Menu

Lublana loty - Tanie loty do Lublany

Pokaż filtry

Lublana

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: słoweński
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Jak zwiedzać?

  Najciekawsza, zabytkowa część Lublany jest tak mała, że przejdziesz ją na piechotę. Aby tam dotrzeć, kieruj się w stronę wzgórza zamkowego i rzeki Ljubljanica.

 • Miasto studentów

  Jedna z najmniejszych stolic na świecie. Lublanę zamieszkuje ok. 250-300 tys. ludzi, z czego co piąty to student. Dzięki młodym ludziom miasto budzi się do życia w nocy.

 • Miasto smoków

  Legenda w dość zawiły sposób tłumaczy powiązania Lublany ze smokami. To, co można dostrzec w mieście gołym okiem, to smoki dosłownie wszędzie – w herbie, na pomnikach, mostach, zdobieniach budynków.

Loty do Lublany

Lublana jest jedną z najmniej zaludnionych stolic europejskich. To słoweńskie miasto nie jest też silnym magnesem przyciągającym rzesze turystów, choć ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim godny zainteresowania jest niesamowity barokowy klimat starego miasta, czy pozostałości po jego starożytnej historii. Wszystko miesza się z nowoczesnymi inwestycjami i w pełni europejską infrastrukturą. Jeśli weźmie się pod uwagę, że lot do Lublany w obie strony może kosztować jedynie czterysta złotych, weekendowy wypad do Słowenii okazuje się bardzo ciekawym pomysłem.

Nowoczesne miasto z bogatą historią

Już w epoce brązu w zakolu rzeki Lublanicy znajdowała się dobrze prosperująca osada. Doskonałe położenie tego miejsca sprawiało, że od tamtej pory jest ono stale zamieszkałe. Nie zmieniły tego burzliwe losy związane zarówno ze starożytną historią, jak i kataklizmami, które nawiedziły miasto. Warto wiedzieć, że Lublana położona jest w aktywnej strefie sejsmicznej. Trzęsienia ziemi notowano tu dosyć często, a kilkukrotnie doprowadziły one do poważnych zniszczeń w zabudowie miasta.

Lublana położona jest w centralnej części Słowenii. Z wszystkimi ważniejszymi punktami na mapie kraju łączy ją siatka doskonałej jakości autostrad. Dzięki temu turystyczny lot do Lublany można potraktować jako podróż do bazy wypadowej, skąd można zwiedzać okoliczne atrakcje. Znana kibicom skoków narciarskich Planica leży w odległości stu kilometrów od stolicy kraju. W podobnej odległości znajdują się kurorty nad brzegiem Adriatyku. Podróż samochodem zarówno do Triestu, jak i chorwackiej Rijeki może zająć niespełna dwie godziny. Osoby przybywające do Słowenii w celach biznesowych na pewno docenią bliskość Mariboru, drugiego co do wielkości miasta kraju i prężnego centrum gospodarczego.

Co warto zwiedzać w Lublanie?

Wszystkich, którzy lubią zwiedzać ciekawe i klimatyczne miasta naszpikowane zabytkowymi budowlami, można z czystym sumieniem polecić Lublanę. Centralnym punktem stolicy Słowenii jest wzgórze, na którym stoi potężny średniowieczny zamek. To właśnie w tym miejscu znajdowano najstarsze ślady osadnictwa. Pierwszą twierdzę wzniesiono jeszcze za czasów Cesarstwa Rzymskiego, jednak przez setki lat budynek był przebudowywany. Obecnie obiekt stał się miejscem wystaw i wydarzeń kulturalnych. Jest także otwarty dla turystów, których każdego roku przewija się przez niego około miliona.

Poniżej wzgórza zamkowego rozlewają się budynki starego miasta. Większość z nich powstała w XVII i XVIII wieku. Wcześniejsze budowle zostały poważnie uszkodzone w czasie silnego trzęsienia ziemi w 1511 roku. Głównie są to perełki architektury barokowej, zaprojektowane przez zagranicznych architektów. Doskonale widoczne są tu naleciałości przede wszystkim stylu weneckiego. Na terenie starego miasta można zwiedzać między innymi piękny ratusz, czy liczne budowle sakralne.

Nie tylko na zabytkowe budynki warto poświęcić więcej uwagi. Ciekawymi konstrukcjami architektonicznymi są także liczne mosty nad rzeką Lublanicą. Można tu zobaczyć niesamowity Potrójny Most, znajdujący się przy jednym z głównych palców miasta. Zakochani z pewnością udadzą się w stronę Mostu Rzeźników, gdzie symbolem łączącego ich uczucia będzie zawieszona kłódka. Warto zobaczyć także Smoczy Most, którego strzegą cztery rzeźby smoków, a szesnaście innych wkomponowano w elementy konstrukcji tego obiektu.

W obrębie miasta można trafić na pozostałości murów rzymskich ze ścieżką edukacyjną. Godna uwagi jest barokowa fontanna w centrum miasta, czy potężny Park Tivoli, zajmujący powierzchnię niemal pięciu kilometrów kwadratowych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się ogród zoologiczny, który może być atrakcją dla najmłodszych podróżników. Całe miasto zajmuje niewielki obszar, a na zobaczenie wszystkich ciekawych obiektów wystarczy jeden dzień. Zwiedzanie można połączyć z wieczornym spacerem promenadą wzdłuż Lublanicy i relaksem w miejskich restauracjach czy knajpkach, których w mieście nie brakuje. Do weekendowego odwiedzenia miasta zachęca także duża baza noclegowa i tanie loty do Lublany.

