Menu

Turkish Airlines loty z Warszawy do Aleksandrii

Aleksandria

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: arabski
  Strefa czasowa: UTC +2
  Waluta: Funt egipski (EGP)

 • Pałac Ras el-Tin

  Jednej z najpiękniejszych tego typu obiektów w Egipcie został wzniesiony w XIX wieku na zamówienie Muhammada Alego. Turyście nie mogą zwiedzać wnętrza, tylko pałacowe ogrody.

 • Twierdza Kajtbaj

  Na Półwyspie Faros, w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się latarnia uznana za jeden z siedmiu cudów świata, znajduje się dzisiaj warta odwiedzenia twierdza, a w niej Muzeum Morskie.

 • Biblioteka Aleksandryjska

  Choć brak na to dowodów, wiele podań mówi, że pomiędzy III wiekiem p.n.e. a IV wiekiem n.e. Na terenie miasta działała ogromna biblioteka, gromadząca najważniejsze dzieła ówczesnych twórców. 

Co warto zobaczyć w Aleksandrii?

Miasto nad brzegiem Morza Śródziemnego, w którym dosłownie na każdym kroku towarzyszy nam historia. Dziś drugie pod względem wielkości miasto w kraju, stolica kulturalna Egiptu i ważny ośrodek przemysłowy. Tutejszy port jest jednym z najbardziej znaczących na wybrzeżu Egiptu. Aleksandria jest jednym z wielkich starożytnych miast, które uważa się za kolebkę cywilizacji. Wiadomo, że ok. 200 roku p.n.e. Zamieszkiwało je blisko pół miliona mieszkańców.

W 1900 roku dokonano w Aleksandrii jednego z większych odkryć - odnaleziono składające się z trzech poziomów katakumby. Grobowce Kom el-Shoqafa wykute są w skale, pochowano tu ok. 300 ludzi. Najniższy poziom znajduje się na głębokości ok. 34 m. Pozostałości odnalezione przez archeologów pozwalają przypuszczać, że najwyższy poziom wykorzystywany był przede wszystkim do organizowania styp.

W Egipcie koniecznie odwiedzić trzeba meczet. Jest ich jednak tak dużo, że trudno wybrać ten najciekawszy. Z pewnością warty uwagi jest aleksandryjski meczet Abu Al-Abbas, będący największym i prawdopodobnie najpiękniejszym w mieście. Wybudowano go w 1775 roku jako hołd dla pochodzącego z Andaluzji szejka, którego ciało tu pochowano. Meczet rozpoznasz z daleka - ma ogromne kopuły i wysoki minaret, a całość zdobiona jest charakterystycznymi dla tego regionu, arabeskowymi wzorami.

Wspaniała lekcja historii czeka cię w Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej. Przechodząc przez kolejnych 25 sal poznasz twórczość artystów tworzących w kolejnych okresach, od klasycznego, przez faraoński, aż do chrześcijańskiego. W sumie zebrano tu ok. 40 tys. eksponatów, które powstały do czasu podboju Aleksandrii przez Arabów w 640 roku.

Gdy zgłodniejesz podczas zwiedzania, nie musisz tracić czasu w restauracji. Na ulicy, w barach koszarii, dostaniesz doskonałe jedzenie. Potoczna nazwa barów pochodzi od dania z klusek, soczewicy, ryżu, cieciorki oraz pomidorowego sosu. To oczywiście specjalność tych przybytków. Warto również skosztować zupy ze szpinaku, tutejszej pizzy oraz miodowej basimy na deser.

Przydatne informacje o lotniskach

Warszawa Aleksandria

Popularne linie latające na trasie Warszawa - Aleksandria