Menu

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Jak spakować bagaż podręczny do samolotu?

Jak przygotować się do podróży samolotem? Przede wszystkim dobrze się spakować! Wiele osób podróżuje jedynie z bagażem podręcznym. Jest to rozwiązanie, które pozwala nam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czas – po przylocie nie musimy czekać na walizki. Jak spakować bagaż podręczny do samolotu? Stosując się do kilku zasad unikniemy niepotrzebnego stresu i problemów podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Jakie wymiary ma bagaż podręczny?

Linie lotnicze pozwalają pasażerom zabrać na pokład samolotu przeważnie po jednym bagażu podręcznym. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić wymiary oraz dopuszczalną wagę. Zazwyczaj walizka lub plecak mogą mieć ok. 50x40x20 cm (wymiary te uwzględniają kółka i uchwyty) i ważyć między 8 a 10 kg. Niektóre z linii lotniczych zezwalają także na dodatkowy mały bagaż w postaci np. torebki lub torby z aparatem fotograficznym, inne z kolei proszą o to, aby tego typu rzeczy mieściły się w jednym bagażu podręcznym.

55 x 40 x 20 cm

to limit wymiarów dla większości tanich linii lotniczych

8 kg

to limit wagowy dla większości tanich i rejsowych  linii lotniczych

1 sztuka

to zazwyczaj dozwolona liczba sztuk bagażu podręcznego

Uwaga!

 • w tanich liniach lotniczych zazwyczaj niemowlętom nie przysługuje bagaż podręczny. Wszystkie akcesoria, w tym żywność dla dziecka, muszą zabrać jego opiekunowie, przy czym nie otrzymują oni zwiększonego limitu bagażu podręcznego,
 • w rejsowych liniach lotniczych niektórzy przewoźnicy zwiększają limit ilościowy i wagowy bagażu podręcznego w klasie biznesowej i pierwszej,
 • jeśli Twój bagaż podręczny przekroczy dozwolone wymiary lub limit wagi, może zostać odprawiony jako bagaż rejestrowany w ramach przysługujących limitów,

Uwaga! Zanim zaczniesz przygotowania do wylotu, sprawdź szczegółowe informacje na temat dopuszczalnych wymiarów bagażu w poszczególnych liniach lotniczych.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Co spakować do bagażu podręcznego? Zasada jest prosta – pakujemy to, co niezbędne. Jeśli przewozimy leki, żywność, napoje lub kosmetyki, to koniecznie musimy dostosować się do obowiązujących limitów ilościowych i objętościowych. Co zabrać do bagażu podręcznego, aby uniknąć problemów podczas podróży, np w trakcie kontroli bezpieczeństwa? W większości przypadków na pokład samolotu można wnieść:

 • napoje alkoholowe o maks. zawartości alkoholu 70%, w opak. do 100 ml; limity te nie dotyczą alkoholu kupowanego w strefie bezcłowej,
 • kosmetyki w opak. do 100 ml, umieszczone w przezroczystej torbie o pojemności 1 l,
 • żywność i napoje – produkty płynne (np. jogurt, galaretkę) przewozimy na takiej samej zasadzie jak kosmetyki; pokarm dla niemowląt nie podlega limitom,
 • wybrane sprzęty medyczne, np. ciśnieniomierz,
 • niezbędne na czas podróży leki ogólnodostępne, jak i te na receptę (leki w płynie nie podlegają limitom).

Uwaga!

 • Przed spakowaniem walizki sprawdź szczegółową tabelę przedmiotów, które można zabrać ze sobą do samolotu.
 • Od 2023 roku niektóre lotniska zmieniają limity i zasady przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Dzięki nowoczesnym skanerom 3D na pokład samolotu będzie można zabrać nawet do 2 litrów płynów, bez konieczności przewożenia w pojemniczkach. Przed podróżą zapoznaj się z zaleceniami lotniska wylotu i lotnisk przesiadkowych.

W przypadku kosmetyków warto zaopatrzyć się w ich próbki/miniaturki lub kupić produkty typu 2w1. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to można przelać, np. fluid czy balsam do małych plastikowych butelek i słoików, które kupimy w drogerii. Do walizki warto też dorzucić składany w kostkę plecak materiałowy – zastąpi zajmującą dużo miejsca torebkę, a podczas podróżowania jest niezwykle pomocny. Zamiast upychania w walizce dużego ręcznika, lepiej spakować szybkoschnący turystyczny ręcznik. Warto mieć także przy sobie chusteczki nawilżające, które pomogą się nam odświeżyć po podróży i zastąpią żel antybakteryjny.

Do bagażu podręcznego nie pakujemy m.in. niebezpiecznych przedmiotów o ostrych zakończeniach, produktów łatwopalnych, broni oraz jej imitacji. Na pokład samolotu nie można zatem wnieść m.in. szydełka do robótek, akcesoriów do aparatu fotograficznego, które mają ostre zakończenia, korkociągów lub żyletek (dozwolone są jednorazowe maszynki w osłonkach). Jeśli chcemy przewieźć alkohol lub wyroby tytoniowe, to przed podróżą należy sprawdzić przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego się udajemy.

Jak spakować bagaż podręczny?

Wiemy już co można, a czego nie można przewozić na pokładzie samolotu. A jak spakować bagaż podręczny, aby dobrze wykorzystać jego powierzchnię? Wystarczy przestrzegać kilku zasad:

 • na spodzie bagażu umieszczamy buty, grubszą odzież i rzeczy, które nie będą nam potrzebne w trakcie lotu,
 • na wierzchu bagażu kładziemy przezroczyste torebki z kosmetykami, lekami, żywnością i napojami, a także sprzęt elektroniczny,
 • rolujemy odzież i układamy ciasno przy sobie (zajmuje mniej miejsca),
 • wykorzystujemy każdą przestrzeń bagażu, np. w butach można umieścić zrolowane skarpety, woreczki z biżuterią, a szczotkę owinąć w bluzkę.

W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących przewozu danych rzeczy najlepiej sprawdzić spis przedmiotów, które można ze sobą zabrać do samolotu. Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego można także zapoznać się z przykładową listą przedmiotów dozwolonych i niedozwolonych w bagażu podręcznym.

Czy mogę zabrać laptopa na pokład samolotu?

Wiele linii lotniczych (przede wszystkim rejsowych) pozwala na przewiezienie jednego z dodatkowych przedmiotów, które mogą być zabrane bezpłatnie na pokład samolotu jako dodatkowy bagaż podręczny. Są to:

 • torba z laptopem (ewentualnie zawierająca zasilacz, myszkę),
 • aparat fotograficzny (w osobnej torbie ze sprzętem fotograficznym lub w torbie z bagażem podręcznym),
 • inne drobne przedmioty elektroniczne (telefon, odtwarzacz muzyczny, konsole przenośne),
 • parasol,
 • płaszcz,
 • materiały do czytania (w rozsądnych ilościach),
 • torebka damska lub męska (zawartość torebki nie powinna budzić wątpliwości przy kontroli).

Uwaga!
Tanie linie lotnicze zazwyczaj zabraniają zabierania na pokład samolotu dodatkowych przedmiotów, dlatego wszystkie wyżej wspomniane akcesoria muszą zostać zapakowane do jednego bagażu podręcznego.

Gdzie należy umieścić bagaż podręczny?

Bagaż należy umieścić w przeznaczonym do tego schowku, który znajduje się nad siedzeniami lub pod fotelem. 


Zobacz film

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!