Menu

Podróże w czasie pandemii: kwarantanna i testy na koronawirusa

Podróże w czasie pandemii: kwarantanna i testy na koronawirusa

Czy po powrocie do Polski zawsze trzeba przechodzić kwarantannę? Czy test na koronawirusa jest niezbędny, by móc wyjechać za granicę? To tylko kilka z najczęściej pojawiających się ostatnio pytań. W tym artykule opowiemy o ograniczeniach w podróżowaniu, które obowiązują w związku z pandemią.

Wszelkie ograniczenia zostały wprowadzone przez władze z myślą o zmniejszeniu prawdopodobieństwa rozpstrzestrzenienie się koronawirusa. Jednak w miarę rozwoju sytuacji oraz po wiosennym lockdownie, wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie jednolitych zasad, które pozwolą podróżującym przemieszczać się bezpiecznie.

Podróżując obecnie między krajami Unii Europejskiej, można spotkać się najczęściej z dwoma  rodzajami restrykcji:

 1. kwarantanna, czyli obowiązek samoizolacji na okres od 7 do 14 dni, w zależności od przepisów poszczególnych krajów,
 2. przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR przy przekraczaniu granicy, co pozwala uniknąć kwarantanny.

Restrykcje te są uzależnione od decyzji rządów poszczególnych państw. Co więcej, mogą się one dynamicznie zmieniać, w związku z czym przy planowaniu podróży zaleca się sprawdzenie, czy dany kraj wprowadził ograniczenia dla przylatujących. 

Z myślą o podróżnych, przygotowaliśmy specjalny serwis, w którym każdy może sprawdzić aktualne warunki wjazdu do dowolnego kraju na świecie.

Co znajdziesz w serwisie:

 • Informacje dotyczące otwarcia granic
 • Informacje na temat tego, czy granice wybranego kraju są otwarte, czy zamknięte dla obywateli poszczególnych państw.
 • Informacje o obowiązujących restrykcjach
 • Szczegóły dotyczące ograniczeń przy przekraczaniu granic, a także istotne informacje na temat możliwości wjazdu na teren danego państwa obywateli innych krajów.
 • Informacje dotyczące testów PCR
 • Informacje na temat możliwości zwolnienia się z kwarantanny przy okazaniu negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa.
 • Informacje o zasadach kwarantanny
 • Ile trwa i kogo obowiązuje kwarantanna w wybranym kraju.
 • Informacje o wymaganych dokumentach
 • Lista wymaganych dokumentów, które należy wypełnić przed wyruszeniem w podróż. 
 • Informacje o środkach ochrony
 • Zasady noszenia maseczek i zachowywania środków ostrożności w miejscach publicznych.

Powrót do Polski a restrykcje

Obecnie przy powrocie do Polski z krajów Unii Europejskiej nie obowiązują żadne restrykcje. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przyjazdu do Polski z kraju spoza UE. W zależności od kraju wylotu, mogą występować restrykcje w postaci obowiązku przejścia kwarantanny.

Testy PCR dla podróżnych

Wiele krajów wprowadziło obowiązek przedstawienia negatywnego  wyniku testu  PCR na obecność koronawirusa w celu wjazdu do kraju lub by nie musieć odbywać obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe.

Przeprowadzenie testu PCR można wykonać przed podróżą w wyspecjalizowanym laboratorium. Sam proces pobierania próbki do testu zajmuje mniej niż 5 minut, a wyniki można dostać nawet w ciągu 24 godzin, w zależności od laboratorium. Jeśli wybierasz się do kraju, w który wymaga przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa, to możesz skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej  w ramach naszej współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka. Dodatkowo, korzystając po przejściu na stronę naszego partnera z kodu ESKY2005, otrzymasz 15% zniżki na dowolny rodzaj testów PCR. Istnieje także możliwość uzyskania zaświadczenia w wybranym języku obcym.

Oprócz tego test na obecność koronawirusa można wykonać na największych lotniskach europejskich. Z takiej usługi można skorzystać m.in. na lotniskach: we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Amsterdamie, Paryżu czy Londynie. Najczęściej przeprowadzenie testu w mobilnym punkcie pobrań na lotnisku wymaga wcześniejszej rezerwacji, więc najlepiej przed podróżą sprawdzić wszystkie niezbędne informacje o testach na stronach portów lotniczych. 

Jeśli chcesz poznać więcej faktów na temat podróżowania w dobie pandemii, sprawdź inne artykuły z cyklu „Bezpieczne podróże”.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!