Menu

Bagaż: Wymiary i waga

Bagaż: Wymiary i waga

Walizka lub torba, do której mamy zamiar spakować rzeczy, musi mieć odpowiednie wymiary i wagę. Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu rejestrowanego? Ile może ważyć bagaż podręczny? Większość przewoźników posiada swój własny regulamin przewozu bagażu, z którym koniecznie należy się zapoznać przed podróżą. Każde odstępstwo od przepisów może nas, niestety, słono kosztować.

Rozmiar bagażu podręcznego

Wymiary bagażu podręcznego mogą się różnić u poszczególnych przewoźników. Przykładowo: bagaż podręczny Wizz Air i bagaż podręczny Ryanair mają zbliżone do siebie rozmiary, lecz różnica wynosi kilka centymetrów. Niby nic, ale podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku te kilka centymetrów może oznaczać konieczność dopłaty do bagażu i przewozu go w luku bagażowym.

Bagaż podręczny musi się zmieścić pod fotelem lub w schowku nad głowami pasażerów. Każdy przewoźnik indywidualnie ustala wymiary walizki kabinowej, jak i jej wagę. Warto pamiętać, że podana w regulaminie danej linii lotniczej wielkość bagażu podręcznego obejmuje elementy takie jak rączki, kółka, uchwyty itd. Natomiast dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi zazwyczaj między 8 a 10 kg.

Wymiary bagażu rejestrowanego

Jeśli wymiary bagażu podręcznego nie są dla nas wystarczające, to możemy nadać do luku bagażowego dodatkowy bagaż. Wymiary bagażu rejestrowanego i jego waga muszą mieścić się w  normach podanych przez przewoźnika, jednak należy także zwrócić uwagę na samą ilość bagażu. Liczba walizek, które możemy oddać do luku bagażowego, zależy od klasy/taryfy, w której podróżujemy. Jeśli chodzi o cenę za dodatkowy bagaż, to ma na nią wpływ kilka czynników, m.in. ilość bagażu, jego waga, data podróży (w sezonie opłaty są wyższe), a także trasa lotu.

Limity dotyczące wagi i wymiarów bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego w poszczególnych liniach lotniczych można sprawdzić na naszej stronie.

Jaką walizkę kupić?

Jeśli chcemy kupić walizkę do samolotu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich są oczywiście wymiary walizki do samolotu, które obowiązują u danego przewoźnika. Kolejną ważną kwestią jest to, jak często podróżujemy. Osoby wyjeżdżające sporadycznie mogą kupić nieco tańsze torby lub walizki, natomiast w przypadku osób, które podróżują nawet kilka razy w miesiącu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup solidnej walizki u sprawdzonego producenta.

W sklepach można kupić walizki tzw. twarde, miękkie i półtwarde (zwróćmy uwagę, aby miały one zamek metalowy oraz obrotowe kółka schowane w obudowie). Która z nich jest najlepsza? W przypadku bagażu podręcznego sprawdzą się walizki tzw. miękkie, które są elastyczne i łatwo je upchać do schowka. Jeszcze bardziej rozciągliwe są torby i plecaki. W roli bagażu podręcznego dobrze sprawdzają się też walizki półtwarde, zapewniające rzeczom większą ochronę przed uszkodzeniem, ale jednocześnie ważące nieco więcej, a jak wiemy w przypadku bagażu kabinowego liczy się każdy kilogram.

Jeśli szukamy walizki, która będzie pełnić funkcję bagażu rejestrowanego, to najlepiej postawić na solidne materiały. Ten typ bagażu jest bardziej narażony na uszkodzenia (rzucanie walizek przez pracowników lotniska jest, niestety, częstą praktyką), dlatego w tym przypadku sprawdzi się walizka tzw. twarda (najlepiej z poliwęglanu), z dodatkowymi wzmocnieniami. Warto też zainwestować w zamek TSA lub kłódkę z kluczykiem.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!