Menu

Ałmaty loty - Tanie loty do Ałmatów

Pokaż filtry

Ałmaty

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: kazachski, rosyjski
  Strefa czasowa: UTC +6
  Waluta: Tenge (KZT)

 • Dojazd z lotniska

  Około osiemnastu kilometrów od miasta znajduje się największy port lotniczy w Kazachstanie. Do Ałmatów dojechać możesz z niego kilkoma liniami autobusowymi - 79, 86, 92, 106.

 • Podróż koleją

  Chcąc podróżować z Ałmatów do stolicy kraju - Astany, możesz wybrać pociąg. Podróż trwa 20 godzin, a ponieważ szlak wiedzie głównie przez jednorodne stepy, lepiej wybrać podróż nocną, by nie marnować dnia.

 • Łudzące odległości

  Będąc w Kazachstanie, pamiętaj, aby nie do końca sugerować się odległościami podanymi w kilometrach. Często drogi są w kiepskim stanie i przejazd może zająć więcej czasu, niż mogłoby się wydawać.

Loty do Ałmaty

Kazachstan jest jednym z najmniej odkrytych miejsc nie tylko przez polskich turystów. Należy do stosunkowo młodych państw, dlatego trudno znaleźć na jego terytorium wielowiekowe budowle. Główną zaletą położonego na pograniczu Azji i Europy kraju, jest unikalna przyroda.

Ałmaty to miasto, które jeszcze dwadzieścia lat temu było stolicą Kazachstanu. Mimo przeniesienia urzędów państwowych do położonej w centrum Astany, nadal uważane jest za największe miasto tego kraju. Położone jest w południowo-wschodniej części Kazachstanu u podnóża pasma górskiego Zailijskiego Ałatau, na wysokości około siedmiuset metrów nad poziomem morza. Za datę jego powstania uznaje się rok 1856, kiedy w tym miejscu rosyjscy żołnierze założyli fort w górach. Szybko wokół niego rozrosła się osada, która obecnie jest niemal dwumilionowym miastem. Wytrawni podróżnicy, szukający spokoju i lubiący obcować z dziką przyrodą powinni zdecydować się na lot do Ałmaty i zwiedzić okolice miasta.

Co warto wiedzieć decydując się na loty do Ałmaty?

Najważniejszą informacją dla osób planujących lot do Ałmaty jest ta, że wraz z początkiem 2017 roku zostały zniesione wizy dla Polaków, podróżujących do Kazachstanu. Oznacza to, ze wszyscy nasi rodacy mogą odwiedzać ten kraj, legitymując się jedynie paszportem. Jest to spore ułatwienie, dzięki któremu unika się załatwiania żmudnych formalności urzędowych.

Ze względu na warunki atmosferyczne, najlepszym terminem lotu do Ałmaty będzie wiosna, lub wczesna jesień. Wówczas pogoda jest przystępna i zachęca do podróży oraz zwiedzania. Na miejscu panuje dosyć surowy suchy kontynentalny klimat. Temperatury w lecie dochodzą do 50 stopni Celsjusza, tymczasem w zimie mogą spaść do niemal czterdziestu stopni poniżej zera. Niesprzyjający klimat cechuje się także dużymi różnicami między temperaturą w dzień i w nocy.

Kilka polskich lotnisk oferuje loty do Ałmaty, jednak każda z takich podróży przewiduje przesiadki na lotniskach po drodze. Z Warszawy do Kazachstanu można polecieć bez przesiadek tylko lądując w Astanie. Z jedną przesiadką w Kijowie można przemieścić się liniami Ukraine International Airlines. Ciekawe możliwości dają z kolei przewoźnicy Belavia i Aeroflot, którzy oferują międzylądowanie kolejno w Mińsku i Moskwie. Inne polskie lotniska z południowej części kraju posiadają podobne połączenia. Lecąc z północy Polski, na przykład z Gdańska, można zdecydować się na międzylądowanie we Frankfurcie.

