Menu

Palenie papierosów i e-papierosa w samolocie. Co można?

Palenie papierosów i e-papierosa w samolocie. Co można?

Wielu palącym osobom trudno sobie wyobrazić lot międzykontynentalny bez zapalenia papierosa. Czy jednak palenie tytoniu albo e-papierosa w samolocie jest możliwe? Czym może grozić „puszczanie dymka”?

Palenie papierosów w samolocie

W latach 80. zaczęto wprowadzać zakaz palenia papierosów w samolotach pasażerskich. Początkowo próbowano wydzielać miejsca dla palących, np. w co drugim rzędzie. Dekadę później nie można już było palić w żadnym statku powietrznym.

Głównym powodem wprowadzenia zakazu jest troska o komfort podróży niepalących pasażerów – w tym dzieci i kobiet w ciąży.

Za zapalenie papierosa na pokładzie samolotu (również w toalecie, gdzie znajdują się czujniki dymu) może grozić kara od upomnienia i kilkusetzłotowego mandatu nawet do kilkudniowego pobytu w areszcie i grzywny o równowartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od zasad linii lotniczej i kraju, do którego palący pasażer podróżuje. Dodatkowo linia wpisuje takiego pasażera na swoją „czarną listę”.

Przewożenie papierosów

To, ile papierosów, tytoniu czy cygar można przewieźć w bagażu podręcznym i rejestrowanym, regulują przepisy. Sprawdź, ile papierosów można zabrać do samolotu.

Palenie e-papierosa w samolocie

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, używanie e-papierosów jest również zakazane w większości linii lotniczych. I tu znowu powodem zakazu jest komfort podróży innych pasażerów. Wbrew pozorom zapach wydobywającej się pary z e-papierosa potrafi być bardzo intensywny.

Przewożenie e-papierosów i liquidów

Nie ma ograniczeń odnośnie liczby przewożonych e-papierosów, można wozić je zarówno w bagażu podręcznym jak i rejestrowanym.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku liquidów. O ile w bagażu rejestrowanym można je przewozić bez problemu, to w bagażu podręcznym należy stosować się do przepisów dotyczących przewozu płynów. Na pokład można zabrać tylko pojemniki z płynami do 100 ml, zapakowane w przezroczysty pojemnik.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!