Porady dla podróżnych

pdf drukuj wyślij e-mailem

Odprawa na lotnisku

http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Odprawa-check-in/Odprawa-na-lotnisku

Ostatnia aktualizacja: 2014-03-26

Odprawa na lotnisku

Odprawa biletowo-bagażowa to proces zgłoszenia się na lotnisku, podczas którego pasażer otrzymuje kartę pokładową (w liniach Ryanair jest to usługa płatna) oraz nadaje bagaż rejestrowany. 

Po przybyciu na lotnisko informacje o tym, gdzie dokładnie odprawiany jest Twój lot znajdziesz na specjalnych tablicach informacyjnych. Odpowiednich informacji udziela także punkt informacji lotniskowej, ulokowany zazwyczaj w pobliżu stanowisk odprawy biletowo-bagażowej (check-in).

Uwaga:

Na lotnisko należy przybyć co najmniej 2 godziny przed planowaną godziną odlotu samolotu.

Odprawa biletowo-bagażowa i osobista krok po kroku:

 1. Odszukaj odpowiednią bramkę (punkt) odpraw dla Twojego lotu.
 2. Przygotuj dokumenty – paszport (lub dowód osobisty), numer (kod) rezerwacji elektronicznej lub bilet papierowy (jeśli posiadasz).
 3. Przy stanowisku odprawy zostaniesz poproszony o ww. dokumenty oraz nadasz bagaż rejestrowany, który zostanie zważony i odprawiony do luku samolotu.
 4. Po sprawdzeniu dokumentów i nadaniu bagażu otrzymasz kartę pokładową, uprawniającą do wejścia na pokład samolotu (w liniach Ryanair jest to usługa płatna).
 5. Po odprawie biletowo-bagażowej udaj się do odpowiedniego wejścia do bramek, gdzie każdy pasażer przechodzi  kontrolę bezpieczeństwa.
 6. Podczas kontroli bezpieczeństwa każdy pasażer musi włożyć do kuwety wszystkie przedmioty np. klucze, telefon, pasek oraz urządzenia elektryczne, które przewozi w bagażu podręcznym, a także okrycie wierzchnie (płaszcz, kurtka, szal).
 7. Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa możesz przejść do odpowiedniej bramki (gate), skąd następuje wejście na pokład samolotu. Godzina wejścia na pokład samolotu jest wskazana na karcie pokładowej. W odpowiednim czasie personel lotniska poinformuje także o gotowości przyjęcia pasażerów na pokład samolotu.
Uwaga:
Niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej (np. Ryanair).  W przypadku linii Wizz Air klienci eSKY.pl nie muszą dopłacać za odprawę na lotnisku. Szczegółowe informacje na temat opłat za odprawę znajdują się w Regulaminie danego przewoźnika. Obowiązkiem pasażera jest zapoznanie się z Regulaminem linii lotniczych.   
 
Więcej na temat kontroli bezpieczeństwa można znaleźć w video poradniku "Jak przejść przez kontrolę bezpieczeństwa". Zapraszamy do oglądnia.

 
 

Samodzielna odprawa na lotnisku

Aby uniknąć kolejek do odprawy biletowo-bagażowej, możesz skorzystać z automatów do samodzielnej odprawy, które umieszczone są na większości międzynarodowych lotnisk.

Odprawa samodzielna krok po kroku:

 1. Znajdź automat do samodzielnej odprawy (self-service check-in machine) – na stronach internetowych lotnisk znajdziesz  informacje na temat lokalizacji automatów.
 2. Wprowadź do automatu dane z dokumentu tożsamości, którego użyłeś do zakupu biletu oraz numer (kod) potwierdzenia rezerwacji.
 3. Jeśli automat na to zezwala, możesz samodzielnie wybrać miejsce w samolocie lub automat sam przydzieli Ci miejsce.
 4. Otrzymany wydruk karty pokładowej zabierz z sobą – jest on konieczny do wejścia na pokład samolotu.
Uwaga:

Na niektórych lotniskach opcja samodzielnej odprawy jest możliwa tylko w sytuacji, kiedy pasażer posiada wyłącznie bagaż podręczny.

Największe lotniska umożliwiają również samodzielną odprawę wraz z bagażem rejestrowanym. W takim wypadku otrzymasz również specjalną przywieszkę lub naklejkę do oznaczenia bagażu. Bagaż należy oznaczyć i zdać w punkcie zrzutu bagażu (baggage drop-off point).

Samodzielna odprawa na lotnisku jest bezpłatna.

Odprawa pasażerów klasy ekonomicznej

Pasażerowie linii rejsowych, którzy wykupili bilety w klasie ekonomicznej mogą skorzystać z kilku dostępnych form odprawy:

- odprawa bagażowo-biletowa na lotnisku

- samodzielna odprawa na lotnisku

- odprawa online

- odprawa telefoniczna (poprzez połączenie głosowe lub transfer danych)

Nie wszystkie linie lotnicze oferują opcje odprawy telefonicznej (ale mają ją w swojej ofercie na przykład Polskie Linie Lotnicze Lot jako odprawę przez połączenie głosowe). Najbardziej przystępna jest oczywiście odprawa online, dzięki której pasażerowie mogą ominąć ewentualne kolejki do odprawy na lotnisku i swobodnie przejść, po zdaniu bagażu w specjalnym punkcie zrzutu, do kontroli bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że po ominięciu odprawy na lotnisku nadal obowiązuje pasażerów punktualne przejście przez odprawę (kontrolę) osobistą – zwykle jest to 35 minut przed lotem.

Odprawa pasażerów klasy pierwszej

Dla pasażerów, którzy wykupili miejsca w klasie pierwszej (dla niektórych linii lotniczych również w klasie biznes) rejsowe linie lotnicze udostępniają specjalne punkty odprawy bagażowo-biletowej. Dzięki temu korzystający z klasy pierwszej mogą liczyć na szybkie i sprawne załatwienie formalności na lotnisku. Punkty odpraw dla pasażerów klasy pierwszej są specjalnie oznaczone, podobnie jak dodatkowe punkty szybkiej kontroli bezpieczeństwa.

Pasażerowie pierwszej klasy mogą też oczywiście skorzystać z odprawy online, samoobsługowej lub telefonicznej. Linie British Airways oferują na przykład odprawę poprze telefon komórkowy za pośrednictwem transferu danych – pasażer otrzymuje kod kreskowy karty pokładowej i może go sobie wydrukować na przenośnej drukarce. Takie udogodnienie nie jest dostępne jeszcze we wszystkich liniach lotniczych, ale zdobywa coraz większą popularność.

 

Czy ten artykuł zawierał przydatne informacje?

Tak Nie

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSKY.pl S.A.

* - pola wymagane

Podziel się tym artykułem przez e-mail

Odprawa na lotnisku

Link: http://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/Loty/Odprawa-check-in/Odprawa-na-lotnisku