Menu

Udar cieplny (słoneczny): Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Udar cieplny (słoneczny): Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Udar cieplny (hipertermia) to skutek przegrzania organizmu, który nie radzi sobie z oddawaniem otrzymywanego ciepła. Szczególnym rodzajem udaru cieplnego jest udar słoneczny, do którego dochodzi podczas zbyt długiego przebywania na słońcu.

Przyczyny udaru cieplnego

Każdy organizm na inną tolerancję na oddziaływanie temperatur. Wiele zależy od odpowiedniego stroju (najlepsze są luźne ubrania i nakrycie głowy), nawodnienia (należy pić dużo wody i soków), zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przyjmowanych leków itp.

Objawy udaru cieplnego

Udar słoneczny stosunkowo łatwo rozpoznać. W przypadku lżejszych udarów jest to zaczerwienienie twarzy, a w poważniejszych sytuacjach – bladość.

Ponadto można zaobserwować trudności w mówieniu, chodzie, zaburzenia wzroku, ogólne osłabienie, problemy z oddychaniem, wymioty, podwyższoną temperaturę czy obniżone ciśnienie krwi.

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Gdy zaobserwujemy u kogoś chociaż część z powyższych objawów, trzeba niezwłocznie przenieść taką osobę w chłodniejsze, zacienione miejsce. Jeśli ma zaczerwienioną twarz, należy położyć ją na boku. Natomiast gdy twarz pobladła – ułożyć tak, by głowa znajdowała się niżej niż tułów.

Kolejnym krokiem jest obniżenie temperatury. Należy zastosować zimne okłady (najlepiej mokre ręczniki) i poić chorego małymi łykami wody. Jeśli próby schłodzenia nie przyniosą rezultatu, a stan chorego jest nie poprawia się, należy wezwać lekarza.

Wskazane jest również masowanie dolnych kończyn, by pobudzić krążenie.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!