 72
Budget +48 22 650 40 62
Dollar/Thrifty +48 668 66 33 00, +48 668 66 33 77
Europcar +48 22 650 25 64, +48 801 002 444
Express +48 12 3000 300
Hertz +48 22 650 28 96, +48 22 500 16 20
PANEK +48 665 800 000, +48 509 811 211
Sixt +48 22 650 20 31, +48 661 999 155
Biuro rzeczy znalezionych na lotnisku - mieści się na poziomie odlotów, przy kontroli bezpieczeństwa w strefie CDE. Biuro czynne jest codziennie: poniedziałek-piątek w godz. 6:00-22:00, weekendy i święta w godz. 6:00-18:00. Możliwy kontakt telefoniczny pod nr +48 (22) 650 20 06 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem e-mail: bagaz@polish-airports.com.
Kaplica – są dwie, pierwsza w hali odlotów (strefa odpraw C) podróżujący mogą skorzystać z kaplicy ekumenicznej. Otwarta jest codziennie od 5:00 do 23:00. Msze św. odprawiane są w niedziele o 8:00, 10:00 oraz 11:00. Druga kaplica w strefie tranzytowej (po przejściu kontroli bezpieczeństwa), w pobliżu wyjścia nr 37 wraz z osobnym pokojem modlitwy dla pasażerów różnych religii - otwarta codziennie przez 24 h.
Inne – Taras widokowy - korzystać z niego można bezpłatnie, czynny jest codziennie od godz. 6:00-22:00, do dyspozycji odwiedzających jest kawiarenka, sklepik z upominkami, darmowe WiFi, a nowością jest monitor wyświetlajacy obraz z radaru, pokazujący starty i lądowania samolotów na Lotnisku Chopina.
STREFA PASAŻERSKA
Gastronomia – różnorodna oferta gastronomiczna, w strefie Schengen: pub Business Shark, restauracje: Sami swoi oraz Sushi Tai Restaurant oraz kawiarnie Voyage Café i So!Coffee. W strefie non-Schengen zlokalizowana jest restauracja Rest & Wine oraz kawiarnia Voyage Café.
Zakupy - sklepy wolnocłowe dostępne są w strefie Schengen (m.in. Aelia Duty Free) oraz non-Schengen (Aelia Duty Free, Keraniss) i są otwarte do ostatniego pasażera. Ponadto podróżujący mają również do dyspozycji trzy sklepy jubilerskie (czynne: 6:00-22:00), sklepy z zabawkami i pamiątkami (5:00-22:30), salony odzieżowe oraz prasowe.
Finanse - kantory znajdują się w obu strefach: przylotu i odlotu.
Inne - Automaty Chargee do ładowania telefonów komórkowych można znaleźć na poziomie odlotów.
Lotnisko Chopina w Warszawie
Żwirki i Wigury 1, 00-906 Warszawa
Telefon:
+48 22 650 42 20
Bagaż zagubiony w transporcie lotniczym:
+48 22 650 12 50
+48 22 650 43 85
+48 22 206 95 40
+48 22 650 20 06