Menu

Zasady bezpiecznego opalania na słońcu

Zasady bezpiecznego opalania na słońcu

Każdy z nas chce z wakacji, oprócz wspaniałych wspomnień, przywieźć również piękną opaleniznę. Warto, aby była ona również zdrowa.

Zasady zdrowego i bezpiecznego opalania:

  • Przyzwyczajaj stopniowo skórę do promieni słonecznych. Pierwszego dnia przebywaj na słońcu krótko – np. 30 minut i każdego dnia wydłużaj czas kąpieli słonecznych.
  • Zawsze stosuj krem do opalania z filtrami anty-UVA i anty-UVB. Wybierz krem odpowiedni do Twojego rodzaju skóry oraz do miejsca wyjazdu.
  • Na twarz, szyję i dekolt zawsze stosuj wyższy filtr niż na resztę ciała.
  • Nie zapominaj o posmarowaniu kremem do opalania również małżowin usznych, łysiny oraz stóp.
  • Krem do opalania nałóż na skórę na 30 minut przed wyjściem na słońce. Po 3 godzinach przebywania na słońcu oraz po każdej kąpieli należy ponownie nałożyć preparat, nawet jeśli jest on wodoodporny.
  • Przebywając na słońcu, nie stosuj kosmetyków z perfumami, gdyż w połączeniu ze słońcem mogą one wywołać reakcję fototoksyczną.
  • Staraj się nie opalać w godzinach od 11 do 15, kiedy słońce jest najsilniejsze.
  • Używaj kremów z filtrem również w pochmurne dni – 90% promieniowania przenika przez chmury.
  • Przebywając na dużych wysokościach stosuj preparaty z wyższym filtrem, gdyż im wyżej, tym promieniowanie jest silniejsze.
  • Chroń także oczy – noś okulary przeciwsłoneczne w filtrami UV.

Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych

Promienie słoneczne odbijają się od wody, śniegu czy piasku, dlatego do poparzeń dochodzi najczęściej kiedy jesteśmy na wakacjach. Takie objawy poparzenia jak zaczerwienienie, ocieplenie i obrzęk skóry to oparzenia pierwszego stopnia, natomiast bąble na skórze, gorączka, dreszcze i wymioty zaliczamy do oparzeń drugiego stopnia.

Oparzenia I stopnia
W przypadku oparzenia słonecznego pierwszego stopnia należy stosować zimne okłady (np. gaza nasączoną czystą letnią wodą) lub preparat z pantenolem, alantoiną lub propolisem, które  łagodzą stan zapalny skóry. Takie preparaty można wcześniej schłodzić w lodówce, aby zwiększyć ich skuteczność działania. Domową metodą łagodzenia oparzeń jest smarowanie skóry jogurtem naturalnym (bez cukru) lub kefirem, które posiadają kwas mlekowy działający przeciwzapalnie.

Oparzenia II stopnia
Kiedy pojawią się pęcherzyki na skórze oraz gorączka, mamy do czynienia z oparzeniami drugiego stopnia. W takiej sytuacji należy postępować tak jak w przypadku oparzenia pierwszego stopnia i natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie wolno przekłuwać pęcherzyków, gdyż chronią one naskórek przed zakażeniem.

Po kilku dniach, kiedy pierwsze bolesne objawy ustąpią, należy odpowiednio nawilżać skórę, stosując najlepiej masła i gęste kremy do ciała z witaminą E i prowitaminą B5. Przez co najmniej dwa tygodnie  należy unikać gorących kąpieli oraz peelingów, które dodatkowo podrażniają skórę. Należy też pić sporo wody, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Przed wyjazdem na wczasy do ciepłych krajów warto zakupić ubezpieczenie podróżne.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!