Menu

Batumi loty - Tanie loty do Batumi

Batumi

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: gruziński
  Strefa czasowa: UTC +4
  Waluta: Lari (GEL)

 • A może darmowa czacza?

  Z wieży, zlokalizowanej przy porcie, codziennie o dziewiętnastej wydobywa się czacza, lokalny alkohol, destylowany z wina. Przez piętnaście minut, za darmo, będziesz miał możliwość jego skosztowania.

 • Podziwiaj okolicę

  Będąc w Batumi, warto skorzystać z możliwości podziwiania jego panoramy z wyjątkowej perspektywy. Udaj się w stronę portu i wsiądź na diabelski młyn, by z ponad 50 metrów wysokości spojrzeć na miasto.

 • Najlepsze pierogi

  Potrawą, której koniecznie musisz spróbować, będąc w okolicy, są chinkali. Są to regionalne pierogi – kołduny, wypełnione mięsem i przepysznym rosołem, jedz je ostrożnie, najpierw wypijając płyn ze środka.

Loty do Batumi

Gruzja nie znajduje się wśród najbardziej popularnych miejsc turystycznych podróży Polaków. Kojarzy się nam przede wszystkim z działaniami wojennymi sprzed niemal dekady oraz fantastycznym winem. Jednak położone w południowo-zachodniej części kraju Batumi, nie słynie z produkcji win. Za sprawą jednego z zespołów wokalnych najbardziej kojarzymy to miasto z… herbatą.

„Herbaciane pola Batumi” śpiewały pół wieku temu wokalistki z zespołu Filipinki. Dziś rozległe plantacje herbaty powoli ponownie się rozrastają po latach zaniedbania. Samo Batumi, będące drugim co do wielkości miastem Gruzji, staje się ciekawym i nowoczesnym kurortem. Malownicze położenie na wybrzeżu Morza Czarnego sprzyja wypoczynkowi turystów z całego świata. Goście mogą też potraktować to miejsce jako bazę wypadową do Turcji, której granica znajduje się dwadzieścia kilometrów od miasta.

Połączenia lotnicze do Batumi

Niestety żadne z Polskich lotnisk nie oferuje stałych bezpośrednich połączeń do tego Gruzińskiego miasta. Nie oznacza to wcale, że z naszego kraju nie uda nam się taka podróż. Loty do Batumi są dosyć powszechne, jednak najczęściej wiążą się z potrzebą międzylądowania i przesiadki na innym lotnisku. Takie usługi świadczy między innymi białoruski przewoźnik Belavia, który oferuje lot na trasie Warszawa – Batumi z międzylądowaniem w Mińsku. Tymczasem przesiadka w Kijowie czeka nas, jeśli wybierzemy ofertę Ukraine Intl Air.

W zależności od długości pobytu na lotnisku przesiadkowym podróż może mieć różną długość. Całkowity czas, jaki mogą zająć loty do Batumi z większości polskich lotnisk, to około siedmiu godzin. Jeśli na międzylądowanie wybierzemy miasta dalej położone, powinniśmy się liczyć z wydłużeniem czasu podróż nawet do kilkunastu godzin. Dużo zależy także od czasu oczekiwania na kolejny lot.

Warto śledzić uważnie ceny biletów do Batumi, ponieważ mogą być one bardzo zróżnicowane. Najtańsze połączenia w obie strony to wydatek rzędu dziewięciuset złotych, choć zdarzają się promocje obniżające tę cenę nawet o kilkadziesiąt procent. Bilety lotnicze do Batumi na najbardziej popularne terminy wylotów to koszt niemal dwóch tysięcy złotych. Interesując się cenami biletów warto zajrzeć do wyszukiwarki połączeń lotniczych eSky. Można tam znaleźć oferty wielu tanich linii lotniczych i zakupić bilet w naprawdę okazyjnej cenie. Dodatkowo dostępna jest także baza hoteli i pensjonatów, które można zarezerwować za pośrednictwem internetu.

