Menu

Wifi w samolocie. Która linia oferuje na pokładzie internet?

Wifi w samolocie. Która linia oferuje na pokładzie internet?

Za kilka lat darmowe wifi na pokładzie samolotów będzie standardem w każdej klasie. Już teraz linie lotnicze oferują internet wifi w samolotach.

Wifi w samolocie od 2003 roku

Lufthansa jako pierwsza w 2003 roku zaoferowała pasażerom dostęp do sieci wifi na pokładzie samolotów podczas rejsów dalekiego zasięgu. Z czasem kolejni przewoźnicy zaczęli umożliwiać pasażerom korzystanie z bezprzewodowego internetu. Cały czas rośnie liczba maszyn, w których dostępne jest wifi.

W samolotach sygnał wifi może być przekazywany na dwa sposoby, zależnie od trasy lotu. W przypadku lotów pomiędzy kontynentami sygnał przekazywany jest z satelity do anteny znajdującej się na kadłubie samolotu. Natomiast gdy trasa przebiega nad lądem, sygnał jest odbierany z nadajników naziemnych.

Oba sposoby przesyłania danych oraz urządzenia, które trzeba zamontować w samolotach, są dość kosztowne. Dlatego na razie większość linii lotniczych oferuje dostęp do wifi w samolocie za dodatkową opłatą.

Ceny wifi na pokładzie samolotu wahają się od kilku do kilkunastu euro za godzinę, kilka godzin lub nawet dobę. Prędkość transferu też może się różnić. Ceny zależą od przewoźnika oraz trasy i klasy podróży. Coraz częściej dostęp do wifi w samolocie jest darmowy np. w klasach biznesowych.

Wifi w samolocie oferują m.in. airberlin, KLM, Lufthansa, Air Canada, Aeroflot, Iberia, Quatar Airways. W samolotach Emirates prowadzone były badania, z których wynika, że podróżni najczęściej w trakcie lotu odwiedzają Facebooka, wyszukiwarkę Google oraz korzystają z aplikacji Skype i WhatsApp.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!