Menu

Koronawirus 2019-nCoV: co trzeba wiedzieć?

Koronawirus 2019-nCoV: co trzeba wiedzieć?

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan (prowincja Hubei) zanotowano pierwsze przypadki zapalenia płuc COVID-19 wywołanego nieznanym wcześniej koronawirusem (2019-nCoV, SARS-CoV-2). Najprawdopodobniej wirus przeniósł się ze zwierząt na ludzi i uzyskał zdolność przenoszenia się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Do lutego 2020 zdołał rozprzestrzenić się na 6 kontynentów, a liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła prawie 84 000, z czego około 79 000 w samych kontynentalnych Chinach (stan na 28 lutego 2020).

Koronawirus: co to jest?

Koronawirusy to rodzina wirusów przenoszonych przez ptaki i ssaki, powodujących infekcje układu oddechowego. W większości przypadków infekcje mają przebieg łagodny, jednak niektóre z koronawirusów wywołują poważne zakażenia układu oddechowego. Do koronawirusów zaliczamy, oprócz wirusów powodujących zwykłe przeziębienie, także drobnoustroje wywołujące ciężkie w przebiegu choroby SARS i MERS.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan? Alarmujące jest pojawienie się gorączki i osłabienia organizmu, połączonego ze spadkiem wydolności nerek, biegunką, zmniejszeniem liczby białych krwinek, a także szeregiem objawów ze strony okładu oddechowego – wystąpienie obfitego kataru, bólu gardła, suchego kaszlu oraz skróconego oddechu. Choroba wywołana koronawirusem - COVID-19 może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak zaobserwowano, że znacznie gorzej przechodzą ją osoby starsze, u których stwierdzono choroby przewlekłe. Leczenie ma charakter objawowy.

Jak się przenosi koronawirus?

Według hipotez koronawirus z Wuhan ma pochodzenie odzwierzęce i prawdopodobnie przeniósł się ze zwierząt na ludzi na jednym z targów w chińskiej prowincji Hubei. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, a może być w bardzo łatwy sposób rozsiewany w skupiskach ludzkich, np. poprzez kichnięcie czy kaszel. Objawy pojawiają od 2 do 14 dni po zarażeniu. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi, np. udzielały pomocy chorym w szpitalu lub zetknęły się z zarażonymi w pracy albo miejscach publicznych. Ponadto w podwyższonej grupie ryzyka znajdują się ludzie wracający z regionu, gdzie występuje epidemia.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

W przypadku tej choroby, podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Przede wszystkim należy myć ręce ciepłą wodą z mydłem (co najmniej 20 sekund), unikać kontaktu nieumytych rąk z błoną śluzową (oczy, nos, usta). Ponadto zalecane jest unikanie kontaktu z osobami chorymi, a także zachowanie zwiększonej ostrożności przy kontaktach ze zwierzętami hodowlanymi. Mięso, ryby i owoce morza powinny być poddane wystarczająco długo obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie). Zachowanie zasad jest o tyle ważne, że nie istnieje na razie szczepionka na ten rodzaj wirusa.

Decyzja o wybraniu się do Chin i Azji Południowo-Wschodniej zależy od podróżnych, jednak zarówno Główny Inspektor Sanitarny, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zalecają podróży w tamten rejon świata. Podobne ostrzeżenia dotyczą również Iranu i 11 gmin w północnych Wloszech (prowincje Lombardia i Wenecja Euganejska), objętych kwarantanną. W przypadku wystąpienia konieczności odbycia podróży warto sprawdzić warunki ubezpieczenia podróżnego i upewnić się, że w OWU nie występują wyłączenia ze względu na przebywanie na obszarze objętym epidemią.

Koronawirus w Chinach i koronawirus we Włoszech: czy mogę przebukować lub zwrócić bilet lotniczy?


To może Cię zainteresować:

 • San Francisco (CA)
  Wylot z Warszawy
  od 1922 PLN
  Londyn
  Wylot z Gdańska
  od 104 PLN

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec eSky.pl.

Zainteresował Cię artykuł, ale potrzebujesz więcej informacji?
Dziękujemy za pomoc

Twoja opinia pomoże name tworzyć lepsze i bardziej dopasowane artykuły.

Chwilowo nie mogliśmy przesłać Twoich sugestii

Wyślij ponownie lub spróbuj później.