Menu

Co to jest wioska wakacyjna?

Co to jest wioska wakacyjna?

Wioska wakacyjna to termin, który pojawił się w Polsce niedawno i nadal jest mało rozpowszechniony. Brzmi on dość enigmatycznie nawet dla osób, które całkiem dużo podróżują i lubią spędzać wolny czas daleko od domu.

Czym jest wioska wakacyjna?

Wioska wakacyjna jest obiektem turystycznym, na którym znajdują się przeznaczone do wynajęcia domki oraz dodatkowe obiekty, które ułatwiają spędzanie czasu wczasowiczom. Czym wioska wakacyjna różni się od kempingu? Przede wszystkim standardem – domki zazwyczaj są podobnie urządzone i posiadają określone wyposażenie, a na samym terenie wioski znajduje się wiele udogodnień dla użytkowników, nie tylko właściwych kempingom, ale wręcz kurortom.

Bispinger Heide, (c) AERIALLIVE

Kiedy powstała pierwsza wioska wakacyjna?

Pierwsza wioska wakacyjna powstała w 1968 roku w Holandii. Początkowo miała formę rozbudowanego kempingu z gotowymi do wynajmu namiotami oraz dodatkowymi udogodnieniami. Wkrótce namioty zostały zastąpione niewielkimi, ale wygodnymi domkami, a liczba udogodnień, dostępnych dla użytkowników znacząco wzrosła. Center Parcs, największy w Europie operator wiosek wakacyjnych, posiadał w 2018 roku aż 24 obiektów tego typu w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji.

Co znajdziemy w wiosce wakacyjnej?

Wioski wakacyjne, oprócz dobrze wyposażonych domków, posiadają szereg obiektów umilających spędzanie urlopu.

Park Hochsauerland, (c) AERIALLIVE

Przykładowo, w wioskach należących do Center Parcs znajdziemy ciekawie zaaranżowane domki, urządzane na swój sposób, np. domki na drzewie, chatki w dżungli czy barki. Miłośnicy wodnych zabaw będą mogli spędzić czas w Aqua Mundo, czyli jedynym w swoim rodzaju aquaparku. Fani piłki nożnej i zabaw na świeżym powietrzu skorzystają ze specjalnej szkółki lub obiektów wspinaczkowych, a w przypadku niepogody można pobawić się w specjalnie przygotowanych obiektach wyposażonych w wiele urządzeń  (m.in. symulator Formuły 1). Wioski położone są w malowniczej okolicy, jak np. Bilspinger Heide, znajdująca się w samym sercu przepięknej Pustaci Lüneburskiej w północnych Niemczech, więc w najbliższej okolicy można znaleźć świetne tereny do przejażdżek rowerem, spacerów, czy też jazdy na nartach.

Dzięki posiadaniu rozbudowanego zaplecza, wioski wakacyjne są niemal samowystarczalnymi obiektami, które oferują nie tylko nocleg na wysokim poziomie, ale także możliwość spędzania całego wolnego czasu na ich terenie.

Zdjęcie główne: (c) CenterParcs/Ton Hurks Fotografie

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!