Najkrótszy lot do Ałamaty będzie trwał ponad siedem godzin. Wszystko zależy od czasu, jaki przewoźnik przewiduje na przesiadkę. Jeśli jest to kilka godzin, możemy sobie pozwolić na zwiedzenie Kijowa, czy Miska. Tymczasem mając zaledwie godzinę, wystarczy nam to jedynie na zwiedzenie strefy bezcłowej na lotnisku, czy zjedzenie posiłku. Sam lot to ponad sześć godzin w dwóch turach, zatem nie będzie przesadnie uciążliwy.

Elastyczny odlot i posiłek na pokładzie samolotu

Żeby spokojnie zwiedzić Ałamaty i okolice miasta, niezbędna jest ładna pogoda. Co prawda na zjawiska atmosferyczne nie mamy wpływu, jednak możemy mieć realny wpływ na datę wylotu. Część tanich linii lotniczych oferuje usługę biletu elastycznego, którego koszt to dodatkowe kilkanaście procent podstawowej ceny biletu. Jeśli wykupimy taki dodatek, możemy bez żadnych konsekwencji zmienić datę wylotu. Będzie to przydatne, jeśli śledzimy prognozy pogody dla Ałmaty i w terminie naszego pobytu okazują się bardzo niekorzystne. Warto pamiętać, że zmianę terminu wylotu przy elastycznym bilecie można wykorzystać tylko jeden raz, dlatego należy korzystać z takiej dogodności rozsądnie.

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę wybierając przewoźnika na lot do Ałmaty, to posiłek wliczony w cenę przelotu. Naturalną rzeczą jest to, że organizm podczas wielogodzinnej podróży będziemy musieli odżywić i nawodnić. Niektóre linie lotnicze oferują niewielki posiłek w cenie biletu lotniczego. Najczęściej jest to kanapka wraz z ciepłym napojem. Oczywiście podczas lotu personel pokładowy będzie serwował przekąski oraz gorące napoje, jednak te usługi są dodatkowo płatne.

Lądowanie w Ałmaty, czyli czego się spodziewać na miejscu?

Lotnisko w Ałmaty to największy port lotniczy w Kazachstanie. Rocznie transferowanych jest z niego około trzech milionów pasażerów. Jego Kod IATA to ALA. Warto pamiętać ten skrót, ponieważ często się zdarza, że przewoźnicy używają dawnej nazwy miasta, czyli Ałma-Ata. Zmęczeni podróżą będąc na nieznanym lotnisku, możemy stracić sporo nerwów, szukając znanej sobie nazwy miasta.

Lotnisko położone jest w odległości niemal dwudziestu kilometrów od centrum miasta na wysokości siedmiuset metrów nad poziomem morza. Jeśli nie mamy transportu do miejsca noclegowego lub planujemy podróż na własną rękę, możemy przenocować w hotelu znajdującym się tuż przy lotnisku. Tanie pokoje nie są w najwyższym standardzie, ale za niewielki koszt można w nich wypocząć zwłaszcza po przylocie w godzinach nocnych.

Ceny w Kazachstanie nie należą do wygórowanych. Dla turystów z Polski tanie okażą się nie tylko posiłki w restauracjach, czy napoje, ale także używki. Kwatery i pokoje hotelowe też oferują wypoczynek w przystępnych cenach. Żeby nie szukać zakwaterowania na miejscu, można zarezerwować odpowiedni nocleg jeszcze przed wylotem do Kazachstanu. Wszystko dzięki bogatej bazie danych wyszukiwarki eSky. Można w niej znaleźć ciekawe hotele wraz z opisem i zdjęciami, a po wyborze odpowiedniego, zarezerwować na czas naszego pobytu. Wyszukiwarka oferuje także wiele możliwości połączeń lotniczych, w tym lot do Ałamaty.

Kazachowie uważani są za bardzo sympatyczny i gościnny naród. Bez trudu uzyskamy od nich pomoc, czy potrzebne informacje, jeśli oczywiście władamy językiem rosyjskim. Mało kto porozumiewa się płynnie po angielsku. Obowiązującą na miejscu walutą jest Tenge, którego równowartość to niewiele ponad jeden grosz. Znalezienie kantoru, w którym da się wymienić złotówki na lokalną walutę, graniczy z cudem dlatego lepiej mieć ze sobą dolary lub euro.

