Menu

Rezygnacja z lotu, czyli zwrot biletu lotniczego

Rezygnacja z lotu, czyli zwrot biletu lotniczego

Tanie linie lotnicze

Zdecydowana większość tanich linii lotniczych sprzedaje tanie loty jako bezzwrotne. Poza ściśle określonymi sytuacjami, które w większości wypadków ograniczają się do przykrej okoliczności śmierci pasażera lub osoby z pierwszej linii pokrewieństwa, tanie linie lotnicze nie przewidują żadnych zwrotów.

W przypadku śmierci pasażera lub osoby z pierwszej linii pokrewieństwa, osoba zajmująca się sprawą przekazuje eSky akt zgonu, na podstawie którego rozpatrywany jest zwrot.

W przypadku śmierci pasażera, kiedy to sam pasażer był płatnikiem, ewentualna kwota zwrotu za lot należy do masy spadkowej i może być wypłacona dopiero po uregulowaniu sądowym lub notarialnym.

Jeśli pasażer nie wykorzystuje przelotu, zwrotowi zawsze podlegają podatki i opłaty lotniskowe, ponieważ nie są one wykorzystywane. Tanie linie lotnicze w większości przypadków nie zwracają jednak także i tych środków, ponieważ większość tego typu linii lotniczych pobiera opłatę administracyjną za wystąpienie o zwrot kwoty podatków i opłat, która jest równowartością kwoty zwrotu.

Czy można zwrócić bilet z powodu choroby?

Tanie linie lotnicze przewidują zwroty biletów lotniczych tylko w określonych sytuacjach, ale w przypadku zgłoszenia niemożności odbycia przelotu z powodu choroby, każdy wypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Nawet jeśli regulamin tanich linii lotniczych nie przewiduje żadnych zwrotów w określonej sytuacji, warto sprawdzić, czy przewoźnik nie wyjdzie pasażerom naprzeciw.

W przypadku wystąpienia o zwrot trzeba przedstawić odpowiednią dokumentację poświadczającą niemożność odbycia podróży. Te dane przekazuje się do biura eSky, a nasi pracownicy zajmują się kontaktem z liniami lotniczymi.

Rejsowe linie lotnicze

Warunki taryfy, w jakich wykupowane są loty na rejsowe linie, określają precyzyjnie możliwości rezygnacji z lotu i zwrotu, jaki wtedy przysługuje.

W przypadku większości, choć należy zaznaczyć, że nie wszystkich przewoźników, nawet jeśli taryfa nie przewiduje zwrotu z opłaty dla przewoźnika, można odzyskać kwoty niewykorzystanych podatków i opłat. Jest to z reguły możliwe tylko przy niewykorzystaniu całego przelotu. W przypadku wykorzystania części połączenia, zwrot niewykorzystanej części podatków i opłat lotniskowych może być niemożliwy lub ograniczony.

Uwaga!

  • aby zwrot podatków lotniczych i opłat lotniskowych mógł być zrealizowany sprawnie, niemożność odbycia podróży należy zgłosić przed zaplanowanym odlotem,
  • poza zwrotem opłat lotniskowych i podatków, część taryf lotniczych przewiduje zwrot opłaty przewoźnika – pełny lub częściowy,
  • niemożność odbycia podróży możesz zgłosić nam za pomocą formularza kontaktowego,
  • zwrot biletu w dniu jego wystawienia jest możliwy w niektórych liniach lotniczych. Wymaga to kontaktu z naszymi konsultantami. Od kolejnego dnia po wystawieniu biletu, bilety lotnicze w rejsowych liniach można zwracać tylko na warunkach przewidzianych w taryfie,
  • niektóre taryfy lotnicze na wybranych trasach przewidują pełny zwrot w przypadku odmowy przyznania wizy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy bilet, który Cię interesuje przewiduje taki zwrot, nasz konsultant pomoże to ustalić.

Należy jednak pamiętać – każdy przypadek prośby o zwrot z powodu niemożności odbycia lotu jest rozpatrywany w trybie indywidualnym, a linie lotnicze mogą odmówić zwrotu.

Pamiętaj!

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed stratą środków finansowych w takich wypadkach jest indywidualny wykup odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie od zwrotu kosztów związanych z anulowaniem lotu można wykupić w naszym serwisie, w zakładce „Ubezpieczenia”.

Takie ubezpieczenie musi być wykupione najpóźniej do 5 dni od momentu wystawienia biletu, rezerwacji noclegu i wpłaty części lub całości opłaty, jednak nie później niż 1 dzień przed datą określoną na bilecie jako początek podróży oraz nie później niż 1 dzień przed planowanym początkiem pobytu w hotelu. Koszty zwracane są do sumy 5000 €.


Zobacz film


To może Cię zainteresować:

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Zainteresował Cię artykuł, ale potrzebujesz więcej informacji?
Dziękujemy za pomoc

Twoja opinia pomoże name tworzyć lepsze i bardziej dopasowane artykuły.

Chwilowo nie mogliśmy przesłać Twoich sugestii

Wyślij ponownie lub spróbuj później.