Menu

Co muszę wiedzieć podróżując samolotem?

Co muszę wiedzieć podróżując samolotem?

Przed podróżą

Upewnij się, jakie wymiary bagażu akceptuje linia lotnicza, którą podróżujesz. Ze względów bezpieczeństwa do bagażu nie można zabrać pewnych przedmiotów. Różnice dotyczą również bagażu podręcznego i rejestrowanego. Sprawdź, co można zabrać do samolotu. Zwróć uwagę również na przepisy celne kraju, do którego podróżujesz. Sprawdź, czego nie wolno wwozić do Polski. Najczęściej podróżni pytają, ile papierosów można przewozić samolotem oraz ile alkoholu można przewozić w bagażu.

Nie zapomnij spakować dokumenty potrzebne w podróży samolotem.

Podróż z dzieckiem wymaga szczególnego przygotowania. Sprawdź, jak zabrać do samolotu wózek lub fotelik dziecięcy. Nie zapomnij o dokumentach dla dziecka, upewnij się, jak przewozić jedzenie dla dziecka w samolocie. Aby umilić Wam podróż, zobacz, czym zająć dziecko w samolocie.

Na lotnisku

Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześniej. Czas odprawy biletowo-bagażowej, a później wejścia na pokład samolotu zależy od kierunku podróży oraz wielkości i liczby bagaży. Pamiętaj, że większość linii zamyka odprawę lotniskową na 30 do 60 minut przed planowanym odlotem. Dlatego w przypadku lotu do kraju strefy Schengen, posiadania jedynie bagażu podręcznego i karty pokładowej (po odprawie online) najbezpieczniej zjawić się na lotnisku nie później niż godzinę przed planowanym odlotem. Jeśli jednak podróżujesz dalej lub masz bagaż do nadania, musisz pojawić  się wcześniej, z reguły ok. 2 godziny przez startem samolotu. Im wcześniej przyjedziesz na lotnisko, tym więcej będziesz mieć czasu na znalezienie odpowiedniej bramki.

Jeśli nie odprawisz się wcześniej online, możesz odprawić się na lotnisku. Ta opcja jest jednak w przypadku tanich linii lotniczych dodatkowo płatna. Linie regularne zazwyczaj nie naliczają opłaty za odprawę na lotnisku. Szczegółowe informacje na temat warunków jej dokonania znajdziesz na stronach linii lotniczych. Ponadto, rezerwując w eSky bilet tanich linii easyJet, Ryanair lub Wizz Air, dostaniesz maila z linkiem do odprawy online. Jeśli wcześniejsza odprawa jest wymagana przez linie regularne, wówczas zadzwonimy do Ciebie z taką informacją.

Lecisz samolotem po raz pierwszy? Sprawdź, jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku.

W trakcie lotu

Na pokładzie samolotu każdego pasażera obowiązują te same prawa i obowiązki. Pamiętaj, że załoga pokładowa ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo lotu, a dopiero w drugiej kolejności obsługiwać pasażerów. Dlatego też należy bezwzględnie stosować się do poleceń załogi. Wielu podróżnych zastanawia się, czy można używać telefonu na pokładzie samolotu. Generalnie tak, pod warunkiem przełączenia urządzenia na tryb samolotowy.

Posiłki na pokładzie samolotu podawane są w określonych klasach i na konkretnych trasach. Już przy rezerwacji lotu dowiesz się, czy posiłek jest wliczony w cenę biletu. Jeśli chcesz wybrać dodatkowy posiłek, skontaktuj się z naszym konsultantem pod numerem 801 420 303. Możesz również zabrać na pokład własne jedzenie, obowiązują tu jednak pewne ograniczenia. Sprawdź, jakie jedzenie można zabrać do samolotu.

Po wylądowaniu

Po wylądowaniu samolotu obsługa skieruje Cię do podstawionego autobusu lub bezpośrednio do budynku terminalu. Tam możesz przejść jeszcze przez kontrolę graniczną i wizową.

W hali przylotów odbierzesz swój bagaż po wylądowaniu.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!