Loty bezpośrednie trwają ok. 1 h 59 min.
Bezpośrednie loty odbywają się 7 dni w tygodniu.
Loty bezpośrednie liniami: Ryanair (FR), LOT (LO), Brussels Airlines (SN).
Język urzędowy: niderlandzki, francuski, niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Polecamy udział w darmowej wycieczce szlakiem art nouveau, polowanie na starocie w Sint-Gorikshallen czy przechadzkę śladami starych murów miejskich. Możesz również odwiedzić klasztor La Cambre oraz wziąć udział w darmowych festiwalach muzycznych i koncertach.
Klasyczne belgijskie przysmaki to czekolada oraz wafle. Poza tym ważne miejsce w kulturze kulinarnej miasta mają frytki oraz małże. W mieście możemy przebierać w ofertach ponad 1500 świetnych restauracji!
W Brukseli znajdziesz wiele ciekawych sklepów zwłaszcza w okolicy Wielkiego Placu i przy przylegających do niego ruchliwych. Jaki prezent z Brukseli sprawić znajomym? Powodzeniem cieszą się podobizny sławnych osób związanych z miastem, koronki oraz komiksy takie jak Tintin.
Stolica Belgii, położona jest nad brzegiem rzeki Zenne. Wbrew pozorom nie jest to duże miasto, gdyż w granicach administracyjnych (to jedynie teren o powierzchni 32,61 km²!) mieszka tam około 180 tysięcy mieszkańców. Bruksela została założona w VI wieku n.e. na skraju nadrzecznych mokradeł. Stąd też wzięła się nazwa miasta, która w wolnym tłumaczeniu z języka staroniderlandzkiego oznacza „Dom wśród mokradeł”. Miasto powszechnie kojarzone jest jako „Stolica Europy” za sprawą goszczenia najważniejszych instytucji Unii Europejskiej.
Co robić w Brukseli?
Siedziby instytucji Unii Europejskiej to miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić w trakcie pobytu w Belgii. Koniecznie trzeba udać się do kawiarni i spróbować czekolady! W końcu Belgia jest jej ojczyzną i grzechem byłoby nie spróbować tego przysmaku w miejscu jego narodzin.
Miejsca do zwiedzenia w Brukseli
Wielki Plac, który jak sama nazwa wskazuje jest największym miejskim placem Brukseli, stanowi jej prawdziwe serce. To tu znajdują się reprezentacyjne zabytkowe budynki – w tym ratusz i Muzeum Miejskie. Na placu ma swoje miejsce targ kwiatowy, a całości tego obrazu dopełnia fakt, że Wielki Plac znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Kilka minut spacerem od Wielkiego Placu znajduje się słynny Manneken Pis. Prawdziwy symbol miasta. Rzeźba – fontanna jest zwyczajowo przebierana w nowe szaty wraz z nadejściem nowej pory roku lub przy specjalnych okazjach. Mimo swojej sławy niewiele wiadomo o jego historii – wiemy jedynie, że rzeźba powstała w 1619 roku.
Warto obejrzeć też XIX-wieczny Pałac Królewski, który do dziś jest siedzibą dworu królewskiego Belgii, a następnie udać się do otwartego w 2004 roku Musee Belvue, które posiada świetną wystawę przybliżającą historię kraju.
Nie można ominąć też kolejnego symbolu miasta, pochodzącego jednak z II połowy XX wieku, znajdującego się w podmiejskim Laeken Atomium. Ten monumentalny (powiększony aż 165 miliardów razy!) model kryształu żelaza został wybudowany z okazji Wystawy Swiatowej w 1958 roku i do dziś wrósł już w krajobraz belgijskiej stolicy.