Menu

Radar lotów samolotów online. Jak śledzić samoloty?

Radar lotów samolotów online. Jak śledzić samoloty?

Aktualne położenie samolotów na mapie można sprawdzić na stronie Radar lotów eSky. Pozwala on na śledzenie ruchu samolotów nad wybranym terytorium.

Jak działa radar lotów?

Loty możemy śledzić dzięki specjalnym transponderom typu ADS-B, które są montowane w samolotach. Wyposażone w nie jest większość samolotów pasażerskich, część prywatnych oraz niewielka liczba wojskowych maszyn.

Z kolei na ziemi znajdują się odbiorniki sygnałów przekazywanych przez transpondery typu ADS-B znajdujące się w samolotach. Odbiorniki należą do osób prywatnych, każdy może dodać swój do bazy Flightradar24 i pomóc zagęścić ich sieć. Tworzy ją kilkaset odbiorników na całym świecie, ich liczba nieustannie się zmienia.

Przekaz danych odbywa się tak: transponder w samolocie przekazuje dane, m.in. o umiejscowieniu samolotu, które są odbierane przez naziemne odbiorniki. Następnie te przekazują informacje na serwer Flightradar24. Tam dane nanoszone są na mapę, która możesz zobaczyć na stronie Radar lotów eSky.

Co pokazuje radar lotów?

Radar lotów eSky pozwala Ci zobaczyć, jak aktualnie wygląda ruch lotniczy na całym świecie.

Na mapie zobaczysz żółte samoloty. Po kliknięciu na samolot po lewej stronie otworzy się okno z informacjami na temat danego samolotu – typu maszyny, trasy lotu, warunków lotu.

Dlaczego nie widzę samolotu?

Radar lotów pokazuje tylko te samoloty, które wyposażone są w odpowiedni transponder oraz znajdują się w zasięgu odbiornika. Przeciętny odbiornik ma zasięg 150-250 km, ale przy odpowiednich ustawieniach można osiągnąć zasięg rzędu nawet 400 km w każdą stronę.

Zasięgiem objęta jest spora część świata, ale oczywiście zdarzają się „białe plamy”, gdzie wydaje się, że nie latają żadne samoloty. Prawdopodobnie wynika to z braku zasięgu odbiornika w tym miejscu.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!