Bagaż na pokładzie samolotu

Wybierając ofertę tanich linii lotniczych na loty do Batumi, warto zwrócić większą uwagę na bagaż, który ze sobą zabierzemy. Przeważnie w cenie biletu możemy wnieść na pokład jedynie niewielki bagaż podręczny. W zależności od przewoźnika może mieć różne dopuszczalne wymiary, czy wagę. Najczęściej warunkiem jest taki wymiar walizki, który umożliwi schowanie jej pod siedzenie, lub do schowka nad głowami. Często na pokład można wnieść także dodatkową torebkę z dokumentami, książką, czy zakupami ze sklepu bezcłowego.

Podróż lotnicza na kilkudniowy wypoczynek często zmusza nas do spakowania większej ilości rzeczy. Jeśli zabieramy ze sobą dzieci lub niezbędny sprzęt sportowy, wymiary bagażu podręcznego okażą się niewystarczające. Wówczas jesteśmy zmuszeni do wykupienia opcji z bagażem rejestrowanym. Taka walizka trafi do luku bagażowego samolotu i będziemy mogli odebrać ją na lotnisku po przylocie na miejsce.

Wymiary i waga bagażu rejestrowanego są ściśle określone. Każdy przewoźnik podchodzi do tego nieco inaczej, dlatego warto przed odlotem dokładnie sprawdzić wymagania i ograniczenia. Jeśli z jakichś powodów chcemy uniknąć transportu walizek w luku bagażowym, można zainteresować się opcją pierwszeństwa wejścia na pokład. Dopłata do biletu jest niewielka, ale w ramach tego czekają na pasażerów dodatkowe korzyści. Nie tylko wybierzemy sobie odpowiednie miejsce w samolocie, ale także wniesiemy na pokład dwie walizki bagażu podręcznego. Szczególnie poleca się to rozwiązanie rodzicom z małymi dziećmi, którzy nie są w stanie spakować do jednej torby bagażu swojego i pociechy.

Lotnisko w Batumi – pierwszy kontakt z Gruzją

Do Gruzji możemy podróżować bez wiz, korzystając jedynie z dowodu osobistego, lub paszportu. Walutą obowiązującą w tym kraju jest Lari, ale nie warto kupować jej przed wylotem do Batumi. Na miejscu można z łatwością wypłacić gotówkę z bankomatów. Dobrym pomysłem jest też zakup Euro lub dolarów, które na miejscu wymienimy w każdym kantorze.

Lotnisko w Batumi może zaskoczyć nas swoimi niewielkimi rozmiarami i kameralnym klimatem. Choć należy do największych portów lotniczych w Gruzji, w skali europejskiej wydaje się maleńkie. Rocznie odwiedza go około sześciuset tysięcy podróżnych. To podobna ilość, jaką obsługują lotniska w Rzeszowie, czy Szczecinie, należące do najmniejszych w naszym kraju.

Samo lotnisko leży dwa kilometry od miasta w bardzo malowniczej lokalizacji. Pas startowy zbudowano prostopadle do linii brzegowej, a jego koniec jest niemal przy samej plaży. Kończący lot do Batumi pasażerowie mają wrażenie, jakby samolot miał lądować w morzu. Ciekawostką może być to, że ze względu na bliskość granicy tureckiej i porozumienie między oboma krajami, lotnisko funkcjonuje na użytek Gruzji i Turcji.

Gruzini – niezwykle przyjazny naród

Z lotniska do miasta można dostać się marszrutką, czyli niedużym busem, który kursuje z góry wyznaczoną trasą. W zależności od ilości pasażerów można w nim podróżować siedząc na fotelu lub w pozycji stojącej z walizką w ręku. Gruzini dosyć luźno podchodzą do godzin odjazdów marszrutek. Co prawda w okolicach lotniska można znaleźć dokładny rozkład jazdy, jednak lepiwj traktować go jedynie orientacyjnie. Należy tutaj zaznaczyć, że Gruzini są niezwykle przyjaznymi i pomocnymi ludźmi, jednak punktualność nie należy do ich mocnych stron.