Ałamty i okolice

Choć od 1998 roku Almaty nie jest już stolicą Kazachstanu, nadal uważane jest za główny ośrodek naukowy, kulturalny oraz przemysłowy. Lot do Kazachstanu w celach biznesowych powinno się wykonać właśnie do tego miasta. Ulice coraz mocniej przypominają duże europejskie miasta, z siecią wielopasmowych dróg i setkami reklamowych neonów. Nowoczesna architektura i rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że miasto nie musi mieć kompleksów w porównaniu z Zachodem.

Centrum miasta należy zwiedzić i przespacerować się jego ulicami, jednak to co najciekawsze w Ałmaty, znajduje się poza miastem. Dlatego dla ułatwienia podróży warto w mieście wypożyczyć samochód, najlepiej terenowy. Trzydzieści kilometrów od miejskich zabudowań możemy trafić na Jezioro Ałmatyńskie. Położone jest pośród wysokich gór, na wysokości dwóch i pół tysiąca metrów nad poziomem morza. Turkusowa tafla wody nadaje niesamowitego wyglądu całej okolicy. Jezioro jest jedną z największych atrakcji okolic Ałmaty i Kazachowie tłumnie je odwiedzają zwłaszcza w weekendy.

Trzy godziny jazdy samochodem będziemy potrzebować, aby zobaczyć mniejszą kopię Wielkiego Kanionu Kolorado. Takie ciekawostki oferuje nam Kanion Szaryński, który ciągnie się na długości ponad 150 kilometrów. Wyżłobione przez wodę piaskowce mają pomarańczowy i czerwony kolor. Ich ostre i nieregularne kształty najlepiej podziwiać w promieniach zachodzącego słońca.

Będąc w pobliżu kanionu, warto odwiedzić park krajobrazowy Ałtyn Emel. Jego nazwa związana jest podbojami słynnego Genghis Khana i oznacza złote siodło. Można tu zwiedzić niesamowitą śpiewającą wydmę czy kurhany Besshatyr z początku naszej ery. Teren parku jest bardzo rozległy i na zwiedzanie warto przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Nie można zapominać, że występuje tam klimat pustynny, a w lecie temperatury dochodzą do 50 stopni. Warto zatem wybrać się na wyprawę wcześniej rano, dobrze wyposażonym i ze sporym zapasem wody.

Niemal pięć godzin potrzeba, aby samochodem dostać się do Jeziora Kaindy Powstałe w wyniku trzęsienia ziemi jezioro skrywa w swych turkusowych wodach zatopiony las. Gołe pnie drzew nadal wystają ponad krystaliczną taflę wody, jednak najciekawsze rzeczy można dostrzec pod powierzchnią. Może być to doskonałe miejsce na nurkowanie, jednak ze względu na niską temperaturę wody, należy zaopatrzyć się w pianki.

Popularne kierunki
Najczęściej wyszukiwane kierunki lotów na eSky.
Popularne połączenia lotnicze
Najczęściej wyszukiwane loty, najniższe ceny lotów.

✔️ Jak znaleźć tanie loty do do Ałmatów w eSky.pl?

Na stronie eSky.pl regularnie pojawiają się okazje i propozycje podróży w niskich cenach. Śledź nas i daj się zainspirować!

✔️ Czy rezerwując loty do Ałmatów, mogę zadbać o ubezpieczenie turystyczne?

W eSky.pl rezerwując bilety lotnicze, można dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia od anulowania lotu. Dzięki temu Twoja podróż będzie bezpieczna i wygodna.

✔️ Czy rezerwując loty do Ałmatów mogę wykupić też nocleg na miejscu?

W eSky.pl dostępna jest wyszukiwarka noclegów, dzięki którym można jeszcze przed podróżą zadbać o możliwość odpoczynku na miejscu, do którego podróżujesz. Nocleg możesz rezerwować niezależnie od biletu lub w ramach pakietu Lot+Hotel.

✔️ Jakie linie obsługują loty do Ałmatów?

W eSky.pl dbamy o to, aby oferta na loty do Ałmatów obejmowała zarówno tanie linie linie lotnicze, jak i te wyspecjalizowane w wysokim standardzie.

Przydatne informacje o lotniskach w Ałmatach

Popularne linie latające do Ałmatów

Szukasz noclegu? Sprawdź najlepsze hotele w Ałmatach

Znajdź nocleg w Ałmatach