Menu

Lekarstwa w bagażu podręcznym w samolocie

Lekarstwa w bagażu podręcznym w samolocie

Jak spakować bagaż, aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli osobistej na lotnisku? Większość pasażerów zna przepisy dotyczące przewozu płynów czy żywności, jednak kwestia lekarstw w samolocie często sprawia trudność. Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Czy obowiązują ograniczenia ilościowe w przypadku specyfików wydawanych na receptę?

Jak przewozić leki w samolocie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu. W bagażu podręcznym dozwolone są zarówno leki ogólnodostępne (bez recepty), jak i te wydawane z przepisu lekarza. Należy jednak poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że mamy ze sobą produkty medyczne. W niektórych przypadkach możemy także zostać poproszeni o potwierdzenie autentyczności lekarstw, dlatego warto mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, zwłaszcza jeśli przewozimy w bagażu leki na receptę.

Leki w samolocie – ile produktów można ze sobą zabrać?

Leki ogólnodostępne płynne są zwolnione z ograniczeń ilościowych i objętościowych. Oznacza to, że możemy zabrać ze sobą więcej niż np. 100 ml syropu na kaszel. Warunek jest jeden – zabieramy ze sobą taką ilość lekarstw, jaka jest nam niezbędna w czasie podróży. Również w przypadku lekarstw na receptę nie obowiązują ograniczenia w ilości przewożonych produktów. Możemy zabrać tyle specyfików, ile jest nam potrzebnych w trakcie lotu. Jak zapakować leki do samolotu? Należy je wszystkie umieścić w osobnej torbie, dzięki czemu szybciej przejdziemy kontrolę.

Dopuszczalne leki w bagażu podręcznym:

  • leki wydawane na receptę,
  • leki ogólnodostępne (m.in. syropy, leki zawierające płyny i żele, maści, krople do oczu, spray do nosa/gardła itd.),
  • płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70%),
  • płyn do soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej (traktowane jako leki ogólnodostępne).

Sprzęt medyczny w samolocie

Pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu nie tylko leki, ale także wybrane artykuły medyczne do własnego użytku. Do tej grupy przedmiotów zalicza się:

  • zasobniki z tlenem lub powietrzem (waga do 5 kg brutto),
  • laska do podpierania się (bez ostrych krawędzi),
  • inhalator, glukometr, mały medyczny/kliniczny termometr,
  • igły w osłonce (jeśli mamy ze sobą lek, który należy wprowadzić podskórnie wspomnianą igłą),
  • urządzenia medyczne typu defibrylator AED,
  • suchy lód.

Ważne! Należy wcześniej skontaktować się z przewoźnikiem, aby ustalić warunki przewozu sprzętu typu defibrylator czy zasobnik z tlenem. Tak samo sprawa wygląda w przypadku wózków inwalidzkich, niektóre z linii lotniczych wyznaczają specjalne miejsca dla nich na pokładzie samolotu, inne przewożą je w luku bagażowym.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!