Menu

Jakie dokumenty trzeba zabrać do samolotu?

Jakie dokumenty trzeba zabrać do samolotu?

Paszport lub dowód osobisty

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wszystkim obywatelom Polski zabieranie ze sobą ważnego paszportu podczas wyjazdu za granicę, nawet w przypadku wyjazdu do innego kraju strefy Schengen – gdzie wystarczy posiadanie dowodu osobistego,
 • jeśli podróżujesz poza kraje EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), termin ważności Twojego paszportu musi wynosić przynajmniej 3 miesiące, a w niektórych przypadkach (np. podróżując do Kenii czy Egiptu) co najmniej 6 miesięcy od daty przylotu/przyjazdu,
 • uszkodzony lub nieważny paszport w żadnym wypadku nie może posłużyć do przekroczenia granicy i pasażer spotka się w takim wypadku z odmową wejścia na pokład samolotu bez prawa do rekompensaty,
 • posiadanie odpowiedniego ważnego dokumentu tożsamości (paszportu lub dla krajów EOG – dowodu osobistego) jest absolutnie konieczne podczas wyjazdu zagranicznego.

Wiza

Zobacz też, jakie dokumenty dla dziecka na lot samolotem trzeba zabrać.

Nasi konsultanci mogą udzielić podstawowych informacji o tym, czy wiza jest potrzebna i jakiego dokładnie ma być rodzaju. Należy jednak zaznaczyć, że eSky nie zajmuje się załatwianiem spraw wizowych ani nie udziela szczegółowych informacji na ten temat.

Numer biletu elektronicznego lub karta pokładowa

 • Posiadanie numeru (kodu) rezerwacji lub numeru elektronicznego biletu lotniczego jest zalecane w każdym przypadku, gdyż pozwala w wielu sytuacjach na usprawnienie procesu odprawy na lotnisku. Brak numeru potwierdzenia rezerwacji lub numeru biletu elektronicznego może spowodować niemożność skojarzenia nazwiska na liście pasażerów z nazwiskiem w dokumencie tożsamości i tym samym spowodować odmowę wejścia na pokład samolotu.
 • Korzystając z niektórych popularnych linii lotniczych (np. Ryanair, Wizz Air oraz easyJet) możesz się odprawić online za pośrednictwem eSky. Szczegółowe instrukcje oraz link do odprawy otrzymasz w e-mailu zawierającym bilet elektroniczny. Link przekieruje Cię do formularza odprawy – po wypełnieniu danych, otrzymasz e-mail z potwierdzeniem odprawy oraz kartą pokładową w załączniku. Wydrukuj dokument i koniecznie zabierz ze sobą na lotnisko wraz z dokumentem tożsamości, który został użyty do odprawy.

Voucher hotelowy 

Otrzymany mailem od eSky voucher hotelowy należy wydrukować i zabrać ze sobą jako dowód opłacenia hotelu. Na podstawie okazanego vouchera podróżny otrzyma klucz do pokoju.

Polisa ubezpieczeniowa 

Po wykupieniu ubezpieczenia na eSky otrzymasz mailem polisę ubezpieczeniową. Należy ją wydrukować i mieć przy sobie jako dowód ubezpieczenia. Jeśli jeszcze nie masz ubezpieczenia, sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie.

Inne dokumenty

Na niektórych trasach i w niektórych okolicznościach od pasażerów wymaga się posiadania odpowiednich dodatkowych dokumentów, których okazanie jest warunkiem zezwolenia na wejście na pokład samolotu. Do takich dokumentów należą między innymi:

 • zaświadczenie o możliwości odbycia lotu dla kobiet ciężarnych (zazwyczaj od 28. tygodnia ciąży, ale nie zaszkodzi mieć je również wcześniej),
 • zaświadczenia o otrzymanych szczepieniach (jeśli są wymagane w kraju docelowym lub przesiadkowym),
 • zlecenie przewozu dziecka liniom lotniczym (jeśli dziecko będzie podróżować bez opieki),
 • zaświadczenia weterynaryjne oraz paszport dla zwierzęcia (jeśli podróżujemy ze zwierzęciem),
 • zezwolenie na posiadanie broni (jeśli przwozimy broń myśliwską).

Uwaga! Jeśli planujesz podróż, upewnij się, jakie dokumenty podróżne będą ci potrzebne do jej odbycia. Wymogi mogą znacząco różnić się w zależności od kraju przylotu oraz, jeśli twoja podróż zakłada przesiadki, krajów tranzytowych.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!