Menu

Jak podróżować do Izraela?

Jak podróżować do Izraela?

Jak podróżować do Izraela? Pojawiające się okazje niedrogich lotów do Tel Awiwu i Ejlatu zachęcają do zwiedzenia tego ciekawego kraju, jakim niewątpliwie jest Izrael. Zakup biletu lotniczego to jednak dopiero początek podróży. W jaki sposób przygotować się do niej? Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do Izraela i o czym należy pamiętać w trakcie zwiedzania?

Jakie dokumenty należy zabrać w podróż do Izraela?

Na początek dobra informacja – Izrael nie wymaga od obywateli Polski wiz, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni i ma charakter turystyczny. Aby przekroczyć granicę należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia planowanego wyjazdu z Izraela. Miejscowa służba graniczna nie stempluje paszportów (wyjątkiem jest jedynie przejście graniczne w Erez), a wydaje specjalne niebieskie bilety (wizy wjazdowe), które należy zachować do wyjazdu z kraju. Ten dokument potwierdza legalność pobytu na terytorium Izraela. W trakcie podróży do Izraela, zalecamy noszenie przy sobie dokumentów: paszportu i niebieskiego biletu lub ich kopii potwierdzonych przez polski urząd konsularny albo administrację hotelu.

Przejścia graniczne

Izrael posiada czynne przejścia graniczne na granicach z dwoma krajami: Jordanią i Egiptem. Przekraczając drogą lądową granicę należy na miejscu uiścić opłatę wysokości 100 szekli (około 100 złotych). Na granicy z Egiptem znajduje się jedno przejście – Ejlat-Taba, z kolei na granicy z Jordanią – trzy: w Beit Shean, w Ejlacie oraz Allenby w okolicach Jerycha (tu opłata jest wyższa – wynosi 174 szekle).

Ubezpieczenia i szczepienia

W przypadku podróży do Izraela samochodem, należy posiadać przy sobie dodatkowo międzynarodową zieloną kartę (czyli komunikacyjne ubezpieczenie OC). Warto posiadać także ubezpieczenie podróżne, obejmujące m.in. koszty leczenia czy koszty transportu medycznego. Jeśli chodzi o szczepienia ochronne, to wyjazd do Izraela nie wiąże się z obowiązkiem ich dokonania.

Jak podróżować po Izraelu? Przydatne informacje

  • Najwyższe temperatury w Izraelu notowane są w okresie maj-październik. Najlepiej planować podróż na wiosnę (okres marzec-maj) lub jesień (wrzesień-październik).
  • Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy szekel (NIS). 1 nowy szekel to około 1 złotego; w podróż najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je już w Izraelu na miejscową walutę.
  • W święto Jom Kippur – ruch samochodowy i motocyklowy na drogach Izraela ustaje, dotyczy to również komunikacji miejskiej, lotniczej oraz przejść granicznych; święto trwa dwa dni, jest ruchome i przypada na wrzesień lub październik.
  • W szabat (okres od zachodu słońca w piątek po zachód słońca w sobotę) większość sklepów, urzędów i lokali jest zamknięta – wyjątkiem są dzielnice muzułmańskie i okolice nastawione na ruch turystyczny.
  • W regionach zamieszkanych przez ludność muzułmańską, np. Stare Miasto w Jerozolimie, należy pamiętać o powstrzymaniu się od publicznego spożywania posiłków, picia napojów, czy palenia tytoniu w miejscach publicznych w ciągu dnia.
  • W okresie grudzień-marzec Izrael nawiedza fala intensywnych opadów deszczu, dotyczy to zwłaszcza okolic Morza Martwego. Część dróg w tych okolicach może być okresowo zamykana. Z tego powodu, we wspomnianych miesiącach należy korzystać jedynie z wyznaczonych plaż i kąpielisk.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!