Połączenia lotnicze do Lublany

Kilka lotnisk w Polsce oferuje loty do Lublany, jednak jedynie warszawskie Okęcie umożliwia bezpośrednie połączenie ze stolicą Słowenii. Taki lot realizowany jest przez LOT kilka razy w tygodniu, a sama podróż trwa zaledwie dwie godziny. Z jedną przesiadką we Frankfurcie, czy Wiedniu można dostać się na Słowenię także z Krakowa. W tym przypadku całkowity czas podróży wraz z przesiadką to przynajmniej cztery i pół godziny. Inne polskie lotniska także oferują przeloty z jedną przesiadką.

Dla osób pragnących poznać dokładnie czas przelotów i znaleźć najkorzystniejsze loty do Lublany można polecić wyszukiwarkę lotów eSky.pl. Z łatwością uda się tam zabukować bilety lotnicze do Lublany, a także znaleźć miejsce w hotelu, czy wykupić odpowiednie ubezpieczenie na wypadek nieszczęścia w czasie podróży.

Jeśli zależy nam na zwiedzaniu miasta albo naszą podróż traktujemy biznesowo, warto czekać na okazjonalne ceny biletów. Nie jest niczym wyjątkowym, że najwyższe ceny osiągają połączenia realizowane w okresie wakacji. Z kolei najniższe ceny loty do Słowenii osiągają w lutym i marcu. Jeśli uda się dodatkowo trafić na promocję, lot w obie strony nie będzie wielkim obciążeniem dla naszego portfela.

Lotnisko w Lublanie

Największy port lotniczy na Słowenii położony jest ponad dwadzieścia kilometrów na północ od Lublany w miejscowości Brnik. Jego patronem został działacz polityczny Jože Pučnik, który przyczynił się do niepodległości Słowenii. Lotnisko rocznie obsługuje około półtora miliona pasażerów, co porównywalne jest ze średniej wielkości lotniskiem w Polsce. Nie musimy się zatem obawiać wielkiego tłoku, a raczej spodziewajmy się kameralnej i przyjaznej atmosfery.

Z lotniska bez kłopotu można dotrzeć w stronę Lublany. Na tej trasie działa komunikacja miejska oraz prywatne autobusy. Kursują również taksówki, jednak wybierając ten środek komunikacji, trzeba się liczyć z większymi kosztami. Istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu. Może to być dobrym pomysłem w przypadku weekendowego lotu do Lublany. Własny środek transportu na miejscu daje poczucie niezależności i umożliwia zwiedzanie atrakcji na własnych zasadach. Oddanie samochodu tuż przed odlotem jest z kolei bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić problemu z taksówkami.

Co nas czeka na miejscu

Wybierając lot do Lublany, nie musisz przejmować się paszportem, ponieważ Słowenia należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Klimat w tym kraju jest podobny do występującego w Polsce, jednak należy pamiętać o odpowiednim ubiorze w przypadku wypadu w góry. W wyższych partiach Alp temperatura może być niska nawet w lecie.

Lublana, podobnie jak cała Słowenia, to bardzo przyjazne miejsce. Ludzie są bardzo otwarci i kontaktowi. Z łatwością można porozumieć się w języku angielskim. Warto nauczyć się kilku słów w lokalnym języku, zwłaszcza że słoweński uważany jest za bardzo podobny do naszego rodzimego. Próbując swoich sił z lokalnym językiem lepiej uważać na pomyłki i zapożyczenia z mowy sąsiednich krajów. Ze względów historycznych, wyjątkowo niechętnie podchodzi się tu do Chorwatów i Serbów.

Na miejscu bez trudu uda się znaleźć zakwaterowanie. Dostępne są tanie hostele, czy prywatne kwatery. Bardziej wymagający goście na pewno docenią ekskluzywne hotele położone w centrum miasta. Często hotel zapewnia dowóz na lotnisko, co wliczane jest w cenę usługi. Wszystkie formalności bez trudu można załatwić na miejscu, jednak jeżeli nie mamy na to ochoty albo czasu, istnieje sposób na rezerwację przez internet. W wyszukiwarce eSky znajduje się ogromna baza informacji na temat zakwaterowania w stolicy Słowenii. Oferty są bardzo zróżnicowane i dostosowane do każdego budżetu.

Niestety ogólnie Słowenia jest drogim krajem. Za posiłki w restauracjach, czy kawiarniach w Lublanie zapłacimy dużo. Podobnie będzie w muzeach oraz w przypadku innych atrakcji. Należy pamiętać, że obowiązuje tam EURO, w którą walutę lepiej zaopatrzyć się jeszcze w kraju. Na miejscu ciężko będzie znaleźć kantor, w którym przyjmowane są złotówki.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Lublany w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Lublany, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Lublany mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Lublany?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Lublany obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Lublanie

Popularne linie latające do Lublany

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Lublanie

Znajdź nocleg w Lublanie