Menu

Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie

Jedzenie w bagażu podręcznym w samolocie

Jedzenie w bagażu podręcznym – co można zabrać?

Ogólne zasady przewozu żywności w bagażu podręcznym i rejestrowanym

Na czas podróży samolotem nierzadko chcielibyśmy zabrać ze sobą coś do zjedzenia na wypadek, gdyby dopadł nas tzw. „mały głód”. Jednak w takiej sytuacji od razu pojawia się pytanie: czy ze względu na sztywne przepisy dotyczące tego, co można przewozić na pokładzie samolotu, a co nie, jedzenie w bagażu podręcznym jest dozwolone?

Odpowiedź na to pytanie jest korzystna dla pasażerów: żadna linia lotnicza nie ma w swoim regulaminie zakazu przewozu żywności w bagażu podręcznym. Podróżnym może przydać się też informacja, że jedzenie dozwolone jest zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. W przypadku bagażu rejestrowanego możemy przewozić praktycznie wszystko, oczywiście w ramach standardów bezpieczeństwa oraz dopuszczalnych rozmiarów i wagi bagażu. Co do jedzenia w bagażu podręcznym obowiązuje jednak kilka ograniczeń.

Jedzenie w bagażu podręcznym a przepisy celne

Przepisy celne mają zastosowanie przy przewozie żywności głównie podczas podróży spoza UE do krajów członkowskich Unii. Podczas takich lotów zabronione jest posiadanie w bagażu podręcznym mięsa, nabiału oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, a także warzyw i owoców.

Poza tym, przed podróżą dobrze jest zapoznać się z przepisami celnymi kraju docelowego oraz krajów tranzytowych, przez które będzie leciał nasz samolot. W niektórych z nich obowiązują dodatkowe zasady, zakazujące wwozu niektórych produktów spożywczych, najczęściej świeżych. To pozwoli nam na uniknięcie problemów z bagażem na lotnisku.

Rodzaje produktów spożywczych dozwolone w bagażu podręcznym

W większości linii lotniczych w bagażu podręcznym możemy przewozić żywność bez ograniczeń. Musi ona jednak być zapakowana w oryginalne opakowanie i posiadać datę przydatności do spożycia.

Na szczególną uwagę zasługują jednak produkty szybko psujące się, ponieważ niektórzy przewoźnicy mogą zabraniać wnoszenia ich na pokład. Dlatego dla pewności sprawdź wymagania twojej linii lotniczej, szczególnie w przypadku dłuższej trasy.

Przed wylotem należy też pamiętać o odpowiednim sposobie przewożenia napojów oraz produktów płynnych i półpłynnych – takich, które mogą się rozlać. W bagażu podręcznym możemy posiadać łącznie 1 litr płynów podzielony na pojemniki o maksymalnej pojemności 100 ml. Są to przepisy podyktowane wymogami bezpieczeństwa.

Uwaga! Od 2023 roku niektóre lotniska zmieniają limity i zasady przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Dzięki nowoczesnym skanerom 3D na pokład samolotu będzie można zabrać nawet do 2 litrów płynów, bez konieczności przewożenia w pojemniczkach. Przed podróżą zapoznaj się z zaleceniami lotniska wylotu i lotnisk przesiadkowych.

 

Poniżej znajdziesz poglądową listę dotyczącą przewozu niektórych produktów spożywczych pomiędzy krajami UE oraz między krajami UE a Andorą, Liechtensteinem, Norwegią, San Marino i Szwajcarią. Przepisy dotyczące przewozu produktów między innymi krajami, np. między UE a Stanami Zjednoczonymi czy Chinami mogą się znacząco różnić.

rodzaj produktu bagaż podręczny bagaż rejestrowany
Ciasta domowe TAK TAK
Cukierki, ciastka, chrupki, batony, chipsy TAK TAK
Jedzenie dla niemowląt potrzebne na czas podróży TAK* TAK
Kiełbasy, wędliny, konserwy mięsne TAK TAK
Kostki rosołowe TAK TAK
Miód TAK** TAK
Owoce, warzywa, świeże zioła TAK TAK
Produkty spożywcze w puszkach lub słoikach, np. zupy, sosy, galaretki, przyprawy, miód, czekolada TAK** TAK
Przyprawy orientalne w postaci płynnej TAK** TAK
Sosy, zupki, kisiele - sproszkowane TAK TAK
Sery twarde typu parmezan TAK TAK
Słoiki z przetworami (konfitury, kompoty itp.) TAK** TAK
Słoiki z suszonymi grzybami TAK TAK
Żywność w postaci stałej, np. kanapki, herbatniki, sery, batoniki zbożowe, orzechy TAK TAK

* Jedzenie dla niemowląt: sok, woda, mleko - dozwolone są do przewozu w bagażu podręcznym i nie są ograniczone limitem. Należy jednak zgłosić produkty do osobnej kontroli bezpieczeństwa

** Przewóz płynów jest możliwy w pojemnikach do 100 ml.


Zobacz film

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!