Menu

Ukąszenia i ugryzienia owadów, komarów, kleszczy itp.

Ukąszenia i ugryzienia owadów, komarów, kleszczy itp.

Przed wyjazdem na wczasy – szczególnie w tropiki, warto zapoznać się z fauną występującą w danym kraju i odpowiednio przygotować się na ewentualne spotkania z insektami – ukąszenia czy ugryzienia insektów, pajęczaków czy gadów, choć nie zawsze niebezpieczne, mogą stać się bardzo uciążliwym i nieprzyjemnym doświadczeniem podczas wyjazdu zagranicznego.

Ukąszenie komara

W klimacie umiarkowanym ukąszenia komarów nie wiążą się z  zagrożeniem życia, tak jak w przypadku krajów egzotycznych, gdzie występuje malaria czy denga. Niemniej komary potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie wieczorami oraz w pobliżu zbiorników wodnych.

Jeśli już dojdzie do ukąszenia, obrzęk należy obmyć wodą utlenioną lub wodą z mydłem. Gdy miejsce ukąszenia swędzi i piecze, można zastosować zimny okład, specjalne żele czy kremy lub preparat antyhistaminowy. Naturalną metodą na ukojenie świądu jest przyłożenie plasterka cebuli w miejsce ukłucia, która zmniejsza obrzęk i ma działanie antybakteryjne. Warto też profilaktycznie zażyć wapno.

Jeśli po ukąszeniu komarów wystąpi pokrzywka, gorączka czy inne objawy uczuleniowe, należy zgłosić się do lekarza.

W egzotycznych krajach, dodatkowe zagrożenie stanowią komary przenoszące zarodźce malarii lub dengę.

Ukąszenie osy, pszczoły, szerszenia

Choć strach przed ukąszeniem pszczoły czy szerszenia może zepsuć niejeden wakacyjny wyjazd, warto pamiętać, że użądlenia tych owadów są niebezpieczne tylko w sytuacji, kiedy użądlenie miało miejsce w okolicy jamy ustnej, gardła lub krtani, gdy jest to użądlenie mnogie- przez wiele owadów jednocześnie, oraz oczywiście w sytuacji, kiedy jest się uczulonym na jad owada.

Objawy użądlenia- rumień i obrzęk, pojawiają się zazwyczaj do 30 minut od ataku i nie wymagają specjalnego leczenia. Jeśli żądło zostało w skórze, należy je jak najszybciej usunąć, najlepiej pęsetą. Rankę należy przemyć wodą utlenioną lub wodą z mydłem i absolutnie jej nie rozdrapywać, aby nie doszło do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Zimne okłady oraz specjalne maści (np. ze sterydami) i kremy pomogą złagodzić nieprzyjemne objawy.

Gdy do użądlenia doszło w obrębie głowy, szyi, np. wewnątrz jamy ustnej, może dojść do obrzęku krtani, który, ze względu na możliwość zwężenia dróg oddechowych, jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. W przypadku takich objawów jak duszność, chrypka lub świst przy oddychaniu, należy chłodzić szyję zimnymi okładami, pić zimną wodę w celu powstrzymania postępującego obrzęku oraz natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.

W przypadku osób uczulonych na jad owada należy mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, kortykosteroid doustny i leku przeciwhistaminowego. Taki  zestaw interwencyjny musi zostać zastosowany natychmiast po użądleniu. Należy też bezzwłocznie zgłosić się do lekarza lub na pogotowie ratunkowe.

Ugryzienie kleszcza

Kleszcze mogą przenosić kleszczowe zapalne mózgu i boreliozę, dlatego stanowią zagrożenie dla człowieka. Pajęczaki te są najczęściej spotykane w lasach, dlatego podczas wprawy w tereny zalesione należy nosić odpowiednie ubranie – nakrycie głowy, długi rękaw, długie spodnie, grube skarpetki i pełne buty. Warto też zastosować repelent na skórę i spryskać ubranie permetryną.

Po powrocie z lasu należy dokładnie sprawdzić skórę, czy nie przyczepił się do niej żaden kleszcz. Jeśli znajdziesz kleszcza w skórze, należy go natychmiast usunąć za pomocą pęsety, zdecydowanym ruchem lub wykręcając. Absolutnie nie należy usuwać kleszcza smarując go masłem czy innym tłuszczem. Miejsce ugryzienia należy obmyć wodą utlenioną.  Rankę należy obserwować przez kilka tygodni, a jeśli pojawi się rumień lub wystąpią objawy podobne do grypowych, koniecznie udaj się do lekarza. Jeśli planujesz częstsze spacery po lesie, warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapalaniu opon mózgowych.   

Ugryzienie pająka

W Polsce nie występują groźne dla człowieka gatunki pająków, jeśli natomiast wybierasz się w tropiki, warto zachować podstawowe środki ostrożności, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym ugryzieniem. Do szczególnie niebezpiecznych pająków zalicza się ptaszniki, tarantule, czarne wdowy, pustelniki, kątniki oraz rodzina skakunowatych.

Przebywając w miejscach, gdzie występują jadowite pająki, należy sprawdzić miejsce noclegowe przed udaniem się na spoczynek – dokładnie obejrzeć posłanie, stosuj moskitiery. Przed założeniem butów i ubrań, należy je dokładnie wytrzepać.

Jeśli, przebywając w krajach egzotycznych, dojdzie do ukąszenia, należy postępować tak jak przy użądleniu przez owady oraz natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż może być konieczne podanie odpowiedniej surowicy lub antytoksyny i szczepienie przeciwko tężcowi. Do głównych objawów po ukąszeniu groźnego pająka zalicza się  wymioty, potliwość, duży obrzęk w miejscu ukąszenia oraz bóle mięśni.

Ukąszenie skorpiona

Na świecie istnieje około 600 gatunków skorpionów, które różnią się wielkością jak i rodzajem oraz siłą działania jadu. Skorpiony występujące w Europie są stosunkowo niegroźne. W Afryce natomiast żyją niebezpieczne skorpiony, produkujące jad, który powoduje uszkodzenie komórek lub jad, który zaburza pracę układu nerwowego.  Główne objawy to porażenie mięśni, duszność, zaburzenie pracy serca, ślepota i krwawienie. Po ukąszeniu skorpiona należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Skorpiony są aktywne głównie nocą, dlatego, tak jak w przypadku pająków, należy sprawdzić miejsce noclegu przed spoczynkiem oraz dokładnie wytrzepać ubrania i buty przed ich założeniem.

Ukąszenie węża

Węże, wbrew swej złej reputacji, nigdy nie atakują niesprowokowane i raczej unikają wszelkiego kontaktu z człowiekiem. Jednak do ukąszenia może dojść w sytuacji, kiedy niechcący usiądziemy lub nadepniemy na gada. W przypadku ukąszenia należy oczyścić ranę oraz unieruchomić poszkodowaną osobę, gdyż ruch przyśpiesza rozchodzenie się jadu po organizmie. Należy również założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, która można zostać wykonana z paska lub koszulki. Taka opaska nie powinna jednak hamować dopływu krwi do ręki czy nogi – można to sprawdzić, wyczuwając tętno na nadgarstku lub grzbiecie stopy. Absolutnie nie należy rozcinać rany i wysysać jadu. Chorego należy natychmiast odwieźć do szpitala, gdzie podana zostanie surowica.

Przed wyjazdem na wczasy, warto wykupić ubezpieczenie podróżne. Taka polisa pokrywa koszty związane z ratownictwem i leczeniem za granicą.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!