Menu

Bramki biometryczne na lotniskach. Czym są i jak z nich korzystać?

Bramki biometryczne na lotniskach.  Czym są i jak z nich korzystać?

Bramki biometryczne, nazywane też bramkami ABC, to urządzenia pozwalające pasażerom na samodzielną odprawę graniczną na lotniskach. Kto i kiedy może z nich skorzystać? Na których polskich lotniskach się znajdują? W jaki sposób odbywa się kontrola w bramce biometrycznej? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.

Czym są bramki biometryczne?

Bramki ABC (Automated Border Control), zwane też bramkami biometrycznymi, pozwalają podróżnym przejść przez szybszą kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. By skorzystać z takiej formy odprawy, najpierw należy przyłożyć do czytnika biometryczny dokument. Następnie pasażer przechodzi przez skanowanie twarzy oraz odcisków palców. System bramki porównuje te dane z tymi zapisanymi w dokumencie – by sprawdzić, czy ktoś nie posługuje się np. skradzionym lub podrobionym paszportem. Informacje porównywane są również z tymi, które znajdują się w bazie osób poszukiwanych. Nad automatyczną kontrolą czuwa Straż Graniczna. Jej funkcjonariusze, w razie potrzeby, mogą przeprowadzić dodatkowe czynności.

Dlaczego warto korzystać z bramek biometrycznych? Z punktu widzenia podróżnych posiadają one jedną podstawową zaletę: kontrola odbywa się automatycznie, a zatem jest znacznie szybsza. Cały proces zazwyczaj trwa kilkanaście sekund. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż klasyczna odprawa graniczna. Należy jednak pamiętać, że z bramek ABC można skorzystać wyłącznie pod pewnymi warunkami.

Kiedy można skorzystać z bramek biometrycznych?

Bramki biometryczne na polskich lotniskach służą podróżnym wylatującym do krajów spoza strefy Schengen (jak np. Wielka Brytania, Irlandia czy USA) lub wracających z nich. By skorzystać z bramki biometrycznej, należy:

  • być obywatelem Unii Europejskiej, innego kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii,
  • posiadać biometryczny dokument.

W przypadku obywateli Polski właściwym dokumentem może być zarówno paszport (wszystkie ważne polskie paszporty są biometryczne), jak i biometryczny dowód osobisty.

Z kontroli w bramce ABC mogą skorzystać również dzieci wjeżdżające do Polski, które jednocześnie spełniają dwa warunki:

  • ukończony 12. rok życia,
  • co najmniej 140 cm wzrostu.

W przypadku wylotu z Polski do innego kraju, niższego wzrostu lub młodszego wieku, dziecko musi przejść przez zwykłą kontrolę bezpieczeństwa. Wzrost jest istotny również w przypadku osób pełnoletnich – z bramek biometrycznych mogą skorzystać wyłącznie dorośli mierzący od 120 do 220 cm.

Odprawa w bramce biometrycznej – krok po kroku

Jeżeli spełniasz wszystkie warunki, które pozwolą Ci przejść przez automatyczną kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku, możesz zaoszczędzić sporo czasu. Jak jednak wygląda taka odprawa? Proces jest bardzo prosty:

  • przygotuj swój biometryczny dokument i wyjmij go z etui,
  • podejdź do bramki ABC, na której świeci się zielona strzałka,
  • przyłóż swój dokument do czytnika – paszport stroną z Twoim zdjęciem, a dowód osobisty stroną bez zdjęcia,
  • po kilku sekundach na ekranie pojawi się strzałka, a drzwi bramki otworzą się – przejdź przez nie,
  • zdejmij okulary i nakrycie głowy,
  • w środku bramki stań w wyznaczonym miejscu i spójrz w stronę skanera, a także przyłóż palec do czytnika linii papilarnych,
  • system porówna dane ze skanera z danymi dokumentu i bazą Straży Granicznej,
  • drzwi bramki otworzą się, możesz pójść dalej.

W ten sposób przechodzisz kontrolę bezpieczeństwa i możesz kontynuować swoją podróż.

Gdzie znajdują się biometryczne bramki bezpieczeństwa?

Aktualnie bramki biometryczne znajdują się na 6 polskich lotniskach – są to:

  • Lotnisko Chopina w Warszawie,
  • Port Lotniczy Warszawa-Modlin,
  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice,
  • Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego,
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy,
  • Port Lotniczy Wrocław im. Mikołaja Kopernika.

Polska Straż Graniczna odnotowuje, że od czerwca 2019 do końca 2022 roku z bramek biometrycznych skorzystało 4,7 miliona pasażerów. Z kolei badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wskazuje, że 73% pasażerów jest skłonnych udostępniać swoje dane biometryczne w celu usprawnienia odpraw lotniskowych. Zatem można spodziewać się, że to rozwiązanie będzie zyskiwać na popularności – raczej nie zastąpi w pełni kontroli służb granicznych, ale znacząco przyspieszy lotniskowe procedury.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!