Menu

Zmiana stanu cywilnego a zmiana nazwiska na bilecie

Zmiana stanu cywilnego a zmiana nazwiska na bilecie

Kwestia zmiany nazwiska jest jedną z najczęstszych wątpliwości czy planowaniu podróży poślubnych. Linie lotnicze często żądają dodatkowych opłat za wprowadzanie zmian w danych pasażerów. Jak zaplanować podróż, by nie dopłacać za zmianę nazwiska po zmianie stanu cywilnego?

Zmiana stanu cywilnego a nazwisko w dokumentach

Na „starym” dowodzie osobistym można podróżować tak długo, jak jest on ważny. Zgodnie z polskim prawem dokument traci ważność po 3 miesiącach od daty zawarcia małżeństwa i zmiany nazwiska. Jeśli więc planujesz powrót z podróży poślubnej wcześniej, nie musisz się martwić zmianą dokumentów i danych na bilecie.

Podobnie wygląda sytuacja z paszportem - można bez problemu podróżować do momentu, kiedy straci ważność. W przypadku zmiany nazwiska ważność paszportu upływa po 60 dniach od momentu wystawienia aktu małżeństwa. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą okres ten jest dłuższy i wynosi 4 miesiące.

Kupno biletu z panieńskim nazwiskiem

Planujesz wylot kilka miesięcy po ślubie, ale jeszcze nie masz nowych dokumentów? Można dokonać takiej rezerwacji, ponieważ bilety są imienne, natomiast uzupełnienie dodatkowych danych z dokumentów następuje na kilka dni przed wylotem.

Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, skontaktuj się z nami. Nasz konsultant pomoże ci złożyć rezerwację.

Opłaty za zmianę danych na bilecie lotniczym

Większość tanich linii lotniczych zezwala na zmiany imion i nazwisk pasażerów na rezerwacji za dodatkową opłatą. W przypadku błędów typu literówka – do 3 znaków, pod warunkiem, że nie jest to pierwsza litera – poprawiane są bezpłatnie.

Regularne linie lotnicze z reguły nie pozwalają na zmianę danych na bilecie. Na niektórych trasach i w niektórych taryfach zmiany umożliwiają linie airberlin, SAS (możliwość zmiany imion i nazwisk za dodatkową opłatą) oraz LOT i Lufthansa (poprawka literówek za dodatkową opłatą).

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!