Jeżeli nie przepadamy za hazardem, jaki zapewnia nam podróż tym charakterystycznym środkiem transportu, lepiej do miasta zabrać się taksówką. Niewielka odległość, jaka dzieli miasto od lotniska, nie okaże się bardzo kosztowna, jeśli nie zaczniemy rozmowy z taksówkarzem w języku angielskim. Wówczas koszt przejazdu może się nawet podwoić! Ta zasada dotyczy ogólnie wszystkich miejsc, w których możemy zostawić pieniądze. Lokalne bary, czy restauracje nie mają stałych cenników. Podobnie jest w mniejszych pensjonatach, czy prywatnych kwaterach, gdzie ceny podawane są „na wygląd”. Jeśli wyglądamy na turystów z zachodu Europy i płacimy w EURO, naturalną rzeczą dla miejscowych jest to, że powinniśmy zapłacić więcej.

Próba komunikacji w języku angielskim może przynieść więcej kłopotów niż korzyści. Mało kto w Gruzji zna ten język na poziomie komunikacyjnym, a już na pewno nie a co próbować w mniejszych miejscowościach. Najlepiej używać języka rosyjskiego. Nawet łącząc go z polskimi słowami i obfitą gestykulacją będziemy lepiej odebrani, niż mówiąc po angielsku. ZresztąGruzini nasz naród darzą wyjątkową sympatią za sprawą interwencji Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku po ataku Rosji na ten kraj. Co ciekawe, jeśli trafimy na dobrego przewodnika, możemy w Batumi znaleźć ulicę imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. To dowodzi jaki szacunek mają do nas Gruzini.

Atrakcje Batumi

Jeżeli przylecimy do Batumi w godzinach wieczornych, czy nocnych, na pewno miasto zrobi na nas oszałamiające wrażenie. Podświetlone kolorowymi lampami budynki i fontanny zachęcają do zwiedzania. Nawet palmy na nadmorskiej promenadzie mienią się różnymi barwami. W sezonie miasto nie śpi, a jeśli nawet, to bardzo krótko. W ostatnich latach Batumi rozkwita. Inwestuje się tutaj spore pieniądze, odważnie stawiając na turystykę i nowoczesne projekty architektoniczne. Z abstrakcyjnymi rzeźbami przestrzennymi spotkamy się na każdym kroku. W Parku Cudów znajduje się sporo przykładów postmodernistycznej i awangardowej sztuki. Warto dostać się także na diabelski młyn, z którego można zobaczyć panoramę całego miasta. Z kolei o dawnych czasach, związanych z kilkusetletnią Turecką obecnością na terenie miasta, świadczy zaledwie jeden dziewiętnastowieczny meczet.

Na całym świecie znana jest Wieża Czaczy, z której o określonych godzinach leje się ten mocny alkohol. Można skosztować go za darmo, a amatorów tego trunku nie brakuje. Podobnie jak chętnych na chaczapuri, czyli tradycyjny placek zapiekany z serem, który tutaj dekoruje się dodatkowo sadzonym jajkiem. Warto zwiedzić klimatyczne małe knajpki i skosztować lokalnego jedzenia oraz rodzimego wina z górskich rejonów Gruzji. A co ze wspomnianymi herbacianymi polami Batumi? Po latach sowieckiej dominacji uprawy tej rośliny zostały niemal całkowicie zniszczone. Teraz powoli odradzają się za sprawą lokalnych pasjonatów. Jeżeli mamy ochotę zobaczyć między innymi krzewy herbaciane w otoczeniu roślin egzotycznych z całego świata, warto odwiedzić ogromny ogród botaniczny na obrzeżach miasta.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Batumi w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Batumi, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Batumi mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Batumi?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Batumi obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Batumi

Popularne linie latające do Batumi

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Batumi

Znajdź nocleg w Batumi